Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Plánovaná spalovna u Plzně značně sníží objem odpadu na skládkách

18.08.2010  |  zdroj: ČTK  |  114× přečteno      vytisknout článek

Plánovaná spalovna u Plzně značně sníží objem odpadu na skládkách

Plánovaná spalovna na skládce v Chotíkově u Plzně má pojmout až dvě třetiny ze 145.000 tun komunálního odpadu, které nyní ročně končí na skládkách v Plzeňském kraji. V regionu se přitom vyprodukuje ročně 246.000 tun odpadů a jejich objem trvale o jednotky procent roste. Vyplynulo to z první části studie systému nakládání s odpady v kraji, jejíž závěry představil dnes člen řídícího výboru projektu Vladimír Dlouhý (ODS).
    "Studie po termických zkouškách uvádí, že výhřevnost komunálního odpadu je nadprůměrná, tedy o pětinu až 60 procent vyšší než u hnědého uhlí," dodal. Systém nakládání s odpady, jehož součástí bude spalovna, podporují některá města a obce i svozové firmy. Podle lídra plzeňské TOP 09 Ondřeje Ženíška ale hrozí, že kapacita spalovny bude předimenzována, a celá stavba tak předražena. Podle Dlouhého ale studie potvrdila, že v regionu je dostatečné množství odpadu, které by spalovna energeticky využila.

    Plzeňská teplárenská jako stoprocentně městská firma požádá z operačního programu Životní prostředí o 30 až 40 procent nákladů stavby v květnu 2011. V programu je šest miliard korun a žádosti přijímá do června 2011. Peníze by mohl získat větší projekt v Karviné, který je v předstihu před plzeňským. Další tři spalovny v ČR mají zpoždění.

    "Cílem a smyslem spalovny je udržet přijatelné ceny za likvidaci komunálních odpadů i po roce 2016. K tomu je ale klíčové získání dotace," uvedl Dlouhý. V kraji by se podle něj zlepšilo životní prostředí a Česko by navíc splnilo směrnice EU o snižování objemu odpadů ukládaných na skládky, který zatím kraj ani ČR nesplňují, tvrdí.

    Plzeňský kraj, který je v třídění komunálního odpadu na druhém místě v ČR, už podle radního pro životní prostředí Petra Smutného ČSSD) nedokáže vytřídit o moc více. "Není rozumné zahrabávat odpad do země," dodal. Spalovna podle něj prodlouží životnost skládek a zlevní systém odpadového hospodářství. Směrnice EU i plány odpadového hospodářství ČR počítají s postupnou redukcí odpadů na skládkách, kde by se měl poplatek za tunu zvýšit ze současných zhruba 1000 korun na dvoj- až pětinásobek. Podle Smutného se zařízení typu spalovny bude muset výhledově v kraji vybudovat.

    Vedoucí krajské expertní skupiny TOP 09 Tomáš Jílek ale tvrdí, že v této podobě projektu jde především o snahu na problematice odpadů v Plzni vydělat. "Celá věc má podle našeho názoru i další negativní souvislosti ve vztahu k plánované účelové privatizaci Plzeňské teplárenské, a.s. pod taktovkou stávajícího politického vedení města," sdělil.

    Proti spalovně se opakovaně postavila Strana zelených, podle níž by tak nákladná stavba byla neefektivní. Spalovnu odmítají i dvě občanská sdružení. Jedno z nich už v Chotíkově iniciovalo referendum, v němž ale loni těsně zvítězili příznivci spalovny.

    "V Plzeňském kraji se ročně vytřídí a předá k recyklaci 26.000 až 28.000 tun papíru, plastu, skla a nápojového kartonu," řekla ČTK Martina Vrbová z firmy EKO-KOM. Podle ní zkušenosti ze zahraničí potvrzují, že pokud se postaví spalovna, nepřestane se třídit a firma bude do systému třídění nadále investovat.
    Teplárna předala koncem července na krajský úřad podklady k posouzení vlivu stavby spalovny na životní prostředí (EIA). Uzávěrka připomínek je v úterý 17. srpna; zatím podle Dlouhého zásadní nepřišly. EIA se zpracovává pro objem do 95.000 tun odpadu ročně, což by nahradilo pětinu uhlí spalovaného v teplárně. Žádné zákonné limity zařízení nepřekračuje. "Zadali jsme výrazně tvrdé parametry, i když víme, že se tím stavba prodraží. Spalovnu ale nemáme jako byznys, i když nesmí být prodělečná," uvedl ředitel teplárny Tomáš Drápela.

    Kvůli lepšímu informování veřejnosti zavedl investor webové stránky www.spalovna.info, kde je možné klást dotazy, diskusi přes Facebook a "klidnou vysvětlující kampaň".


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Plánovaná spalovna u Plzně značně sníží objem odpadu na skládkách
Podívejte se na tento pořad ČT nedej se o SPALOVNÁCH a udělejte si obrázek sami, proč se rozhodlo MŽP podporovat výstavbu spaloven místo toho aby se snažilo podporovat recyklaci a další využití odpadu v čem jsme daleko za západem

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210562248420004-nedej-se/
vloženo: 19.08.2010 14:12     vložil: bob Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist