Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pálit odpad bude drahé. Ale jen tam, kde budou obce důsledné

15.02.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  85× přečteno      vytisknout článek

Pálit odpad bude drahé. Ale jen tam, kde budou obce důsledné

Vládní návrh zákona o ochraně ovzduší, který v Poslanecké sněmovně prochází 2. čtením, by měl mj. ještě doznat změn i na základě pozměňovacího návrhu, který nyní dokončuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Z návrhu vyplývá, že shledá-li orgán obce podezření, že provozovatel některého spalovacího zdroje umístěného v domácnosti na území obce porušuje zákonem danou povinnost, předá podnět k vyřízení orgánu ochrany ovzduší obce s rozšířenou působností (ORP). Podnět může na obecní úřad podat i občan či jiný subjekt. Každým podnětem by se obecní úřad měl zabývat, posoudit jej a následně předat k provedení kontroly ORP přímo u tepelného zdroje (kotle). Tisková mluvčí MŽP Michaela Jendeková však zdůrazňuje, že zatím jde pouze o návrh, který může být ještě upraven.

Jak dále připomíná, záměrem návrhu je, aby obecní úřad měl možnost posoudit a v první fázi vyhodnotit oprávněnost podnětu a stížnosti na nezákonné konání. Tím by se zabránilo zbytečné šikaně a nevraživosti mezi sousedy, kteří by se mohli ne vždy důvodně přímo obracet na ORP. Zároveň by však obecní úřad ORP mohl - podle stávajících úvah při přípravě pozměňovacího návrhu - konat i v případě zjevné nečinnosti obecního úřadu, a to v rámci vztahu nadřízenosti a podřízenosti správních úřadů, principů správního řízení a možnosti převzít k vyřízení věc a rozhodnout o ní namísto nečinného správního orgánu.

Bude-li provozovateli prokázáno důvodné podezření, že ve svém kotli spaluje např. odpady, měla by mu být uložena sankce až do maximální výše 50 000 Kč. Jejím příjemcem by byla ORP, mj. rovněž proto, že právě ona by nesla také náklady s případným přizváním odborně způsobilé osoby (např. odborně proškolené výrobcem daného kotle) k prováděné kontrole.

Návrh zákona o ochraně ovzduší v současné podobě nepovoluje možnost uložení sankce za provoz spalovacího zdroje, který nesplňuje přísnější emisní parametry (tedy 3. emisní třídu). Nicméně pozměňovací návrh k návrhu zákona, který MŽP zpracovává, nedovoluje provozovat spalovací zdroj o příkonu od 10 do 300 kW, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a nesplňuje 3. emisní třídu. Povinnost mít kotel splňující minimální emisní parametry by však měla platit nejdříve 10 let po vstupu nového zákona v platnost.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist