Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Moderní legislativa podporuje výzkum a vývoj technologií na odpady

27.05.2010  |  67× přečteno      vytisknout článek

Moderní legislativa podporuje výzkum a vývoj technologií na odpady

Nakládání s odpady v ČR už dávno překonalo počáteční fázi zavádění běžných technologií a splňování základních legislativních požadavků. Nyní jde vlastně o hledání dalších možností jak zlepšit celý systém. Zaměřuje se na materiálové a surovinové úspory a také na osvětovou činnost. Současný trend směřuje k integraci poskytovaných služeb, a to jak na regionální, tak i na krajské a národní úrovni. O odpadovém hospodářství se hovořilo na veletrhu WATENVI v rámci odborného doprovodného programu.
Odpady představují v současnosti jeden z nejčastějších a nejsledovanějších vedlejších produktů lidské společnosti. Zejména komunální odpady a kaly z čistíren odpadních vod jsou produktem prakticky všech obyvatel. Většina z nich se však denně setkává i s produkcí odpadů průmyslových , stavebních, biologicky rozložitelných, nebezpečných a řady dalších.
V ČR, ale i v některých zemích Evropské unie se však nedaří oddělit růst měrné produkce odpadů na jednoho obyvatele a rok od růstu životní úrovně obyvatel těchto států. Daří se postupně zvyšovat podíl vytříděných a využitých odpadů. Jejich celková produkce v ČR i v EU však stále roste. Proto byl v dokumentaci Rezortního programu výzkumu v působnosti Ministerstva životního prostředí na léta 2007-2013 stanoven cíl předcházet vzniku odpadů a snížit jejich měrné produkce nezávisle na úrovni ekonomického růstu.
Výzkum a vývoj postupů a technologií v hospodaření s odpady dosáhl už rozsahu srovnatelného s ostatními průmyslovými obory. Tento proces podporuje moderní legislativa, která je v zemích EU založena na jednoduchém schématu. To umožňuje prevenční postupy a systémy materiálového a energetického využití odpadů. Pro nevyužitelný odpad jsou pak postupy založeny na technologiích jeho bezpečného odstranění. Současně tato legislativa podporuje myšlenku, aby nakládání s odpady bylo přednostně v místě jejich vzniku. Právě tato evropská norma zapříčinila, že se vývojem a výrobou environmentálních technologií začaly zabývat vysoce profesionální společnosti. Podobná situace nastává v oblasti nakládání s odpady v případě malých a středních firem, které sami nemohou vyhovět narůstajícím požadavkům trhu.
Cílem odpadového hospodářství v ČR je vytvořit integrovaný systém s jejich nakládáním, a to na regionální úrovni a propojit jej do celostátní sítě. Samostatnou kapitolu tvoří nová směrnice Rady EU a Evropského Parlamentu, která specifikuje způsoby nakládání s odpady. Mimo jiné zavádí také pro všechny členské státy společenství cíle pro opětovné využití odpadu, které mají být naplněny do roku 2020 (státy musí vypracovat programy na předcházení jejich vzniku). Jedním z hlavních cílů směrnice je recyklovat do roku 2020 až 55 procent hmotnosti odpadu z domácností. Ve stejném časovém horizontu má být recyklován také odpad ze stavebnictví a demolic, a to až ze 70 procent. Nejpozději v roce 2015 evropská komise přezkoumá stávající opatření a zváží stanovení cílů pro další druhy odpadu.

Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist