Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr životního prostředí se poprvé setkal se starosty šumavských obcí

08.01.2010  |  167× přečteno      vytisknout článek

Ministr životního prostředí se poprvé setkal se starosty šumavských obcí

Se starostkami a starosty obcí ležících v oblasti Národního parku Šumava, představiteli Svazu obcí NP Šumava a Regionální sekce Rady NP a zástupci Plzeňského a Jihočeského kraje se dnes sešli úřadující ministr životního prostředí Jan Dusík, ředitel Správy NP Šumava František Krejčí a náměstek ministr životního prostředí František Pelc. Jako hosté dnešního jednání se zúčastnili i dva bývalí ministři životního prostředí Ladislav Miko a Martin Bursík.
Jednání na straně starostů byli přítomni Jan Janoušek - starosta obce Horská Kvilda, Jan Stráský - poradce hejtmana Jihočeského kraje a předseda Rady NP Šumava, Jiří Hůlka - starosta obce Horní Planá a předseda Svazu obcí NP Šumava, Jiří Fastner - starosta obce Horní Vltavice a místopředseda Svazu obcí NP Šumava, Milena Fudyová - místostarostka obce Nová Pec, Ivana Pěčová - starostka obce Srní, Václav Vostradovský - starosta obce Kvilda, Zdeňka Lelková - starostka obce Stožec, Jana Hrazáková - starostka obce Borová Lada a předsedkyně Regionální sekce Rady NP Šumava, Antonín Schubert - starosta obce Modrava, Luboš Průša - ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje, Petr Smutný - radní Plzeňského kraje, starosta Prášil Mojmír Kabát.
Hlavním tématem dnešního setkání bylo další projednávání společné dohody o spolupráci mezi MŽP, Správou NP Šumava a šumavskými obcemi (Vize Šumava 2020).  
Ministr životního prostředí Jan Dusík se se zástupci šumavských obcí setkal poprvé. "Ve svém funkčním období bych spolu s ředitelem Františkem Krejčím a náměstkem Františkem Pelcem chtěl pokračovat v tom, co bylo započato mými předchůdci. Kontinuita má svoje opodstatnění, provázanost ochrany přírody a života na Šumavě je dlouhodobý proces a já bych do něj chtěl během svého krátkého působení konstruktivně přispět", říká ministr Dusík.
V souvislosti se Šumavou ministr Dusík dokončil v poslední době pro Šumavu dvě zásadní věci, které byly původně rovněž obsahem dohody Vize Šumava 2020. Jednak vláda schválila Krajinný plán integrovaného rozvoje (KIPR), díky kterému budou bodově (10%) zvýhodněny projekty obcí ve specifických oblastech, podávané do operačních programů  a dále MŽP vytvořilo speciální program podpory obcí hrazený ze SFŽP. "KIPR a podpora obcí je náš vklad do naplňování Vize Šumava 2020", popisuje snahy ministerstva náměstek ministra životního prostředí František Pelc.
V souvislosti s programem podpory obcí ředitel Správy NP František Krejčí navrhl uspořádání semináře, aby se všichni starostové měli možnost podrobně seznámit s fungováním obou programů a mohli tak začít co nejdříve čerpat finanční podporu. František Krejčí rovněž přislíbil rozšíření existujících poradenských center NP o poradenství v oblasti programu Zelená úsporám.    
"My jsme dnes provedli společně inventuru událostí do dnešní doby, problémy se daří věcně řešit a Vize 2020 po doplnění technických podkladů spěje k podpisu", komentuje dnešní setkání starosta obce Horní Planá Jiří Hůlka.
"Text je, po menších redakčních úpravách, připraven k podpisu. Byl bych rád, abychom jej společně podepsali do konce ledna," dodal ministr Dusík.
 

Poznámka:

Návrh principů vize rozvoje Šumavy do roku 2020, s nímž přicházejí MŽP a Správa NP Šumava do jednání s obcemi, je postaven na tom, že rozvoj obcí na území národního parku je třeba vnímat jako rozvoj ve specifickém regionu, neboť je do jisté míry omezen právě faktem, že se jedná o nejvyšší kategorii velkoplošného chráněného území. MŽP a Správa NP Šumava spolu s obcemi pracují na přípravě tzv. "masterplanu" - tedy koncepci rozvoje obcí na území a v regionu NP Šumava.
V ochraně přírody MŽP a Správa NP Šumava navrhují stabilizovat na minimálně 10 let rozlohu bezzásahových území na současných 21 % s výhledovým rozšířením o 9 % oblastí, která jsou dnes v přechodovém režimu.

Petra Roubíčková
tisková mluvčí

Ministerstvo životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist