Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Budoucnost odpadů na Vysočině

14.05.2010  |  81× přečteno      vytisknout článek

Budoucnost odpadů na Vysočině

Kraj Vysočina představil na renomované konferenci Odpady 21 v Ostravě svůj připravovaný integrovaný systém nakládání s odpady (ISNOV). Zdeněk Ryšavý, radní pro oblast životního prostředí, seznámil účastníky konference s důvody, které vedly zastupitelstvo kraje k rozhodnutí o vybudování ISNOV, s aktuálním stavem a dalším postupem. Ve svém vystoupená vyzdvihl především shodu mezi krajem a patnácti městy na tom, že je nutné řešit problematiku odpadového hospodářství komplexně a že vedle zvyšování třídění odpadů a zpracovávání biologicky rozložitelných odpadů je nezbytné vybudovat na Vysočině kapacity pro energetické využívání odpadů. 
 

Právě na oblast využití odpadů pro výrobu tepla a el. energie je konference, jejíž desátý ročník proběhl ve dnech 4. - 5. května v Ostravě, primárně zaměřená. Po letech sysifovského úsilí, které naráželo na záporný postoj minulého vedení ministerstva životního prostředí, si pořadatelé konečně mohli říct, že jejich práce přináší ovoce. V loňském roce MŽP změnilo postoj k energetickému využití odpadů a umožnilo jeho financování z veřejných zdrojů, konkrétně z Operačního programu životního prostředí.

V centru pozornosti byl letos projekt Krajského integrovaného centra Moravskoslezského kraje KIC), který je nejdále na cestě k praktické realizaci. "Právě u kolegů ze severní Moravy jsme se inspirovali v přípravě obdobných aktivit na Vysočině," připomenul Zdeněk Ryšavý. Ten věří, že získané poznatky pomohou při přípravě záměru ISNOV a dodává: "Na rozdíl od některých ekologických sdružení jsem přesvědčený, že energetické využití znamená přinos nejen pro ekonomiku odpadového hospodářství, ale i pro životní prostředí. V dnešní době ukládá Česká republika na skládky komunální odpady, které odpovídají ekvivalentu 2,5 milionu tun hnědého uhlí. Toto množství, odpovídající zhruba roční potřebě tepelné elektrárny Tušimice, bychom nemuseli vytěžit v severočeských dolech".

Cennou zkušeností byla pro zástupce Vysočiny i účast na veřejném projednávání vlivu záměru KIC na životní prostředí (EIA), které se konalo ve stejný den v Karviné. Zdeněk Ryšavý shrnul své dojmy z diskuze: "Ukazuje se, že okolo energetického využití odpadů panuje stále mnoho nejasností a mýtů. Občané nemají informace o moderních spalovnách, které vypouští do ovzduší jen nepatrné množství škodlivin, menší než např. kotelny na biomasu a lehce se pak nechají manipulovat různými demagogickými tvrzeními. Proto chceme být při realizaci integrovaného systému maximálně otevření a o všech krocích průběžně informovat veřejnost".


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist