Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spalovna v Pardubicích: Arnika upozornila na možnou souvislost s miliardovou zakázkou

11.12.2009  |  240× přečteno      vytisknout článek

Spalovna v Pardubicích:  Arnika upozornila na možnou souvislost s miliardovou zakázkou

PARDUBICE - Historicky největší veřejné projednání vlivů určitého projektu na životní prostředí se včera odehrálo v Pardubicích. Záměr firmy AVE CZ znovuzprovoznit spalovnu nebezpečných odpadů v areálu pardubické Synthesie přilákal na hokejový stadion pět tisíc lidí. Zástupce Arniky zde požádal Ministerstvo životního prostředí ČR, aby na závěr procesu EIA vydalo k projektu nesouhlasné stanovisko. Upozornil také na možnou souvislost záměru firmy s její účastí v tendru na tzv. ekozakázku na vyčištění všech starých ekologických zátěží v České republice. "Zde už firmě AVE CZ nemusí jít o desetimiliony korun, které dosud do projektu spalovny investovala, ale o více jak sto miliard pro konsorcium, ve kterém se o zakázku uchází," řekl na veřejném projednání vedoucí kampaně Arniky Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.
Pokud by AVE CZ v pardubické spalovně likvidovala odpady ze všech ekologických zátěží v České republice, bylo by to v přímém rozporu s konstatováním v dokumentaci EIA o velikosti svozové oblasti spalovny do 50 km od ní. "Představitelé firmy jako příklad odpadů, které je podle nich nutné spalovat, uvedli právě zeminy ze starých zátěží kontaminované chlorovanými uhlovodíky anebo polychlorovanými bifenyly a podobnými látkami. Ovšem tyto odpady lze likvidovat i nespalovacími technologiemi, které jsou k životnímu prostředí šetrnější než spalování. Arnika na to poukázala už na semináři pořádaném v Pardubicích v červnu 2008. Pokud firma takové technologie nezná, nemůže se považovat za špičku ve svém oboru," komentoval Petrlík jedno z prohlášení firmy AVE CZ na veřejném projednání.
Arnika také upozornila na to, že v dokumentaci i posudku je podceněna bilance vzniku dioxinů v důsledku provozu spalovny nebezpečných odpadů, především pak jejich obsah v popílcích z čištění spalin. "Jde ovšem nejen o dioxiny, ale o perzistentní organické látky celkově," doplnil Petrlík.
Diskuse se v průběhu projednání několikrát stočila i na nedostatečné zajištění skladu nebezpečných odpadů. AVE CZ opakovaně tvrdí, že tzv. mezideponie v areálu Synthesie, kterou provozuje jako sklad nebezpečných odpadů, je oddělené zařízení a není předmětem procesu EIA. "Ovšem postavit spalovnu odpadů bez dobře zabezpečeného skladu nebezpečných odpadů je naprostý nesmysl a ministerstvo by to nemělo připustit," shrnula jednu ze zásadních připomínek Arniky její tisková mluvčí Mgr. Zora Kasiková.
On-line záznam včerejšího veřejného projednání je k dispozici na stránkách Arniky:
www.arnika.org
Stránky věnované Pardubicím jako tzv. horkému místu:
www.bezjedu.arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Spalovna v Pardubicích: Arnika upozornila na možnou souvislost s miliardovou zakázkou
Firma AVE CZ stále operuje s tím, jak bude dosahovat podlimitních hodnot imisí. Vůbec nebere v potaz to, že jsou tu i jiní znečišťovatelé, byť i oni by třeba mohli dosahovat podlimitních hodnot. Co to udělá dohromady? A už vůbec nepracuje se syneriemi - pochybuji, že by to "odborníkům", kteří se hrnou do takovéto akce , nic neříkalo. Ale v tom případě podvádějí. Ve spalovně chtějí likvidovat rozsáhlé spektrum toxických látek - v ČEZ-aréně jsme viděli dlouhý pruh papíru s výčtem asi 550 látek.... A při tom i pouhá dvojkombinece některých z nich způsobí, že se účinky nesčítají ale násobí či někdy i mnohonásobí. Jeden příklad za všechny: Asbest a kysličník siřičitý - oba prokázané karcinogeny. Budou-li na nás působit současně, pak s mnohonásobně větším účinkem. Jak by si s tím chtěla AVE CZ poradit. NIJAK !!!!-protože v naprosté většině dvojkombinací není tato věc vůbec probádána. A raději nemluvit ani o trojkombinacích, čtyřkombinacích atd atd. A raději již vůbec nehovořím o praxi - byl jsem dostečně mnoho let zaměstnancem v chemičce, abych věděl, že nakonec vždy převáží provozní a ekonomické faktory nad všemi ostatními, a to dokonce i právě na této spalovně, když byla kdysi v provozu....

Stejně se obávám, že v korupčním prostředí naší banánové republiky se spalovna v Rybitví provozovat bude. Pro firmu AVE CZ je to nepochybně úžasný kšeft. Koupili tuto spalovnu v době, kdy již byla delší dobu odstavena z provozu, právě kvůli nevyhovujícím imisím. Tedy ji nepochybně koupili doslova "za babku" - provedou něco repasí, pár "kosmetických" úprav pro uchlácholení "hloupých" občanů - nějaká pračka a katalyzátor, které ve skutečnosti imise nezachrání. A pak již zbude jenom volný prostor k rýžování ve velkém.....
vloženo: 12.12.2009 22:00     vložil: Miloš Návesník Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist