Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČERVENÉ KONTEJNERY USNADŇUJÍ OBČANŮM STŘEDOČESKÉHO KRAJE TŘÍDĚNÍ ELEKTROODPADU

20.01.2012  |  140× přečteno      vytisknout článek

V kraji už je 198 červených kontejnerů, lidé do nich už odnesli téměř 88 tun elektroodpadu

V současné době využívají občané Středočeského kraje 198 červených kontejnerů na drobné elektrospotřebiče a baterie. Lidé do nich dosud odevzdali k recyklaci téměř 88 tun elektroodpadu. Společnost ASEKOL zabývající se zpětným odběrem elektrozařízení umístila v kraji kontejnery za finančního přispění Státního fondu životního prostředí. Na jejich instalaci se podílel i Krajský úřad Středočeského kraje a konkrétní městská zastupitelstva. Kontejnery občanům ulehčují třídění elektrospotřebičů a zároveň zvyšují objem sběru menších spotřebičů. Spolupráce ASEKOLU se Státním fondem životního prostředí se však netýkala jen červených kontejnerů. Další nemalé finanční prostředky byly vynaloženy na instalaci E-domků a klecových kontejnerů. Celkem získal Středočeský kraj díky spolupráci s ASEKOLem 9 241 879 Kč, které byly investovány do zkvalitnění způsobu sběru a manipulace s elektroodpadem na sběrných dvorech.

asekolObčané Středočeského kraje v roce 2011 odevzdali společnosti ASEKOL přes 2 100 tun vysloužilých elektrozařízení. Jen díky červeným kontejnerům se podařilo vytřídit téměř 88 tun elektroodpadu. Kontejnery usnadňují lidem sběr drobného elektrozařízení již od roku 2008. V současné době jich je ve Středočeském kraji rozmístěných 198. Byl to přitom právě Středočeský kraj, kde ASEKOL v roce 2007 poprvé testoval kontejnery v provozu, konkrétně v obcích pod 1 000 obyvatel, kde nebyl ani sběrný dvůr, ani prodejna či opravna elektroniky. Od té doby kontejnery prošly vývojem, změnily design i mechanismus vhazování odpadu.

"Červené kontejnery jsou umístěny vedle dalších barevných nádob určených pro třídění plastu, papíru nebo skla, kam jsou již občané zvyklí odpad odnášet. K žlutému, modrému a zelenému kontejneru tak přibyl nyní nový - červený," vysvětluje Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL, která iniciovala myšlenku vytvořit tzv. stacionární kontejnery na sběr elektroodpadu jako první v Evropě. Drobná elektrozařízení patří k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Díky jejich malým rozměrům nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou a druhotné suroviny v nich obsažené, zůstávají nevyužité.

Kontejnery, které ASEKOL v celém kraji rozmístil, mají i box na baterie a akumulátory. Jejich další zpracování zajišťuje partnerský kolektivním systémem Ecobat.

"Kontejnery pokládáme za velký přínos pro jednotlivé obce, města i celý kraj. Jsou zajímavým doplněním aktivit kraje zaměřených na podporu a rozšiřování služeb v oblasti recyklace elektroodpadu a přibližování třídění k občanům. Díky červeným kontejnerům se obyvatelům kraje rozšířila sběrná síť vysloužilých elektrozařízení," zhodnotil projekt Ing. Miloš Petera, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Do červeného kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky. Naopak není určen pro sběr televizorů, počítačových monitorů, zářivek, úsporných žárovek, velkých domácích spotřebičů jako jsou třeba ledničky, pračky a chladničky. Tato větší zařízení se vybírají na sběrném dvoře, při mobilním svozu, případně je možné je odevzdat v prodejnách nebo opravnách elektrospotřebičů.

ASEKOL rovněž instaloval do partnerských sběrných dvorů uzamykatelné přístřešky tzv. E-domky a klecové kontejnery, do nichž se umisťuje elektroodpad zanesený do sběrných dvorů. Ve Středočeském kraji je 213 klecových kontejnerů a 62 E-domků. Důvodem instalace těchto zařízení je další zkvalitňování samotného procesu sběru a recyklace elektroodpadu, a to např. usnadněním manipulace pro obsluhu sběrného dvora díky klecovým kontejnerům nebo zvýšení bezpečnosti díky E-domkům.

Na instalaci všech zmíněných sběrných prostředků bylo ve Středočeském kraji vynaloženo celkem 9 241 879 Kč, z toho 5 545 127 KČ poskytl Státní fond životního prostředí a ASEKOL 3 696 752 Kč.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist