Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Český les je nejmladší chráněnou krajinnou oblastí v ČR

08.08.2010  |  zdroj: ČTK  |  171× přečteno      vytisknout článek

Český les je nejmladší chráněnou krajinnou oblastí v ČR

Zatím poslední, v pořadí již pětadvacátou chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) Česka se před pěti lety stal Český les. Zařazení zhruba 470 km2 území u hranic s Německem na Domažlicku a Tachovsku mezi CHKO schválila vláda v lednu 2005 s účinností od 1. srpna téhož roku.

    Důvodem pro zvýšení ochrany pohoří Český les byla především zdejší výjimečně zachovalá příroda. Do roku 1990 totiž ležela velká část území v hraničním pásmu, a tím byla veškerá hospodářská činnost výrazně omezena. Oblast je i velmi řídce obydlena, neboť po válce řada obcí s odsunem německého obyvatelstva zanikla. Po pádu železné opony vyhlásily tehdejší okresní úřady na území Českého lesa přírodní parky. Na druhé straně hranic navazují německá velkoplošná chráněná území.

    CHKO Český les se skládá ze dvou částí, které zabírají téměř celé pohoří při hranici s Německem od České Kubice na Domažlicku po Broumov na Tachovsku. Obě části CHKO rozděluje pás území kolem dálnice D5 v okolí hraničního přechodu Rozvadov a obce Přimda. Součástí CHKO není ani severní část Českého lesa na Chebsku či oblast kolem Všerubského průsmyku na jihu. Na území CHKO leží nejvyšší vrchol Českého lesa Čerchov (1042 m) a několik menších obcí.

    Oblast je významná především výskytem původních lesních společenstvech (bučiny, jedlobučiny, podmáčené smrčiny, vrchoviště s výskytem borovice blatky), která jsou ojedinělá i v rámci celé České republiky. Na území CHKO lze nalézt i pestré květnaté louky a pastviny. Hlavně v oblasti Kateřinského potoka se nachází jedna z největších populací bobra evropského v Česku. Z chráněných živočichů zde žijí například i vydra říční, tetřívek obecný a rys ostrovid.

    V rámci CHKO je také vyhlášeno 23 maloplošných zvláště chráněných území - po jedné národní přírodní rezervaci (Čerchovské hvozdy) a národní přírodní památce (Na Požárech), 16 přírodních rezervací a pět přírodních památek. Správa CHKO Český les spravuje i národní přírodní rezervaci Chejlava a národní přírodní památku Americká zahrada, které leží mimo CHKO.

    Na území CHKO jsou také vymezeny čtyři lokality zařazené na Národní seznam evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000: Kateřinský a nivní potok, Radbuza - Nový Dvůr - Pila, Nemanický potok a Čerchovský les. Tyto oblasti mají zajistit ochranu bobra evropského, mihule potoční, raka potočního a řady zachovalých přírodních stanovišť.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist