Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sklad nebo shromaždiště?

08.01.2014  |  390× přečteno      vytisknout článek

Sklad nebo shromaždiště?

Novela zákona o odpadech zrušila od 1. října 2013 povinnost mít souhlas ORP pro nebezpečné odpady pro shromažďování a přepravu. Vzhledem k definici pojmu "shromažďování" vznikly otázky k potřebě souhlasu ke "skladování" odpadů v provozovnách před jejich předáním oprávněné osobě. Na základě důvodové zprávy k novele plyne, že původce NO nepotřebuje souhlas k nakládání s NO, pokud nenakládá s NO jiným způsobem, než jen shromažďováním nebo přepravou. Pokud svůj NO navíc třeba upravuje, pak musí žádat o souhlas k nakládání s NO podle § 16 odst. 3, nemá-li už na tuto úpravu souhlas k provozování zařízení podle § 14.

Pro vyloučení případných problémů doporučujeme, abyste případné shromažďovací prostory pro odpady nenazývali "Sklady odpadů". Skladování není podle zákona shromažďování a na skladování NO je tedy nutný souhlas. Sklad můžete nazvat např. "Shromaždiště odpadů". Pokud tedy NO pouze produkujete a někde ukládáte před jeho předáním k likvidaci, souhlas opravdu nepotřebujete.

Vztahuje-li se na vás zákon o eko-logické újmě č. 167/2008 Sb., měli byste věnovat pozornost i zrušení souhlasu k nakládání s nebezpečnými odpady. Na jeho základě totiž lze zrušit body v řádku 7, část B základního hodnocení rizik. Pokud máte pod 50 bodů, nic řešit nemusíte. Pokud jste však měli nad 50 bodů, může Vám to pomoci.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Sklad nebo shromaždiště?
Zákon o odpadech samozřejmě definuje, co se rozumí pod pojmem "shromažďování". V tomto směru je obsah článku pravdivý. Pokud je nebezpečný (nebo i ostatní) odpad převážen z provozovny, kde vznikl na jiné místo či jinou provozovnu, už není tento odpad dále shromažďován (tj. "přechodně soustřeďován v místě vzniku"), ale je soustřeďován na jiném místě. V tomto případě už dochází k jeho následnému přechodnému soustřeďování (vyhl.č. 383/2001 Sb.), což zákon o odpadech považuje za "skladování" odpadu. Oprávněná osoba může skladovat produkovaný odpad mimo provozovnu, kde vznikl pouze v souladu s § 12 odst. 2 zákona o odpadech - v zařízení k tomu ve smyslu zákona o odpadech určeném (tj. v zařízení povoleném podle § 14 odst. 1 zákona o odpadech), zatímco původce odpadu, kterému odpad nevznikl při provozu zařízení povoleného dle § 14 odst. 1 zákona o odpadech, může odpad mimo místo vzniku skladovat i bez souhlasu dle § 14 odst. 1 zákona o odpadech, a to za předpokladu, že místo, kde produkovaný odpad skladuje, bude mimo jiné zřízeno k tomuto účelu v souladu se stavebním zákonem - viz § 7 vyhl.č. 383/2001 Sb. (v případě nebezpečných odpadů samozřejmě současně potřebuje mít udělen souhlas dle § 16 odst. 3 zákona o odpadech).
vloženo: 09.01.2014 09:52     vložil: Kuliszek Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist