Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr Dusík: čas do voleb využiji naplno

09.12.2009  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

Ministr Dusík: čas do voleb využiji naplno

Ministr životního prostředí včera na tiskové konferenci představil priority ministerstva životního prostředí pro období příštích 6 měsíců.    

"První den jsem v Poslanecké sněmovně obhajoval novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, v pátek jsem vyhlásil novou výzvu pro čerpání eurodotací," popisuje první dny ve funkci nový ministr životního prostředí Jan Dusík. Oba kroky naplňují jednu z priorit nového ministra životního prostředí - snížit počet sporů (infringementů)
s Evropskou komisí.

"Budu prosazovat konkrétní opatření reagující na rychle se měnící podnebí, alarmující znečištění ovzduší, plýtvání surovinami a energií, překotné zastavování krajiny či ztrátu druhové rozmanitosti české přírody," staví své priority na právě vydané Zprávě o životním prostředí ČR za rok 2008 ministr Dusík.

Čistší vzduch a klima: úspora v peněženkách, pracovní místa a energetická bezpečnost

Moderní zelené technologie přináší nejenom zlepšení ovzduší, ale i pracovní místa a snížení závislosti na dovozu energie. "Očekáváme, že stále více lidí bude žádat  o dotace z programu Zelená úsporám podle zjednodušených pravidel.  Rychlost a efektivita v čerpání z evropských prostředků zůstává naší prioritou. Z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) podporujeme sběrné dvory, kompostárny či modernizaci energetických zařízení. Chceme maximálně urychlit výstavbu čistíren odpadních vod, abychom předešli sporu s Evropskou komisí kvůli neplnění směrnice. Ke schválení je připraveno 5 velkých regionálních projektů čištění odpadních vod. Budeme sledovat postup posledních několika obcí, které se v ČR se svými projekty opožďují," popisuje ministr Jan Dusík.

Ochraně klimatu pomůže nová legislativa: "Chci dokončit projednávání euronovely zákona o emisním obchodování, která do něj zahrne leteckou dopravu. V parlamentu budu prosazovat vládní novelu zákona o ochraně ovzduší, která zvyšuje podíl biopaliv povinně přimíchávaných do pohonných hmot, čímž sníží znečištění, omezí dovoz ropy a podpoří české zemědělce. Společně s MPO připravíme novelu zákona o obnovitelných zdrojích energie se zahrnutím koncepční podpory výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie. Stát by měl sám jít příkladem. Proto vládě předložíme materiál, který umožní zadávání environmentálně šetrných veřejných zakázek. Navrhneme také nařízením vlády stanovit, že novostavby a zásadní rekonstrukce budov veřejných institucí budou od roku 2011 realizovány pouze v nízkoenergetickém standardum," rozvádí další prioritní oblasti ministr Dusík.

"Hodlám navázat na poslední úspěchy české environmentální diplomacie, intenzivně se účastním všech mezinárodních jednání o ochraně klimatu. Celý příští týden mne čeká vyjednávání o omezování emisí skleníkových plynů v Kodani," popisuje Jan Dusík program nejbližších dní. Výsledky Kodaňského summitu se promítnou také do debaty o návrzích Politiky ochrany klimatu a Státní energetické koncepce (SEK).

MŽP předloží vládě nový zákon o ochraně ovzduší, který je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Ten má v příštích letech přinést zásadní zlepšení kvality ovzduší a lepší ochranu obyvatel České republiky před imisní zátěží z průmyslu, dopravy i vytápění domácností.

Méně plýtvání, vyšší využití odpadu

"MŽP právě otevřelo výzvu z OPŽP k podávání žádostí o dotace na zpracování a využití směsného odpadu. Její přísné podmínky zaručují, že nově postavená zařízení ve svých regionech nebudou omezovat recyklaci. Dotace pro třídění a recyklaci budou dále pokračovat. Ještě v tomto volebním období chceme také prosadit euronovelu českého zákona o odpadech. Podporu recyklace a prevenci vzniku odpadu zaručí nový zákon o odpadech a také aktualizovaný Plán odpadového hospodářství ČR. V rámci přípravy evropské legislativy o obchodování s environmentálními produkty bude MŽP prosazovat snížení DPH na recyklované materiály," popisuje aktivní odpadovou politiku ministr Dusík.

Zachování zdravé krajiny a pestřejší přírody pro lidi

MŽP usiluje schválení novely zákona o zemědělském půdním fondu, která zásadně omezí zastavování krajiny. Ve spolupráci s MZe chceme dokončit projednávání novely vodního zákona v parlamentu. Oba návrhy pomohou zvýšit ochranu před povodněmi a to s využíváním přírodě blízkých opatření.    

"Budu pokračovat v jednání s obcemi a kraji o způsobu rozvoje regionu a ochrany unikátní přírody v Národním parku Šumava. Obce v chráněných územích zvýhodníme. Vedle specifického programu - dotační podpory projektů obcí v národních parcích, předložíme vládě materiál, který zajistí bonifikaci projektů ve specifických oblastech z operačních programů různých resortů,  pilotní oblastí bude právě Šumava. Připravujeme vyhlášení nových chráněných území - vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, CHKO Soutok (Dolní Morava) a rozšíření CHKO Kokořínsko," komentuje priority v oblasti ochrany přírody ministr Dusík a dodává: "Řadu akcí pro veřejnost chystáme v rámci Mezinárodního roku ochrany biodiverzity - například velkou putovní  výstavu mezinárodního sdružení fotografů divoké přírody "Wild Wonders of Europe."

S pozdravem

Petra Roubíčková
tisková mluvčí


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Ministr Dusík: čas do voleb využiji naplno
Snažila jsem se číst pozorně, ale o zlepšení ovzduší na severní Moravě ani zmínka. A najednou dnes řeší t.j.18.2,2010, ministr ovzduší osobně v Ostravě. Jo, volby se blíží. Ode dneška za rok se budou moravané zase dusit, a nic se nezmění.

dusící se ostravačka R.Weissbrodová
vloženo: 18.02.2010 11:40     vložil: Weissbrodová Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist