Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odpadové hospodářství musí počítat se změnami demografického vývoje

27.05.2010  |  131× přečteno      vytisknout článek

 Odpadové hospodářství musí počítat se změnami demografického vývoje

Zajímavým příspěvkem na Mezinárodní konferenci Účetnictví a reporting udržitelného rozvoje na mikroekonomické a makroekonomické úrovni byla přednáška s názvem Vztah mezi demografickými změnami a vývojem v odpadovém hospodářství. Tato mezinárodní prestižní akce se tradičně uskutečnila v rámci veletrhu WATENVI.
"V současnosti lze pozorovat rostoucí trend směrem k integraci environmentálních, ekonomických a sociálních aspektů při vytváření budoucí tvorby komunálního odpadu. Nejen hrubý domácí produkt, ale také sociální indikátory (kojenecká úmrtnost), velikost domácností, věková struktura a vzdělanost, mají a budou mít vliv na množství vyprodukovaného komunálního odpadu," řekla Alena Kováčová z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku při Národohospodářské fakultě VŠE v Praze. Podle ní jsou demografické trendy nezvratné. Předpokládá se, že evropská populace ve věku nad 65 let vzroste do roku 2050 o 30 procent. Stárnoucí populace produkuje méně než spotřebovává, je více konzervativní a má větší averzi k reformám a regulaci. Proto více myslí na své zájmy na úkor budoucích generací. Podíl lidí ve vyšší věkové skupině může tedy vést k převaze jejich názorů v politické sféře a ovlivní tak formování politiky do budoucna.
Z toho vyplývá, že modelování tvorby komunálního odpadu může poskytnout cenný nástroj pro podporu politického rozhodování při plánování odpadového hospodářství. Změny ve věkové struktuře mohou mít vliv na ekonomickou výkonnost státu. Mohou tedy ovlivnit tempo ekonomického růstu, úspory, investice, spotřebu lidí, míru zdanění, trh práce apod.
"Většina evropských zemí včetně ČR je v současnosti charakterizována nepravidelnou věkovou strukturou, což je způsobeno celkovým vývojem ve 20.století. Tradiční východoevropský model je charakterizován vysokou úrovní porodnosti, sňatkovosti, ale též úmrtnosti. V současnosti se však už přetváří na model západoevropský, který se vyznačuje nízkou mírou porodnosti a sňatkovosti, ale též nižším tempem úmrtnosti," konstatovala Kováčová. Podle ní se současné století nazývá obdobím recyklace. Vědci zkoumají různé možnosti jak šetřit místo, suroviny a vzácné zdroje. Snaží se také využívat druhotné materiály a zdánlivě nepoužitelné produkty. Odpadová hierarchie v Evropské směrnici obhajuje prevenci a minimalizaci vyprodukovaného odpadu a jeho opětovné použití (recyklace a energetické využití).
Těmito problémy se zabývají statické modely (ustupují dynamickým), které jsou schopné reagovat na změněné podmínky a společenský vývoj. Lidské chování ve vztahu k životnímu prostředí se totiž mění během různých životních etap a odráží důležité změny, a to jak v socio-ekonomické situaci, tak i v demografickém vývoji. "Podceňovat tyto skutečnosti znamená oddalovat řešení problému v odpadovém hospodářství do budoucna.

Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist