Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Každý Čech loni odevzdal o třetinu více elektroodpadu než v roce 2008

17.02.2010  |  99× přečteno      vytisknout článek

Každý Čech loni odevzdal o třetinu více elektroodpadu než v roce 2008

Díky kolektivním systémům ASEKOL, ELEKTROWIN a EKOLAMP Česká republika splnila limity Evropské unie
Češi se opět zlepšili v třídění elektroodpadu. Loni odevzdali o třetinu elektroodpadu více než v předcházejícím roce. Prostřednictvím kolektivních systémů ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN každý občan v roce 2009 odevzdal téměř 4,5 kg vysloužilých spotřebičů, které byly následně recyklovány. Celkem se jedná o 46 754 tun elektroodpadu. Zlepšení je výsledkem neustále rostoucího povědomí o nutnosti třídění mezi lidmi a také zvyšujícího se počtu sběrných míst. Nejlépe třídí občané Plzeňského kraje, kteří odevzdali 5,92 kg elektroodpadu na osobu. Opačný konec škály obsadil kraj Ústecký s průměrem 3,27 kg.
Česká republika opakovaně vykazuje růst ve sběru a recyklaci vysloužilých elektrozařízení. Jestliže v roce 2006 každý občan průměrně odevzdal 1,7 kg elektroodpadu, o tři roky později sběr vzrostl o více než 250 procent. "Už v roce 2008 se nám díky velkému úsilí podařilo splnit cíl daný Evropskou unií, podle níž měl každý Čech pod hrozbou sankcí v případě neúspěchu odevzdat alespoň 4 kilogramy elektroodpadu. ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN přispěly ke splnění tohoto cíle 85 procenty. V roce 2009 jsme jej dokonce o 11 % překročili," komentuje výsledky za loňský rok Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN. Největší podíl na výsledku mají velké domácí spotřebiče jako ledničky, mrazničky, pračky, myčky a sporáky, a spotřebitelská zařízení, zejména televize a monitory.
Z pohledu krajů dopadl nejlépe Plzeňský kraj, kde každý občan loni dokázal odevzdat k recyklaci téměř 6 kg elektroodpadu. Pětikilogramovou hranici překonal také kraj Zlínský (5,81 kg), Vysočina (5,32 kg) a Středočeský kraj (5,04 kg). Nejméně se třídí v Ústeckém (3,27 kg) a Moravskoslezském kraji (3,51 kg). I v těchto krajích však došlo oproti roku 2008 k nárůstu. "Po celé ČR jsme nezaznamenali jediný příklad poklesu sběru. Hlavním důvodem je pokračující rozšiřování sběrné sítě a důraz na podporu sběru drobných elektrozařízení. Občané mohou v současnosti třídit elektrozařízení na 11 150 sběrných místech, z nichž je téměř polovina určena primárně pro malé spotřebiče jako mobily, MP3 přehrávače, fény, kulmy apod. Pro zajímavost, sběrná síť v naší republice je pětkrát hustší než například v ekologicky velmi vyspělém Rakousku," vysvětluje Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL.
Kolektivní systémy ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN kromě rozšiřování sběrné sítě dbají i na důkladnou osvětu občanů. ASEKOL letos v Praze představil esteticky zajímavé Muzeum spotřebičů, které se postupně bude objevovat i na dalších místech v ČR. Společně se společností EKOLAMP loni navštívil krajská města se zábavně-vzdělávacím konceptem Šrotonátor přichází. Oba systémy pokračují ve spolupráci se školami prostřednictvím projektu Recyklohraní. Na mladší občany cílí i ELEKTROWIN s projektem Ukliďme si svět. Loni navíc navštívil 80 měst a obcí s EKOshow Zatočte s elektroodpadem.
EKOLAMP se již tradičně stal ekologickým partnerem vánočního osvětlení nejen v Praze, ale i v dalších krajských městech. "Osvěta a rozšiřování sběrné sítě jsou vedle vztahů s obcemi a dalšími partnery pro zvyšování objemu sběru naprosto zásadní. Díky dodržování těchto principů máme nejlepší výsledky v celé střední Evropě. Ve srovnání se starými členskými státy EU máme však ještě pořád co dohánět. O motivaci do dalších let tedy máme postaráno," říká Alexandr Hanousek, jednatel společnosti EKOLAMP.
Kraj   
Zpětně odebraná elektrozařízení na osobu (kg) 2009  
Zpětně odebraná elektrozařízení na osobu (kg) 2008    
Zpětně odebraná elektrozařízení 2009/2008 Procentuální nárůst
Plzeňský    5,92    3,12    + 90 %
Zlínský    5,81    4,92    + 18 %
Vysočina    5,32    4,04    + 32 %
Středočeský    5,04    3,96    + 27 %
Praha    4,89    3,66    + 34 %
Pardubický    4,80    3,30    + 45 %
Královéhradecký    4,74    3,64    + 30 %
Liberecký    4,47    3,42    + 30 %
Karlovarský    3,95    2,94    + 34 %
Jihočeský    3,90    2,98    + 31 %
Jihomoravský    3,80    2,92    + 30 %
Olomoucký    3,77    2,86    + 32 %
Moravskoslezský    3,51    2,56    + 37 %
Ústecký    3,27    3,02    + 8 %
Celkem ČR    4,45    3,38    + 32 %


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist