Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Veřejnosti hrozí, že přijde o službu, která jí pomáhá chránit životní prostředí

28.11.2011  |  82× přečteno      vytisknout článek

Veřejnosti hrozí, že přijde o službu, která jí pomáhá chránit životní prostředí

Brno - Více než deset tisíc občanů využívá ročně konzultace ekologických poraden po celé České republice. Ptají se, jak ušetřit energii, hledají alternativy k chemickým prostředkům běžně používaných v domácnostech, jak mohou zachránit stromy ve svém okolí před vykácením, jak ekologicky třídit odpad. Podobně veřejné instituce konzultují s ekoporadnami, jak se mohou při svém provozu chovat více ekologicky a energeticky úsporně. Nyní reálně hrozí, že lidé o tuto službu přijdou. Shodli se na tom účastnice a účastníci konference "20 let ekoporadenství v ČR", která se konala 24.11. v Brně. Veřejné prostředky, které doposud činily významnou část financování poraden v letošním roce dramaticky klesly a na příští rok s nimi prakticky nelze počítat.

Ekoporadny mají nezastupitelnou úlohu, poskytují odbornou podporu veřejnosti a jsou tak součástí veřejného sektoru služeb. "Díky své působnosti v různých regionech i oblastech jsou schopny pokrýt široké spektrum ochrany životního prostředí v celé republice," říká RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc., předsedkyně Výkonného výboru STEP a ředitelka Ekologického institutu Veronica. "Mají nezastupitelnou úlohu, pokud jde o preventivní ochranu životního prostředí a osvětu. Jedná se o činnost, kterou veřejná správa ani jiné instituce nemusí a mnohdy ani nemohou obsáhnout. Proto jim dosud také byla věnována ze strany státních institucí pozornost," dodala ekoložka Yvonna Gaillyová, která se ekoporadenství věnuje již 20 let a podílela se na založení vůbec první ekoporadny v republice.

"Z oficiálních výzkumů, které si zadalo samo Ministerstvo životního prostředí vyplývá, že lidé chápou ekologické poradenství jako veřejnou službu, stát ji ovšem nyní odmítá financovat," říká Ing. Petr Ledvina, vedoucí ekologické poradny Veronica. Oproti roku 2009 ale klesla meziročně podpora sítí středisek environmentální výchovy a poradenství ze zdrojů Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí o takřka 50 milionů korun. Pokud stát nebude nadále ekologické poradny podporovat, hrozí, že budou muset zastavit nebo omezit svou činnost. Škrty jsou stoprocentní. Propad tak neodpovídá úrovni šetření v jiných oblastech.

"V současné, dramatické krizi, která zahrnuje nejen krizi finanční, ale i klimatickou či surovinovou je právě ekologické poradenství schopno nabízet moderní a přitom energeticky a surovině úsporná řešení potřeb domácností a obcí.", říká Rakušan Christian Schrefel, prezident Evropské asociace ekologických poraden. Tato řešení, omezující mj. užití a výskyt chemických látek, jsou navíc i zdravější.
Konference se zúčastnilo 65 delegátů - zástupkyň a zástupců více než 20 ekologických poraden z ČR a zástupci další organizacích, či samospráv, státní správy. Akci pořádal Ekologický institut Veronica ve spolupráci se Sítí ekologických poraden, kde je Veronica zakládajícím členem. Více o konferenci na: www.veronica.cz/konference/

Kontakty
RNDr. Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, předsedkyně Sítě ekologických poraden ČR (STEP)
e-mail: yvonna.gailly@veronica.cz, tel.: 777 323 792, www.veronica.cz

Petr Ledvina, vedoucí ekologické poradny, Ekologický institut Veronica,
tel.: 776 057 637, email: petr.ledvina@veronica.cz

Christian Schrefel, Rakousko, prezident Evropské asociace ekologických poraden, e-mail: christian.schrefel@17und4.at, tel: +43 1 581 13 27-13, mobil: +43 699 1010 74 93 (německy, anglicky)

Ing. Kamila Kameníková vedoucí kanceláře Sítě ekologických poraden (STEP)
e-mail: kamila.kamenikova@ekoporadna.cz, tel.: 776 665 488, 558 436 243, www.ekoporadna.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist