Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové právní předpisy optimalizují péči o spalinové cesty

30.03.2016  |  138× přečteno      vytisknout článek

komínyČištění, kontroly a revize spalinových cest se od začátku roku 2016 provádějí podle nových právních předpisů.

K 31. 12. 2015 bylo zákonem zrušeno Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Povinnosti, které upravovalo toto nařízení,od začátku roku 2016 vycházejíze Zákona č. 133/1985Sb.,o požární ochraně, a další podrobnosti o revizi a údržbě spalinových cest z Vyhlášky č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.

Z výše uvedeného je zřejmé, že zákon a nová vyhláška nenařizují provozovatelům spalinových cest žádné nové povinnosti nad rámec původního předpisu.Naopak v řadě případů umožňují jejich zmírněnína základě důkladné analýzy poznatků a zkušeností z předchozích let.Například
u kondenzačních plynových spotřebičů lzeprodloužit frekvenci čištění a kontrol spalinových cest ažna 1xza 2 roky.

Zákon mimo práv a povinností obsahuje i definice pojmů. Upřesňujenapříklad, kdo je oprávněnou osobou nebo co je to spalinová cesta (dutina určená k odvodu spalin do volnéhoovzduší).Zároveňstanovuje podmínky, které je nutné dodržet, aby byl provoz spalinových cest bezpečný.

Vyhláškapopisuje způsob čištění, kontroly a revize spalinové cesty.V přílohách jsou uvedeny lhůty čištění a kontrol spalinových cest pro různé druhy paliv, včetně vysvětlivek a podmínek, a vzory zpráv o provedení čištění, kontroly a revize spalinové cesty.

V případě, že čištění, kontrola nebo revize nejsou provedeny stanoveným způsobem nebo je-li předána zpráva o čištění, kontrole nebo revizi po stanovené lhůtě, může být oprávněné osobě podle požárního zákonauložena pokuta až ve výši 50000 Kč. Oprávněnou osobou se rozumí v případě čištění a kontroly držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví a v případě revize revizní technik spalinových cest. U vlastníka nebo provozovatele objektu, který je zároveň právnickou nebo podnikající fyzickou osobou a který provozuje spalinovou cestu v rozporu s požárním zákonem, jemaximálně výše pokuty stanovena na 100000 Kč.

Funkční a bezpečná spalinová cesta je jedním ze základních předpokladů pro bezpečný provoz spotřebičů paliv. Společenstvo kominíků České republiky proto vítá veškeré legislativní změny, které povedou k odpovědnějšímu chování uživatelů i profesionálnějším službám kominíků.Uvedené právní předpisy mezi takové patří.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist