Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ještě více spaloven odpadů - šílený plán nebo vypočítavost odpadové lobby?

16.12.2013  |  162× přečteno      vytisknout článek

Ještě více spaloven odpadů - šílený plán nebo vypočítavost odpadové lobby?

Politici a úředníci by podle ekologů neměli připustit, aby se Česku pálilo osmkrát více odpadu než dnes. Mnoho cenných surovin by tak prolétlo komíny spaloven, jejich brány by pak opustilo i podstatně vyšší množství toxických látek, jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny. Občané by navíc neměli být omezování v právech na informace a možnosti účastnit se rozhodování o tom, zda v jejich okolí vyroste nová spalovna anebo elektrárna. Ve svých připomínkách k Aktualizaci Státní energetické koncepce (ASEK) to píše sdružení Arnika. Lhůta pro jejich podání končí právě dnes.

Kompletní znění připomínek sdružení Arnika je k dispozici na http://arnika.org/soubory/dokumenty/odpady/spalovny/ASEK_pripominky_Arnika_12.12.2013.pdf

"Z návrhu energetické koncepce čiší snaha vytěžit a spálit vše, co se naskytne - plasty, papír, kompostovatelný materiál, uhlí. Osminásobná kapacita spaloven odpadů a navýšení spalování odpadů, které přináší aktualizace koncepce, představuje velký problém pro životní prostředí a zdraví obyvatel České republiky i ekonomickou zátěž generací po nás. Neuvěřitelných téměř pět milionů tun odpadu by podle plánů navržených ministrem průmyslu Ciencialou měly pohltit současné a nově vzniklé spalovny v Česku. Reálnými dopady tohoto šíleného plánu na peněženky českých domácností i životní prostředí se autoři dokumentu vůbec nezabývají," komentuje navrhovanou podobu energetické koncepce vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj Jan Nezhyba ze sdružení Arnika.

Odborníci z Arniky spočítali, že by brány spaloven na téměř pět milionů tun odpadů ročně opouštělo každý rok téměř sto třicet tun nebezpečného arzenu, který je obsažen ve strusce a popelu z pecí. Tu se však kvůli nedokonalé legislativě daří certifikovat jako stavební materiál, odkud mohou problematické látky unikat do životního prostředí. Ze současných zhruba 17 gramů dioxinů by jich ve zbytcích po spalování odpadů v budoucnu každoročně končilo přes 140 gramů. Lidské zdraví přitom negativně ovlivňují pouhé nanogramy dioxinů (1).

"Zvláště alarmující jsou i snahy na omezení práv občanů na informace a účast v řízeních, která musí proběhnout u každého projektu potenciálně ohrožujícího životní prostředí. Zcela paradoxní pak je, že se o to ministerští úředníci a průmysloví lobbisté snaží v závěru Evropského roku občanství. Je to z našeho pohledu jen další z řady pokusů ministerstva průmyslu a obchodu, kterými chce lidem utajit údaje o tom, nakolik průmysl poškozuje životní prostředí a potenciálně i jejich zdraví," říká předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.

Arnika od počátku sleduje a připomínkuje tvorbu koncepce. Připomínky podává v průběhu hodnocení vlivů na životní prostředí i jejích možných přeshraničních vlivů. Státní energetické koncepce je dokument, který podstatně ovlivní nejen podobu české energetiky v roce 2040, ale také výrazně zasáhne životní prostředí a dopady energetického průmyslu na lidské zdraví v ČR a u našich sousedů. Ekologické sdružení považuje podporu spaloven ve chvíli, kdy Česko zdaleka nevyčerpalo možnosti recyklace a kompostování, za zcela zcestnou. V podobném duchu má k české politice v oblasti nakládání s odpady také Evropská komise, když nechce podporovat výstavbu nových spaloven z fondů EU.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Ještě více spaloven odpadů - šílený plán nebo vypočítavost odpadové lobby?
Psát o odpadové lobby je nesmysl. Tohle je aktivita energetické lobby, která v odpadu vidí ani tak levné palivo, jako spíš zdroj stabilních příjmů z poplatků za za jeho likvidaci.
vloženo: 20.12.2013 09:58     vložil: Koki Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist