Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČESTNÝ DOKTORÁT JU PŘEVZAL PROF. DR. FRANCISCO J. AYALA, ODBORNÍK V OBLASTI EVOLUČNÍ BIOLOGIE A GENETIKY

13.05.2010  |  96× přečteno      vytisknout článek

ČESTNÝ DOKTORÁT JU PŘEVZAL PROF. DR. FRANCISCO J. AYALA, ODBORNÍK V OBLASTI EVOLUČNÍ BIOLOGIE A GENETIKY

Dne 11. května 2010 se v obřadní síni českobudějovické radnice konalo slavnostní zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity, na kterém byla udělena čestná vědecká hodnost doctor honoris causa v oboru evoluční biologie, kterou převzal prof. Dr. Francisco J. Ayala, světově uznávaný odborník v oblasti evoluční biologie a genetiky z University of California, Irvine, U.S.A.
Světově proslulý vědec prof. Dr. Francisco J. Ayala působí na University of California v Irvine, USA. Dlouhodobě spolupracuje se 2 laboratořemi Přírodovědecké fakulty. Konkrétně se jedná o skupinu prof. Julia Lukeše (rovněž Parazitologický ústav BC AV ČR, v.v.i.) a doc. Michala Žurovce (rovněž Entomologický ústav BC AV ČR, v.v.i.).  Spolupráce se týká evolučních prací na patogenních trypanosomách a leishmániích a na mušce drosofile. Tato více než 5 let trvající spolupráce vyústila v několik společných publikací, z nichž tři vyšly v prestižních Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA.
Prof. Ayala je naprosto mimořádná osobnost, nejenom po vědecké stránce. Po ukončení teologické fakulty ve Španělsku odešel v roce 1961 do USA, kde absolvoval doktorská studia u významného evolučního biologa Theodozia Dobzhanského.
Prof. Ayala dosud publikoval více než 950 vědeckých článků, z nichž celá řada vyšla v nejprestižnějších vědeckých časopisech, jako je Nature, Science a PNAS. Rovněž je autorem či editorem 31 knih. V letech 1994 až 2001 byl členem poradní komise prezidenta USA pro vědu a technologie. V letech 1993 až 1996 byl prezidentem Americké asociace pro pokrok ve vědě, je dlouholetým členem Americké akademie věd, Americké filozofické společnosti a celé řady dalších vědeckých společnosti a organizací.
Profesor Ayala je příznivcem České republiky, v čemž jistě hraje roli jeho manželka českého původu Hana Ayala (významná filantropka). Profesor Ayala je nositelem Mendelovy medaile Akademie věd ČR, pravidelně Českou republiku navštěvuje a současný pobyt doc. Žurovce a dr. Žurovcové v jeho laboratoři či aktivní spolupráce s prof. Juliem Lukešem jsou dalšími projevy vysoce nadstandardního vztahu k naší zemi.
Ze sdělení prof. RNDr. Liboa Grubhoffera, CSc., děkana Přírodovědecké fakulty JU

Jihočeská univerzita udělila dosud osmnáct čestných doktorátů. Poslední předchozí čestné doktoráty převzali v červnu 2009 světově uznávaní odborníci v oboru molekulární a buněčná biologie prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., a prof. Dr. Erik De Clercq, M.D., a v prosinci 2009 významný francouzský vědec, odborník  v oblasti buňky, gamet a reprodukční biologie prof. Dr. Jacky Cosson.
Hana Bumbová, tisk. mluvčí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist