Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Diskuse o tom, zda je MBÚ alternativou spaloven

28.05.2010  |  196× přečteno      vytisknout článek

Diskuse o tom, zda je MBÚ alternativou spaloven

Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů v ČR (STEO) uskutečnilo na veletrhu WATENVI seminář Odpady a jak dál, tentokrát s podtitulem " Je MBÚ (mechanicko-biologická úprava) alternativou spaloven?". Odborníci se zaměřili na energetické využívání odpadů a související problematiku. Zahraniční experti z Německa a Švýcarska hovořili o zkušenostech s MBÚ a nakládáním s komunálními odpady ve svých zemích.
Predikce budoucího vývoje v podnikání je stále složitější, a tím roste význam hodnocení rizik, které jsou s tímto podnikáním spojeny. "Dobrý manažer musí pracovat s kalkulací rizik, ať se jedná o soukromou osobu, domácnost, obec, kraj či stát. Ten je totiž správcem finančních prostředků (dotací) z EU a rozhoduje o jejich investování," řekla na semináři Jiřina Vyštejnová ze sdružení STEO. Podle ní existuje u hospodaření s odpady řada rizik, například ve fázi přípravy a realizaci velkých investičních projektů v odpadovém hospodářství
Z velkých projektů v odpadovém hospodářství v ČR se jedná o spalovny (nad 25 milionů eur), investice na realizaci mechanicko-biologických úpraven jsou nižší. "Realizaci projektů MBÚ umožňuje XV. Výzva OPŽP, která tak financuje rizikové projekty s pochybnými přínosy pro ochranu životního prostředí," řekla Vyštejnová. Podle ní výzva nepožaduje na žadateli o podporu na stavbu MBÚ smluvně doložit, že vzniklý produkt, tzv. lehká (vysokoenergetická) frakce, bude energeticky využit v odpovídajícím zařízení (potvrzení budoucího odběratele o záměru zajištění odběru upraveného odpadu k energetickému využití v množství minimálně 25 procent z vysokoenergetické frakce).
Jak dále zdůraznila, v ČR nejsou dostatečné kapacity, které by mohly odpady z MBÚ vhodně zpracovávat. Jde totiž pouze o úpravu odpadů a sama o sobě bez dalšího stupně jejich využití nemá žádný pozitivní přínos pro životní prostředí. Pouze sama spotřebovává energii a vytváří zápornou ekonomickou hodnotu. "Metoda MBÚ není v ČR s jinými dostupnými metodami, např. přímým energetickým využíváním odpadů ani environmentálně ani ekonomicky výhodnější. Nejdříve by musela být řešena řada technických, legislativních i ekonomických problémů," vysvětlila Vyštejnová.
Jak dále vyplynulo ze semináře, v Německu a Rakousku se různým způsobem skladují miliony tun odpadů v podobě vysokovýhřevné lehké frakce z MBÚ, které nemají svého zpracovatele. Lehká frakce z MBÚ je rovněž předmětem legálního nebo často i nelegálního přeshraničního pohybu odpadů. V lepším případě jsou místem určení volné kapacity spaloven odpadů sousedních států, v horším případě skládky nebo nepovolené sklady překupníků v zemích, které ještě nezakázaly skládkování biologicko-rozložitelných odpadů. Podmínky, za jakých je realizován odbyt lehké frakce z MBÚ jsou určující pro celé zařízení a jeho ekonomiku. Zkušenosti z praxe však nevedou k přílišnému optimismu.
O tom, že je přímá cesta k energetickému využívání zbytkových tuhých komunálních odpadů ve spalovnách odpadů v konečném důsledku celkově méně nákladná a méně riziková, než ta, kdy do systému vstupuje MBÚ, není pochyb. Moderní infrastrukturu s integrovaným energetickým využíváním odpadů dokumentuje velmi působivě Švýcarsko, kde je ca 45% domovních odpadů využíváno materiálově a ca 55% energeticky. Skládkování domovních odpadů je zakázáno od 1.1.2000. Všechny opady musí být tedy využívány buďto materiálově nebo energeticky. Energetické využívání odpadů se uskutečňuje v 31 zařízeních na vysoké technické úrovni. Česká republika má velkou šanci se podobným problémům vyhnout, nebude-li ztrácet čas úvahami o nasazování technologie MBÚ.

Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Diskuse o tom, zda je MBÚ alternativou spaloven
Dobrý den,
v Příbyšicích u Benešova MBÚ je a funguje to dobrě.
Je zde i komunální bioplynová stanice ,která vytřízený bioodpad zpracovává. Mají zde výtřízenost až 60%. Ze skládek pak neuniká metan.
Spalovat by se mělo z komunálního odpanu jen to, co nejde zpracovat jimak.
vloženo: 08.04.2013 12:39     vložil: Karel Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist