Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zavádějící informace o ČIŽP v deníku 5 + 2, týkající se causy lagun

25.02.2014  |  152× přečteno      vytisknout článek

Zavádějící informace o ČIŽP v deníku 5 + 2, týkající se causy lagun

Dne 14. 2. 2014  byl v týdeníku 5plus2 zveřejněn článek pod názvem "Nebezpečný benzen unikal i z lagun, zjistili meteorologové". V článku je také zmíněna úloha České inspekce životního prostředí v tomto případu, která je bohužel značně zavádějící. Z tohoto důvodu je nutné některé pasáže textu obšírněji  vysvětlit,  popřípadě  je uvést na pravou míru.

1. Zmiňovaná odborná studie Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o výskytu benzenu v ovzduší, která měla údajně  prokázat, že zvýšené koncentrace benzenu v ovzduší byly zapříčiněny také odtěžováním olejových lagun bývalého podniku Ostramo, byla zpracována až několik měsíců (!) po ukončení zatím poslední etapy těžby olejových lagun. V době provádění posledních prací tedy ještě studie nemohla být k dispozici.

2. Studie ČHMÚ  ke dni 17.2.2014  nebyla doposud představena široké veřejnosti, ani odborným orgánům státní správy včetně ČIŽP. 

3. Parametry a rozsah emisního i imisního monitoringu pro provádění sanace lagun Ostramo byly závazně nastaveny v platném integrovaném povolení, které bylo vydáno na základě zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci, Krajským úřadem Moravskoslezského kraje.

4. Česká inspekce životního prostředí je kontrolním orgánem, který kontroluje a vymáhá při provozu zařízení spadajících pod zákon o integrované prevenci plnění podmínek nastavených v integrovaném povolení pro danou činnost.  Inspekce není výzkumnou či měřící organizací,  ani není určena a technicky vybavena k provádění měření znečišťujících látek v ovzduší. Tato měření podle schváleného projektu prováděl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a v rámci státní sítě automatizovaného imisního monitoringu pak Český hydrometeorologický ústav.

5. Česká inspece životního prostředí, oblastní inspektorát Ostrava při výkonu své  kontroní činnosti prokázala v roce 2011 subjektu, jenž práce na lagunách prováděl, neplnění povinností daných platným integrovaným povolením, a pravomocně mu uložila sankci ve výši 5 milionů Kč.

Po zpřístupnění příslušné studie bude nutné, aby povolovací správní orgán, tedy Krajský úřad Moravskoslezského kraje, závěry studie  patřičně vyhodnotil a případně promítnul zjištění adekvátně do  změny podmínek provádění dalších, v současnosti připravovaných,  etap sanace lagun Ostramo. Pro úplnost je nutné zdůraznit, že od konce  roku 2011 žádné odtěžovací práce na lagunách neprobíhají a v současnosti se vedou jednání o obnovení sanačních prací.

Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist