Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Církevními restitucemi proti bolševníku

06.09.2012  |  zdroj: HN  |  537× přečteno      vytisknout článek

Církevními restitucemi proti bolševníku

Probíhající debata na téma církevních restitucí se pohybem z racionálního základu stala laciným předvolebním tématem podobně jako třicetikorunový poplatek před čtyřmi lety. Vedle výkřiků, zda navrácení majetku ano či ne, by ovšem měly zaznít přínosy, které vypořádání s minulostí přinese. Jedním z nich je na první pohled možná složitá, ale ve svém důsledku o to pochopitelnější úvaha o vlivu restitucí na naši krajinu. Při návštěvě Karlovarského kraje jsem se při setkání s místními starosty zeptal, jestli navrácení majetku církvím podporují, nebo jsou proti vládnímu záměru. Jejich odpověď byla přesně taková, jaká se od starostů obcí očekává. Věcná a spjatá s místem, kterého se problém týká. Odblokování majetku v rámci restitucí bude znamenat právní a majetkovou jistotu. Pak lze na lukách a polích hospodařit tak, abychom se nedostávali do situace, kdy bolševník (Heracleum) devastuje celý ekosystém, ve kterém se nachází. Vhodnými zásahy proti jeho výskytu můžeme ochránit fl óru, kterou svojí existencí ničí.

A propos bolševník. Každý s ním má zkušenost, někdy ho viděl, ty, se kterými přišel do styku, popálil a často jim zanechal následky na celý život. Církevními restitucemi máme šanci se dostat do situace, kdy se s bolševníkem, parazitem páchajícím škody na cizím majetku a lidském fyzickém i psychickém zdraví, můžeme vypořádat účinně a na dlouhou dobu. Nepromarněme šanci zlikvidovat plevel zvaný bolševník. Každý z nás se při výletech a cestách naší zemí stal svědkem neúčinného válčení právě s bolševníkem. Problém, který se opakuje každý rok. Boj s ním je periodickou rutinou. Zjednodušeně existují dva způsoby, jak přemnožení této kdysi obdivované, dnes přemnožené rostliny efektivně vyřešit. První je relativně levný, mající ovšem jen krátkodobé účinky. Druhý, dražší, dokáže výskyt bolševníku minimalizovat na delší dobu. Zde nastává problém. Nikdo z těch, kdo hospodaří na majetku, u kterého není do blízké budoucnosti vyjasněna jeho struktura, nechce investovat nemalé finanční pros tředky do zhodnocení tohoto majetku, na kterém sice nyní hospodaří, ale nemá jistotu, pevný bod, zda tomu tak bude i nadále, případně jaká je časová jistota současného statu quo. Levné, krátkodobě účinné řešení problému přemnoženého bolševníku je pouze oddalování radikálního řezu, který dříve či později bude muset přijít.

Pokud proběhnou církevní restituce tak, jak by měly, odblokuje se právní a majetková nejistota ve vztahu majitelů pozemků a hospodářů, kteří na polích a lukách provozují své podnikání. Pak budou moci za jasných podmínek rozhodnout, zda, a já jsem přesvědčen, že ano, se jim vyplatí investovat své peníze do dlouhodobých opatření, která povedou k likvidaci bolševníku. I to je jedna ze stran problému jménem církevní restituce. Bohužel zcela opomíjená.

Tomáš Chalupa (ODS),
ministr životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Církevními restitucemi proti bolševníku
vrátí církev veškeré mzdové prostředky, které od státu za ta desetiletí čerpala? budou odečteny od restitucí? nebudou, že. takže vlastně dostane miliardy podruhé.....
vloženo: 06.09.2012 14:35     vložil: jumbo Reagovat 
Re: Církevními restitucemi proti bolševníku
Je to ještě větší demagog, než jsem od něj čekal. Spíš bych čekal , že řekne napřímo že prostě církvím se to má vrátit a basta.
Dyť vo ví dobře """S kýíýím vládnouút ??""" :-))))))
Potíž skutečně je, že majetek je blokovaný a ten kdo na něm prozatimě hospodaří nemá jistotu. To se ale nemusí změnit nutně jen tak, že ty pozemky dostane nějaká církev darem. Odblokovat ty pozemky jde i jinak přece. Ať už dopadnou ty restituce tak či onak !!
vloženo: 06.09.2012 02:53     vložil: Pavlíček Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist