Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nakládání s odpady na pohřebištích

22.10.2010  |  zdroj: Moderní obec  |  223× přečteno      vytisknout článek

hrbitovBarevné popelnice na tříděný odpad rozeseté po obcích už většina lidí asi zná a používá. Na některých místech však zatím stále chybějí. Dokážeme třídit odpad i odpad ze hřbitovů?

O každých Dušičkách směsné kontejnery na hřbitovech doslova přetékají smetím.  Jsou tu třitom tři nejčastější skupiny odpadů, které  by si "zasloužily" oddělené zpracování: sklo, plasty a bioodpad.

Není to málo

Roční průměr likvidovaného směsného odpadu ze hřbitovů dosahuje zhruba 54 tun. Částka na jeho likvidaci tvoří asi 12,5 % veškerých nákladů na běžný provoz a správu hřbitova - přitom pouze náklady za samotný odvoz a skládkovné na jednu tunu tohoto odpadu se od roku 2003 do roku 2009 zvýšily o takřka 87 %.

Různorodost takového odpadu je blízká odpadu z domácnosti. Zahrnuje vedle kytic a věnců i odstraněnou výsadbu, odpady z ořezu okrasných keříků, zbytky svíček a různé obaly včetně plastů, nejednou i se  zbytky různých paliv do petrolejek či olejových lampiček.

Vedle toho se při běžné údržbě a správě pohřebiště vyprodukujeročně přes 30 tun biologicky rozložitelného odpadu a více než 10 tun stavebních sutí.

Dokážeme třídit odpad?Dokážeme třídit <a href=odpad na hřbitovech?" src="http://topfirmy.aktualne.centrum.cz/media/5/20071101-nadobyXX.jpg" />

Je alespoň základní třídění směsného komunálního odpadu (např. na odpad z výzdob hrobů a na odpad ze zbytků svíček, obalových materiálů apod.) možné a účelné?

Z technického hlediska by si takové třídění vyžádalo nejen nové typy dělených odpadových nádob, umístěných na více místech pohřebiště, ale i mechanizaci na manipulaci s nimi a konečně i oddělený odvoz a likvidaci. To by stálo nemálo finančních prostředků, kterých se obcím většinou nedostává.

Pro úspěch takového třídění je také nezbytná aktivní spolupráce nájemců hrobových míst a ostatních návštěvníků, a to již v okamžiku, kdy odpad odkládají poprvé. Právě tady by mohl být hlavní problém hlavní problém při snaze odpad z pohřebišť třídit. V Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii a dalších zemích technické prostředky pro třídění odpadů z hrobových míst už dlouho existují a používají se - ovšem ve spojení s větší snahou veřejnosti něco učinit pro ochranu a udržení životního prostředí.

Specifické problémy - stavební a nebezpečný odpad

Samostatnou kapitolou je nakládání se stavební sutí.  U řady hřbitovů je pro jeho odložení vyhrazen  prostor, odkud se v potřebných intervalech odváží. Kde taková místa vyhrazená nejsou a není zajištěn denní dozor, je nejednou stavební suť odkládána do nádob na směsný komunální odpad. Nezřídka mimo vyhrazené prostory a nikdo se k ní nehlásí.

Stavební suť je specifickým problémem pohřebišťU pohřebišť s trvalým dozorem se zpravidla uplatňuje zásada, že za nakládání se stavební sutí odpovídá ten, kdo jit provádí - někde provozovatelé takovou činnost nabízejí a zajišťují jako placenou službu.

Je také velmi vhodné určit místo, kam ukládat zbytky rakví, polštářů, oděvů, kytic nebo stuh vyjmutých z hrobů a hrobek. Některé vlastnosti činí tento odpad z pohřebiště nebezpečným (infekčním) a je potřeba s ním nakládat na základě souhlasu příslušného orgánu státní správy. Pro tyto případy je nejlépe využít služby firmy, oprávněné pro nakládání s nebezpečným odpadem.

A co dál?

Přestože se stav pohřebišť za poslední desítky let zlepšil, je nutné věnovat nakládání s odpady větší pozornost. Jde hlavně o vytvoření technických předpokladů (sběrné nádoby, zajištění odvozu), či osvětu návštěvníků. Pozitivní zkušenosti mají s tříděním odpadů na hřbitovech např. ve Štítné nad Vlárou - Popov,ě či v Pržně na Vsetínsku.

Situaci neprospívá ani odlišné zdanění nakládání s komunálním odpadem produkovaným obyvateli a nakládáním se stejným odpadem z pohřebišť.

Náklady na likvidaci  odpadu z pohřebišť by však neměly zvednout ceny za nájem hrobových míst - tyto ceny patří už několik let mezi regulované, navíc náklady na jeho zpracování spadají mezi výlohy, placené z paušálního poplatku na zpracování odpadů v obci.


VÁCLAV GRAF
správce pohřebišť ve Valašském Meziříčí

TOMÁŠ KOTRLÝ
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist