Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

STUŽ navrhla MŽP ČR zvýšení ochrany územní dnešního Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí

31.07.2006  |  137× přečteno      vytisknout článek

STUŽ navrhla MŽP ČR zvýšení ochrany územní dnešního Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí Předsednictvo Společnosti pro trvale udržitelný život navrhlo Ministerstvu životního rpostředí ČR, aby ve smyslu zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny byla změněna kategorie ochrany území dnešního Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí podle § 28 na Národní přírodní rezervaci. Případně aby byl přírodní park přiřazen k CHKO Český kras jako jeho oddělená součást. STUŽ dále návrhla, aby byla zvětšena ochranná pásma nejcennějších lokalit podle § 37 zákona č. 114/1992 Sb.


Ministerstvo životního prostředí
Sekce ochrany přírody a krajiny
RNDr. František Pojer, náměstek ministra
Vršovická 65, 100 10 Praha 10

Věc: Návrh na změnu ochrany Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí ve vyšší kategorii podle zákona č. 114//1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny

Jménem předsednictva Společnosti pro trvale udržitelný život navrhujeme podle zákona č. 114//1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny změnu kategorie ochrany území dnešního Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí podle § 28 jako Národní přírodní rezervaci, případně aby byl přiřazen k CHKO Český kras jako jeho oddělená součást. Rovněž máme zájem, aby i ochranná pásma nejcennějších lokalit byla s pomocí § 37 tohoto zákona zvětšena.

Ochrana PP Prokopské a Dalejské údolí je trvale atakována žádostmi o změny územního plánu, a to nejen v jeho bezprostředním okolí, ale i přímo na jeho území. Řada žádostí o změny územního plánu 07 je nyní v procesu jednání a je mezi nimi i několik návrhů přímo se dotýkajících této lokality. Zaslali jsme k předmětným změnám územního plánu č. 07 negativní stanovisko, ale daleko významnější ochranu by přinesla kvalitativní změna kategorie jeho ochrany, odpovídající jeho mezinárodnímu světovému a vědeckému významu.

Přírodní park Prokopské a Dalejské údolí byl ustaven vyhláškou č. 7/1993, o zřízení přírodního parku "Prokopské a Dalejské údolí" a o vyhlášení stavební uzávěry pro tento park. V příloze vyhlášky č. 7/1993 jsou vymezeny jeho hranice. Vyhláškou č. 23/1993 bylo vydáno nařízení, kterým se mění vyhláška č. 7/1993 Sb. hl. m. Prahy, o zřízení přírodního parku "Prokopské a Dalejské údolí" a o vyhlášení stavební uzávěry pro tento park s datem účinnosti 4.5.1993 a Nařízením č.21/2003 , kterým se mění vyhláška č. 7/1993 Sb. hl. m. Prahy, o zřízení přírodního parku "Prokopské a Dalejské údolí" a o vyhlášení stavební uzávěry pro tento park s datem účinnosti 1.12.1993, vše ve smyslu 12 § zák. ČNR č. 114/1992 Sb., o ohraně přírody a krajiny.

Odborné podklady lze získat na odboru životního prostředí Magistrátu hl.m.Prahy i u jeho odborných institucí. Řada vědeckých prací včetně prací mezinárodního významu z oblasti botaniky, paleontologie i archeologie je rovněž k dispozici v odborných ústavech a organizacích. Uskutečňuje se zde dlouhodobý základní i aplikovaný vědecký výzkum.

Negativní stanoviska k nyní požadovaným změnám jsou k dispozici u Společnosti pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí na adrese Pražského 661, 152 00 Praha 5. S jejich vědomím přikládáme alespoň některé z nich jako přílohu naší žádosti. Další můžeme případně dodat nebo je můžete u jmenovaného sdružení získat sami dle vlastního uvážení.

Věříme, že odborníci Ministerstva životního prostředí posoudí náš návrh co nejlépe, doporučí a zpracují nejvyšší možnou a schůdnou alternativu a navrhovanou změnu prosadí.

Společnost pro trvale udržitelný život
Krkonošská 1
120 00 Praha 2

Pavel Šremer, prom. biol., předseda STUŽ

Marcela Křížová, členka předsednictva STUŽ

Kopie: RNDr. Alena Vopálková, ředitelka odboru zvláště chráněných částí přírody


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist