Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na jihu Čech vznikne unikátní "Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz"

29.07.2010  |  301× přečteno      vytisknout článek

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích vybuduje unikátní výzkumné centrum a výrazně posílí vzdělávací infrastrukturu v přírodovědných a technických oborech

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích bude do roku 2014 investovat do vědecké, výzkumné a vzdělávací infrastruktury cca 1 mld. Kč. Téměř 90 % těchto prostředků bude podpořeno ze strukturálních fondů EU v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a zbývajících 10 % prostředků bude hrazeno z vlastních zdrojů univerzity. Realizovány budou celkem tři projekty. Dva projekty jsou zaměřeny na posílení infrastruktury pro výuku přírodovědných a technických oborů spojených s výzkumem na Přírodovědecké fakultě, Zemědělské fakultě a Fakultě rybářství a ochrany vod. Třetím projektem je unikátní výzkumné centrum nadregionálního charakteru "CENAKVA" o kterém se podrobně dočtete níže. Všechny tyto projekty zapadají do dlouhodobého záměru univerzity a mají za cíl upevnit postavení univerzity a posílit její konkurenceschopnost.

o Dne 12. července 2010 podepsala dnes již bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová Rozhodnutí o poskytnutí dotace k projektu ,,Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz", které pro Fakultu rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU) znamená tolik očekávané zařazení na seznam příjemců podpory z fondů EU v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) v rámci již ukončené Výzvy podporující Regionální VaV centra.

Seznam příjemců / tabulka na webu MŠMT:
www.msmt.cz

Fakulta rybářství a ochrany vod JU (FROV JU) byla založena k 1. 9. 2009 a je součástí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tvoří ji Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech (VÚRH JU) a Ústav akvakultury v Českých Budějovicích (ÚA). FROV JU je nejkomplexnějším pracovištěm v Evropě s bakalářským, magisterským a doktorským studiem, badatelským a aplikovaným výzkumem, s habilitačními a profesorskými právy v oblasti rybářství a ochrany vod. Fakulta má k dispozici experimentální zázemí pro studium a výzkum akvakultury, hydrobiologie, toxikologie, nemocí ryb, reprodukce, genetiky, chovu ryb a raků a unikátní rybářskou knihovnu

Mezinárodní vědecko-výzkumný kredit fakulty a její aktivita ve vědě a výzkumu byla podpořena a oceněna rozhodnutím MŠMT z července 2010 o zřízení v Evropě jedinečného specializovaného centra výzkumu fakulty pod názvem "Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz" CENAKVA (CZ.1.05/2.1.00/01.0024) v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace MŠMT, 2. prioritní osy. Centrum výzkumu za 273 mil. Kč se začíná budovat ve Vodňanech (od 1.8.2010) a bude dokončeno v roce 2013. Podmínky a vybavení, srovnatelné s evropským a světovým výzkumem následně do roku 2018 přinesou do resortu i odpovídající výsledky.

Stavebně investiční část centra se týká tří objektů ve Vodňanech. Hlavní budova fakulty z roku 1952 projde totální rekonstrukcí, při níž se protáhne o třetinu a zvýší o jedno patro. Tím se rozšíří laboratorní a technické kapacity a přiblíží se podmínkám 21. století. Dále se nová budova postaví v místech líhně, kde vznikne tzv. genetické rybářské centrum s laboratořemi, technickým zázemím a uzavřeným recirkulačním systémem pro chov jeseterů. Poslední rekonstrukce se bude týkat experimentálního rybochovného zařízení, které vznikne v místě pokusnictví renovací bývalé centrální laboratoře. Budova se zvýší o patro a doplní speciálními laboratořemi a experimentálními odchovnami pro ryby.


Vedle stavebních výdajů půjde velká část finančních prostředků na přístroje a technologie pro realizaci špičkového výzkumu. Proto se centrum (a tím i fakulta) zavázalo k plnění celkem šesti vědecko-výzkumných priorit orientovaných na:
1) Kvalitu rybího masa;
2) Technologii produkce kaviáru;
3) Inovaci intenzivních metod produkce hospodářsky a sportovně významných druhů ryb;
4) Vývoj a inovaci systémů kontinuálního monitoringu;
kvality vody využívajících ryby a raky (obrázek 3) jako bioindikátory s inovativními postupy v rámci managementu vodárenských nádrží;
5) Inovaci sledování výskytu cizorodých látek v životním prostředí, hodnocením vlivu na exponované organismy s možností eliminace v čistírenských procesech.
Posledním, tedy 6. cílem je vytvoření systematické základny znalostí pro vývoj experimentálních technik v rámci centra.


Rozšíří se tak základna pro posílení rybářského základního, aplikovaného a technologického výzkumu včetně vzdělávání. Centrum při svých inovacích bude úzce spolupracovat s nejvýznamnějšími producenty a podnikatelskými subjekty v rámci ČR a EU zaměřenými na produkci ryb a kvalitní vody.

Mezi subjekty, které budou mít z projektu prospěch, patří mimo jiné: konzumenti rybího masa či kaviáru, veřejnost spotřebovávající vodu z veřejných vodovodů, vodárenské a čistírenské subjekty, sportovní rybáři, rybářské svazy, široká veřejnost tuzemská i zahraniční, která přijde do kontaktu s výstupy výzkumných záměrů.

Dalším významným rozvojovým doplňkem činnosti fakulty je schválení žádosti o podporu projektu "Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany" (CZ.1.02/7.1.00/09.06274) v rámci Operačního programu Životního prostředí, 7. prioritní osy. Cílem projektu je ochrana a zlepšování kvality životního prostředí prostřednictvím environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, zvýšením vzdělanosti a informovanosti veřejnosti v otázkách ochrany vodního prostředí. Tento cíl bude naplňován v novém středisku, které vznikne rekonstrukcí skladových prostor bývalého Wölflů mlýna FROV JU ve Vodňanech včetně ubytovacích kapacit s celkovými náklady 65 mil. Kč.

Středisko plánuje pořádat minimálně 25-30 akcí ročně pro 700-1 000 osob z řad široké veřejnosti, školní mládeže, státní správy, vodohospodářů a rybářů. Realizace projektu je plánována na roky 2010-2013.
Centrum výzkumu a středisko výchovy Vodňanech posune FROV JU na úplně jinou úroveň jak ve výzkumu, tak i v komunikaci se zahraničím. Nebude přístrojově "hůře" vybaveným pracovištěm ve srovnání s renomovanými pracovišti v USA, Francii či Japonsku. V Česku i ve střední a východní Evropě je dnešní FROV JU pracovištěm známým již téměř 90 let. Nové zázemí a vybavení jej ( ale i ČR ) posune mezi světovou extraligu ústavů a fakult, které vytvářejí světový potenciál v objevech, publikacích, patentech a inovacích.

Zdroj - prof. O. Linhart, Ing. P. Plachtová, FROV JU, úvodní data: Ing. V. Lukeš
Hana Bumbová, tisk.mluvčí JU, 26.7.2010


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist