Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Některé ze zdrojů azbestu

15.03.2010  |  1824× přečteno      vytisknout článek

azbestVšichni asi známe výrobky Eternit, Beronit, netkané textilie Netas, vlnitou střešní krytinu, nástřikové hmoty Pyrotherm, interiérové velkoplošné desky Dupronit a Ezalit nebo exteriérové a podstřešní desky Dekalit, Lignát, Cembalit, Cemboplat, Unicel... Co mají tyto výrobky společného? Obsahují azbest.

Azbest je technický název skupiny minerálů dělitelných na vlákna. Jde o minerály ze skupiny serpentinů a amfibolů. Hlavním kritériem pro použití je minerální druh a délka vláken. Azbesty s nejdelšími vlákny se používají k výrobě ohnivzdorných materiálů, azbesty s krátkými vlákny se přidávají do výplní podlahových krytin a stavebních materiálů. Celkově největší spotřeba je při produkci azbestocementových výrobků, kde se používají azbesty se střední délkou vláken.

"První náznaky toho, že něco není s azbestem v pořádku, se začaly objevovat v šedesátých letech minulého století. Ale ještě v devadesátých letech se třeba v Československu běžně používal. Dnes považuje Mezinárodní úřad pro výzkum rakoviny azbest za rakovinotvorný a přiřadil mu hodnotu 1, čili karcinogenní pro lidi. Ohrožení běžné populace azbestovými vlákny je za normálních okolností málo pravděpodobné. Azbest zabudovaný ve stavbách je totiž minimálně nebezpečný, pokud nemůže uvolňovat do vzduchu svá vlákna. K tomu může dojít především při vrtání, řezání, lámání nebo při výrazném chemickém a mechanickém vlivu povětrnosti (např. u eternitu). Největší riziko proto hrozí především při demolicích nebo rekonstrukcích objektů. Z hlediska lidského zdraví lze vyloučit rizika spojená s rozvodem pitné vody azbestocementovým potrubím - azbest je nebezpečný jen při vdechování.

Některé ze zdrojů azbestových vláken

Přehled některých stavebních materiálů s obsahem azbestu, které byly v ČR*) v minulosti vyráběny

Místo výroby

Ukončení výroby

Střešní šablony Eternit, Beronit

Beroun, Šumperk, Nitra

1996 (od roku 1912)

Vlnitá střešní krytina typu A a B (podle velikosti "vlny")

Beroun, Šumperk, Hranice, Nitra, Púchov

1995

Hřebenáče, tvarovky a střešní větrací prvky

Beroun, Šumperk, Hranice, Nitra

1996

Izolační šňůra

Zvěřínek

1990

Netkané textilie NETAS

Zvěřínek

1990

Izolační deska ID a IDK

Zvěřínek

1990

Květinové truhlíky a zahradní doplňky

Beroun, Nitra

1999

Tlakové a kanalizační roury a tvarovky (často v panelové výstavbě)

Beroun, Hranice, Nitra

1999

Interiérové velkoplošné desky (Dupronit A, B, C, Ezalit A, B,C)

Beroun, Šumperk,

Nitra, Púchov

1995

2000

Desky exteriérové a podstřešní (Dekalit, Lignát, Cembalit, Cemboplat, Unicel)

Beroun, Hranice, Šumperk, Černousy, Púchov, Nitra

1995

Sendvičové desky s pěnovým polystyrenem

 

1995

Desky Pyral

Praha

1992

Desky Izomin,

Nová Baňa, Baňská

1992

Akumin, Calothermex

Štiavnica

 

Asfaltové desky ASBIT

Brno

1990

Asfaltové pásy - např. Aralebit, Bitagit, Cufolbit, Arabit-S, plastbit

Brno, Hostinné, Bělá pod Bezdězem

1990

Nástřikové hmoty Pyrotherm

Praha, Dlhá Ves, Čičajovce, Parchovany

1992

ČR - Česká republika, pod tímto názvem jsou pro potřeby tohoto metodického pokynu míněny i státní útvary, do nichž ČR patřila před svým vznikem (ČSR, ČSSR, ČSFR, Č-SFR)

Výrobci: Beroun, Hranice, Nitra, Púchov - Azbestocementové závody n.p. (s.p.)

Šumperk - Eternitové závody n.p. (s.p.)

Zvěřinek - Azbestos n.p. (s.p.)

Brno - Izolační závody n.p. (s.p.)

Praha - Stavební izolace n.p. (s.p.)

Černousy - Severočeské dřevařské závody n.p. (s.p.) Česká Lípa

Hostinné - Krkonošské papírny n.p. (s.p.)

Bělá pod Bezdězem - Dehtochema n.p. (s.p.)

Baňská Štavnica - Rudné bane n.p. (s.p.)Nová Baňa - Stavební závody těžkého strojírenství (výroba desek ukončena 1970 Dlhá Ves, Čičajovce, Parchovany - Jednotné rolnické družstvo (JRD)

ZDROJ: http: //www.zupu.cz, www.tlakinfo.cz, upraveno


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Některé ze zdrojů azbestu
Po zrušení Okresních úřadů některé funkce jejich Odborů životního prostředí přešly na OŽP pověřených větších měst v bývalém okrese, zbývající pak přímo na jednotlivé Obecní úřady. V kompetenci Obesních úřadů je také povolování a zaklláídání menších lokálních skládek tzv. "inertních odpadů", čímž mají zákonodárnci na mysli především nekontaminované zeminy a stavební suť i poškozený stavební materiál (cihly, úlomky betonu). Na mnoha místech jsou jimi zapl%novány nežádoucí přírodní i umělé deprese, rokle a prohlubně po těžbě štěrků a písků, apod. Proti tomuto roumně řízenému postupu nelze mít námitek. Bohužel bylo zjištěno na mnoha místech ČR, že tato "benevolence" spojená s ukládáním suti a zemin vytváří také nebezpoečí pro životní prostředí, protože občané i menší organizace přitom nerespektují právní a technické normy omezující a zakazující manipulaci s materiálem obsahujícím azbest.Ten se pak při zvětrávání výrobků s jeho obsahem v těchto skládkách dostává pomocí srážek formou splavenin i přímo větrnou erozí do životního prostředí. Námitky některých geologů, že v případě překrytí takové deponie zeminou (tzv. "rekultivací") se vlastně do přírody vrací minerál, který z ní vzešel a stane se tak neškodným, mají v prvním přiblížení asi stejnou hodnotu, jako kdybychoim tolerovali kontaminaci zemin rtuťovými preparáty, protože rtuť byla ve formě svých minerálů původně také přírodní materiál. To překrytí je sice účelné, alůe nám jde o dlouhá období kdy je demoliční materiál shora volně přístupný a stále novými návozy doplňován. Často z něwho trčí celé eternitové desky, úlomky azbesto-cementových trub apod. materiál. Z podnětu Občanského sdružení "Za životní prostředí Znojemska" provádím nyní místní šetření okolo Znojma a literární rešerši a připravuji k tématu "Azbest v demoliční suti" na lokálních drobných (legálnmích i nelegálních skládkách) znalecký posudek č. 074/02/2010. Budu proto vděčný každému, kdo mi k tomuto tématu cokoli poví z vlastních zkušeností v ríci obce, bývalého okresu nebo kraje ČR. Budu-li mít dost poznatků, mohu dosah toho posudku rozšířit mimo oblast svého působení ve Znopjmě. S poděkováním v úctě Váš Jaromil Krajča, soudní znalec (www.sweb.cz/jaromil.krajca).
vloženo: 27.05.2010 09:39     vložil: Jaromil Miloslav Krajča Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist