Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezinárodní rok biodiverzity Praha připomene i pořádáním 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně evropských netopýrů

08.09.2010  |  zdroj: MŽP  |  25× přečteno      vytisknout článek

Mezinárodní rok biodiverzity Praha připomene i pořádáním 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně evropských netopýrů

Ve dnech 20. - 22. září 2010 se v Top hotelu v Praze uskuteční 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů - EUROBATS [1]. Je to poprvé v novodobé historii ČR, kdy naše země hostí zasedání smluvních stran mezinárodní dohody v ochraně přírody a důležité je i to, že se to podařilo během Mezinárodního roku biodiverzity, kterým je rok 2010.

Dohoda o ochraně populací evropských netopýrů patří k významným mezinárodním dokumentům sjednaným na základě Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (tzv. Bonnské úmluvy). Sjednání Dohody EUROBATS bylo vyvoláno skutečností, že stav evropských netopýrů je z hlediska jejich ochrany nepříznivý, podílejí se na tom zejména nepříznivé změny ve struktuře ekosystémů, ničení přirozeného prostředí, narušování letních i zimních úkrytů a také používání některých pesticidů [2].

Výzkum a ochrana netopýrů mají v České republice dlouholetou tradici, jednu z nejstarších v Evropě a čeští chiropterologové (vědci zabývající se studiem netopýrů a kaloňů) jsou ve světě uznávanými odborníky. I z toho důvodu Česká republika přijala na minulém zasedání dohody EUROBATS v roce 2006 v Lublani návrh zorganizovat 6. zasedání EUROBATS v ČR. Na tomto zasedání budou přijata usnesení, která určí směřování ochrany a výzkumu netopýrů v Evropě v následujících letech.

Organizaci zasedání zajišťuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se sekretariátem Dohody EUROBATS a Českou společností pro ochranu netopýrů, naší největší nevládní organizací, která se zabývá ochranou a výzkumem netopýrů. Na přípravě a realizaci doprovodných akcích se podílí také základní organizace Českého svazu ochránců přírody [3].

V rámci přípravy 6. zasedání EUROBATS a pro zvýšení povědomí a znalostí o netopýrech byl za podpory MŽP natočen krátkometrážní dokumentární film "Netopýři ve tmě", který přibližuje život a systém ochrany netopýrů v ČR a také záslužnou práci odborníků, kteří se zabývají výzkumem netopýrů a jejich způsobem života. Slavnostní premiéra se uskuteční od 20 hodin 8. září v kině Atlas [4].

Pro účastníky zasedání je připravena jednodenní exkurze, během níž navštíví záchranné centrum pro hendikepované živočichy, centrum ekologické výchovy Na Čabárně, poznají krásy chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a prohlédnou si zámek v Mělníku.

Měsíc září je s ohledem na konání 6. zasedání Dohody EUROBATS v rámci Mezinárodního roku biodiverzity měsícem biotopu skal a jeskyní a druhem měsíce je proto netopýr pestrý a z rostlin kruhatka Matthiolova.

Poznámky :

[1] Dohoda byla sjednána v Londýně 4. července 1991, v platnost vstoupila 16. ledna 1994. Depozitářem Dohody je vláda Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, sekretariát sídlí v Bonnu. Vláda České republiky schválila přístup k Dohodě svým usnesením č. 583 ze dne 20. října 1993 a Dohoda vstoupila pro Českou republiku v platnost 26. března 1994. V současné době má Dohoda 31 smluvních stran ze 48 států areálového vymezení působnosti dohody (v nichž netopýři sídlí).

[2] Základní povinností všech smluvních stran je ochrana netopýrů a jejich přírodních stanovišť (tj. shromaždišť, lovišť, zimovišť, míst rozmnožování a ostatních pro ně významných lokalit). Smluvní strany musí také zakázat úmyslné chytání, držbu nebo zabíjení netopýrů, přijmout přísná opatření na ochranu netopýrů, podporovat vědecký výzkum netopýrů pro účely jejich ochrany a nahrazovat používání pesticidů toxických pro netopýry bezpečnějšími alternativami.

[3] MŽP společně s ČSOP připravilo v minulém pololetí kreslířskou soutěž pro děti na téma Podivuhodný svět netopýrů. Obrázky z této soutěže budou nainstalovány v jednacím sále zasedání EUROBATS. Na dětských stránkách MŽP je aktuálně k ověření znalostí o netopýrech připraven i znalostní kvíz.

[4] MŽP se podílelo na přípravě anglické publikace "a tribute to the bats", která shrnuje historii a současnost ochrany a výzkumu netopýrů v ČR. Kniha bude zajímavým dárkem pro delegáty 6. zasedání EUROBATS.

Jarmila Krebsová, tiskové oddělení MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist