Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologická likvidace výbušnin

07.04.2010  |  247× přečteno      vytisknout článek

Ekologická likvidace výbušnin

VELKO I MALORÁŽKOVÉ MUNICE

ZEVETA AMMUNITION a.s. má ve výrobě vojenské munice téměř 70 letou tradici. Jako muniční závod byla založena v roce 1936 a od prvopočátku byl její výrobní program zaměřen na zakázky pro armádu.

Delaboraci velkorážové munice zahájila v roce 1997, kdy ve výběrovém řízení získala zakázku od Ministerstva obrany České republiky na dělostřeleckou munici ráže 100. Po zvládnutí delaboračního procesu nábojů 100 JOF a 100 JPZSv získala postupně od MO ČR zakázky jak na munici dělenou ráže 122, 130, 152, ale také na munici středních a malých ráží a výrobky, které ZEVETA v minulosti vyráběla jako jsou ruční granáty F-1 a RG-4, RPG, signální náboje, náboje VM a COP 65, výbušky, dýmové a osvětlovací prostředky, různé druhy zapalovačů a jiné výrobky.

Při delaboraci munice a následné ekologické likvidaci delaborátů, se na prvním místě sledovala vždy bezpečnost delaboračního procesu. K tomu byla zkonstruovaná a vyrobená vlastní technologická zařízení a celá řada dalších technologických pomůcek zohledňujících bezpečnost delaborace munice a pyrotechnických předmětů.

Od roku 2004 se ZEVETA AMMUNITION a.s. zúčastňuje rozsáhlého delaboračního programu s cílem bezpečně a ekologicky zlikvidovat nadbytečné a neprodejné zásoby vojenského materiálu jako je pozemní a letecká munice, miny, ženijní a pyrotechnický materiál a další komodity.

Uskutečnění tohoto grandiózního projektu, který nemá v historii armády obdoby, vede k úspoře nákladů na skladování a střežení munice ve vojenských zařízeních, omezení možností zneužití, vytvoření řady pracovních míst v delaborujících závodech a v neposlední řadě k využití získaných materiálů v průmyslu a stavebnictví.

ZEVETA AMMUNITION a.s. se při delaboračním procesu zaměřuje především:

  • na bezpečnost práce, stanovení nezávadného technologického postupu a zabránění zneužití zdelaborovaného materiálu,
  • na ekologii procesu, který nenaruší životní prostředí.

Filosofie ZEVETY je jasná: pro delaborační proces munice a ostatního vojenského materiálu budovat taková technologická zařízení, která splňují přísná kriteria na bezpečnost práce a nároky na životní prostředí a při ekologické likvidaci delaborátů se přiblížit maximální samostatnosti. Jen tak může v přísné konkurenci ostatních delaborujících podniků obstát.

TECHNOLOGIE ZAŘÍZENÍ

VÝBUCHOVÁ KOMORA K-16
VÝBUCHOVÁ KOMORA K-2
Výbuchová komora je technologické zařízení pro ničení munice a zkoušení výbušnin výbuchem.

Výbuchové komory jsou konstruována k úplnému zachycení účinků detonace o ekvivalentu až 16 kg TNT u K16 (respektive 2 kg TNT u K2) na 1 odpal a vybavena filtrační stanicí.

Tato zajišťuje vyčištění výbuchových zplodin z ničení munice a výbušnin na hodnoty výstupních emisí umožňující zatřídění technologie jako malého ostatního zdroje znečišťování dle zákona č. 86/2002 Sb. (zákona o ovzduší) a souvisejícího nařízení vlády č. 353/2002 Sb.

Garantovaná hodnota obsahu tuhých znečišťujících látek ve výstupních emisích je 1 mg.m-3 vzduchu.

Ovládání mechanismů výbuchové komory je plně automatizované, pracovní cyklus výbuchové komory obsluha spouští z řídícího pultu technologie. Správnost a úplnost dokončení jednotlivých operací je kromě elektroniky řídícího pultu kontrolována i obsluhou technologie pomocí kamerového systému.

Logický obvod řídícího pultu zajišuje několikanásobné jištění proti odpálení nálože před úplným dokončením pracovního cyklu, stejně jako vypnutí všech silových obvodů a strojních zařízení výbuchové komory, pokud se obsluha nachází v místnosti s výbuchovou komorou.

Pokyn k odpálení nálože dává obsluha po akustické signalizaci a uzavření dveří do haly s výbuchovou komorou, zkontrolování stavu komory a haly kamerovým systémem a po zapojení doposud fyzicky rozpojených kontaktů roznětu do řídícího pultu.

Tato technologie ničení munice výbuchem s náloží až do ekvivalentu 16 kg trinitrotoluenu je jedinečná ve Střední Evropě.

TECHNOLOGICKÉ ZAŘÍZENÍ NA EKOLOGICKOU LIKVIDACI PYROTECHNICKÝCH SLOŽÍ

Ekologická likvidace pyrotechnických složí se provádí v technologickém zařízení na ekologickou likvidaci pyrotechnických elementů.

Tato linka se skládá z vlastní spalovací komory, umístěné v samostatné místnosti a ze vzduchotechniky a zařízení na čištění zplodin z pyrotechnických elementů, které je umístěno ve druhé místnosti. Se spalovací komorou je propojeno potrubím. Čistící zařízení je tvořeno soustavou odlučovačů, filtrů a pračkou, které zachycuje veškeré nečistoty látky a splňuje podmínku ekologie delaboračního procesu.

ZDROJ: Zeveta a.s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Ekologická likvidace výbušnin
ekologická likvidace Strakonice, Písek, Vodňany, Sušice, Prachatice, Blatná
http://autocentral-strakonice.cz/
vloženo: 06.01.2014 16:58     vložil: PetrHorvat Reagovat 
Re: Ekologická likvidace výbušnin
Viděl jsem na vlastní oči. Koncert mistrů.
vloženo: 28.07.2010 03:39     vložil: Petr Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist