Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Fotovoltaická smetiště?

17.12.2009  |  467× přečteno      vytisknout článek

Fotovoltaická smetiště?

Část českých ekologických aktivistů prokázala až nevídanou předvídavost ohledně budoucího osudu mnoha fotovoltaických elektráren na našem území.

Zpráva

dokonce pronikla do hlavní zpravodajské relace ČT. Stručně řečeno, někteří aktivisté se obávají typické české vyčůranosti a nastínili poměrně realistický scénář. Firma bude vydělávat na prodeji elektřiny za ekonomicky nesmyslné potažmo státem garantované ceny a po vyschnutí "bursíkova penězovodu" bude řízeně vytunelována a zkrachuje. Samozřejmě už nezbudou peníze na ekologickou likvidaci žírných lánů fotovoltaických (FV) panelů a nosných konstrukcí romanticky roztroušených v českých luzích a hájích a poblíž vesnic. Tento dáreček na rozloučenou přejde na bedra majitele pozemku, který je ze zákona povinen zajistit odstranění ekologické zátěže a nepochybně bude za tímto účelem opakovaně kontaktován, dozorován a popotahován inspektory z České inspekce životního prostředí. Odhady nákladů na likvidaci FV panelů se různí, protože v ČR doposud nejsou zkušenosti s likvidací panelů a příslušnými technologiemi ve větším měřítku. V environmentálních kruzích se uvádí ceny šplhající až k tisíci korun za jeden FV panel.

Majitelé, kteří už podepsali smlouvy o dlouhodobém pronájmu pozemků pro FV elektrárnu za úhradu ve výši několika tisícovek ročně, mohou začít trochu počítat. Řekněme, že v roce 2009 pouze z cvičných důvodů, prostě jen tak, pro strýčka příhodu.

Profesní organizace provozovatelů FV elektráren obavy ekologů zaznamenaly a obecně doporučují majitelům pozemků smluvně ošetřit budoucí likvidaci panelů. To je opravdu hezké a nepochybně se jedná o rozumnou radu, nicméně čtenářům jistě není nutné připomínat problematiku vymáhání právních a finančních závazků na zkrachovalých firmách typu "Fotovoltaika snadno a rychle, s.r.o", zvláště v českém právním řádu.

Lze problematiku budoucí ekologické likvidace FV elektráren nějak rozumně řešit? Samozřejmě že ano, měl bych k diskuzi jeden námět. Provozovatelé jaderných elektráren musí odvádět poplatek z každé vyrobené MWh na speciální účet, z kterého má být hrazena budoucí ekologická likvidace elektrárny. Stačí pouze tuto zavedenou metodiku převzít a stanovit pro FV elektrárny odpovídající výši poplatku za vyrobenou kWh.

Celá diskuze ohledně budoucí likvidace FV elektráren rozhodně vykazuje jeden pozitivní aspekt. Dokládá skutečnost, že mnozí ekoaktivisté se začínají přesouvat od čistě ideologického a "kampaňovitého" pohledu na tzv. malou energetiku k pohledu realističtějšímu a koncepčnímu a jsou schopni a především ochotni vidět (potenciální) problémy spojené s masivním rozvojem výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Doufejme, že svůj realistický a kritický zrak dále napřou i na větrné elektrárny, bioplynové stanice, spalovny biomasy a malé vodní elektrárny, protože i tyto technologie nereprezentují jen a pouze přínosy ale i možné negativní dopady na životní prostředí, zvláště v lokálním měřítku.

Petr Nejedlý

nejedly.blog.idnes.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Fotovoltaická smetiště?
Je jasné, že cena elektriky i z obnovitelných zdrojů musí férově obsahovat všechny náklady, tedy i ty na likvidaci (upřímně by mě zajímalo, kdo bude platit rekultivaci těch severočeských děr po hnědém uhlí, :-S ). Ale obnovitelné zdroje jsou rozprostřeny po celé republice mezi mnoho subjektů, kdo bude ty peníze hlídat a nezpronevěří je? Podle mě to je právě vlastník pozemku, který je na dané věci zainteresován. A může to ošetřit v nájemní smlouvě kam si má dohodnout příspěvek na likvidaci.
vloženo: 05.01.2010 08:37     vložil: Adík Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist