Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zájem lidí o podobu jejich okolí rok od roku roste - - poradci Arniky vloni zodpověděli rekordní množství dotazů

20.02.2010  |  31× přečteno      vytisknout článek

Zájem lidí o podobu jejich okolí rok od roku roste -  - poradci Arniky vloni zodpověděli rekordní množství dotazů

PRAHA - Velký zájem občanů o ochranu zeleně a územní plán v Praze se odrazil i v počtu konzultací, poskytnutých poradnou Arniky v loňském roce. Oproti roku 2008 došlo k nárůstu o téměř 300 konzultací na celkový počet 1252 dotazů, přičemž většina z nich se týkala právě kácení stromů a územního plánu Prahy. Od roku 2006 se počet konzultací poskytnutých poradnou téměř ztrojnásobil a stále se zvyšuje
i počet konkrétních řešených případů. Občané se přitom na Arniku mohou obracet jak se žádostí
o odbornou pomoc, tak rady spojené se zakládáním občanských sdružení nebo v jednáních s úřady.

"Většinou se na nás lidé obracejí až ve chvíli, kdy se sami setkají s problematikou poškozování životního prostředí. Naše poradna je schopna pomoci jak odborně, tak organizačně s konkrétním problémy. Na druhou stranu, k tomu, aby občané úspěšně ovlivnili podobu svého okolí, musejí investovat svůj čas a úsilí," připomíná Jakub Esterka, vedoucí poradny Arniky. Na mnoha kauzách s dobrým koncem je vidět, že tato snaha se vyplácí, je to ale spíše běh na dlouhou trať a často nepříjemný střet s investory nebo i s úřady či komunálními politiky.

Stejně jako v loňském roce vedly mezi dotazy, s nimiž se lidé na poradnu Arniky obraceli, žádosti o pomoc s ochranou stromů před kácením (1). "V roce 2009 jsme zaznamenali nárůst těchto dotazů takřka na trojnásobek oproti roku předchozímu - ze 115 na 350 dotazů. "Velkým problémem je informování občanů o záměrech kácení dřevin. Naše právní normy bohužel nenařizují aktivní informování veřejnosti o kácení v daném místě, proto se na nás občané často obracejí až ve chvíli, když slyší zvuk motorové pily. Ale i to má svůj význam, neboť existují možnosti, jak rozhodnutí úřadu o povolení ke kácení nechat přezkoumat i kvůli stanovení náhradních výsadeb
za poražené stromy. Těžištěm ochrany zeleně je ovšem účast místních občanských sdružení v řízeních - ať už jde o povolování kácení nebo umisťování staveb," zhodnotil problematiku Jakub Esterka. Díky iniciativě místních občanů se podařilo ochránit před kácením například stromořadí v Krupce, stromy na pražském Střeleckém ostrově, v Čelákovicích nebo v aleji u obce Žižkovo Pole na Vysočině.
 
Díky zájmu o územní plán pocházelo nejvíce dotazů z hlavního města. V Praze probíhalo v loňském roce několik procesů souběžně - tzv. celoměstsky významné změny územního plánu, projednávání zásad územního rozvoje, příprava nového územního plánu. Na Arniku se lidé obraceli jak s dotazy k řešení konkrétních území, tak s žádostmi o pomoc s orientováním se v celém procesu. "Obecně se dá říci, že se lidé začínají více zajímat o to, co v jejich sousedství vyroste za stavby a jak mohou podobu svých obcí a měst ovlivnit. Územní plán koneckonců předurčí podobu Prahy na celou generaci," shrnul Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů.

Arnika koordinovala podání námitek desítek občanských iniciativ a sama také sestavila věcné i systémové námitky. Některé z případů, s nimiž se na Arniku obrátili jednotlivci či občanské iniciativy, také zahrnula do vlastních připomínek a dále se jim bude věnovat i ve vlastní činnosti, jako je například otázka zachování zahrádkářských kolonií, zástavba v oblasti Roztyl nebo budoucnost plochy bývalého zahradnictví ve Vokovicích.

Více než polovinu všech tazatelů tvořili jednotlivci, třetinu pak občanská sdružení. Věnovali se jim poradci z pražské kanceláře i z poboček v Jihlavě, Ostravě, Děčíně a Českých Budějovicích. Od loňska také Arnika nabízí poradenství v oblasti ochrany zeleně v Olomouckém a Zlínském kraji. Na Arniku se však obracejí lidé z celé České republiky (2). Vedle zmíněných hlavních témat se zajímají o otázky ochrany zdraví před toxickými látkami, ochranu přírody, problematiku odpadů či účast ve stavebních a správních řízeních. Nejčastěji řešili poradci Arniky jednorázové konzultace, v pětině případů šlo také o dlouhodobou a systematickou pomoc - při ochraně aleje v Čelákovicích, záchraně přírodní lokality Na Plachtě, sanaci skládky nebezpečných odpadů ve Vyskytné, ochraně biokoridoru v pražské Písnici nebo v kauze zavezení jezera se vzácnými živočichy v Mikulovicích (3).

Celkem 14 poradců Arniky je zdarma k dispozici telefonicky, e-mailem či osobně. Činnost Centra pro podporu občanů v roce 2009 podpořil grant Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti. Dále ji podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR, Nadace Partnerství, síť ekologických poraden STEP, Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina a poslanecká skupina The Greens / European Free Aliance v Evropském parlamentu. Činnost poradny mohou podpořit také individuální dárci.

Arnika se v roce 2009 stala členem sítě ekologických poraden STEP. Jako partner se podílí na pilotním projektu "Poradenství - metody, příklady, certifikace", zaměřeného na zvýšení kvality a efektivity poradenského servisu zajišťovaného nevládními organizacemi v ČR.
Přílohy:

1)    Pět témat, která nejvíce zajímala lidi obracející se na Poradnu Arniky:

1.    Kácení stromů
2.    Územní plán Prahy
3.    Ochrana přírody a krajiny
4.    Odpady
5.    Stavební řízení

2)    Pět regionů, z nichž pocházel největší počet dotazů:

1.    Praha
2.    Vysočina
3.    Středočeský kraj
4.    Moravskoslezský kraj
5.    Pardubický kraj

3)    Pět kauz, kde Poradna Arniky pomohla v roce 2009

1)    Střelecký ostrov (Praha): Radnice chtěla vykácet třetinu stromů rostoucích na ostrově kvůli jeho rekonstrukci. Díky spolupráci několika občanských sdružení a obyvatel Prahy 1 se podařilo docílit založení pracovní skupiny a omezení kácení z původních 100 stromů na polovinu. Odstraněny budou jen nemocné stromy.
www.mestaprozivot.arnika.org

2)    Pístov (Vysočina): V rámci poradenské činnosti se nám podařilo zprostředkovat dialog mezi obecním úřadem, AOPK a motorkáři o dalším využití bývalého tankodromu v Pístově u Jihlavy. Vznikající dohoda je zajímavým příkladem toho, jak je možné skloubit zájmy rekreačních sportovců a obce s ohranou biotopu vzácných korýšů.
www.obcan.arnika.org

3)    Čelákovice (střední Čechy): Městský úřad v Čelákovicích v březnu vydal záměr pokácet 22 ze 27 stromů podél chodníku v Sedláčkově ulici, a to v režimu havarijního kácení. Místní občanské sdružení Naše Čelákovice se proti tomuto záměru ohradilo a jejich výhrady potvrdila i Česká inspekce životního prostředí, když záměr kácení pozastavila také z důvodu právně chybného postupu Městského úřadu. Inspekce při předběžném místním šetření navíc zjistila, že podmínky pro havarijní kácení splňují pouze asi 3 stromy z celé aleje, a režim havarijního kácení celé aleje zde tedy rozhodně není na místě.
www.stromy.arnika.org

4)    Stařechov (střední Čechy): Ve spolupráci s městysem Rataje nad Sázavou a občanským sdružením Za záchranu Ratajska a Podvecka byl zadán průzkum, který potvrdil, že na kopci Stařechov se nachází unikátní jedlový les, jenž svou vitalitou a druhovým složením předčí i ukázkové jedliny například v Pošumaví. Lokalita byla přitom ohrožena vznikem velkolomu kamene, který by toto bohatství zničil. Jedinečná příroda však znamená pro region výrazné pozitivum z hlediska rozvoje turistického ruchu.
www.obcan.arnika.org

5)    Ostrava (severní Morava): Ve spolupráci s místními iniciativami se zatím podařilo před vykácením ochránit desítky stromů v Ostravě-Porubě. Tamní radnice chtěla vykácet 153 stromů v ulicích Kopeckého a Čs. exilu. Na jejich místě plánovala  výstavbu parkovacích stání. Povolení ke kácení dřevin lze podle zákona o ochraně přírody a krajiny vydat pouze ze závažných důvodů. Stavbu parkovišť přitom lze realizovat i při zachování stromů. Spolu s dalšími občanskými sdruženími usiluje Arnika taktéž o zachování 4řadé aleje v Komenského sadech.
www.stromy.arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau VeritasRENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist