Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Končí projekt Záchrana tradičních pastvin v okolí Vladislavi

20.11.2010  |  41× přečteno      vytisknout článek

Končí projekt Záchrana tradičních pastvin v okolí Vladislavi

Vladislav - Tradiční pastviny v okolí Vladislavi jsou předmětem zájmu základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice (ZO ČSOP Kněžice) již od r. 2008. Zoologické a botanické průzkumy, které jsme provedli v letech 2009-2010, potvrdily výjimečnou přírodní hodnotu tohoto území. Té si bylo vědomo také bývalé zastupitelstvo, které nám udělilo souhlas s dlouhodobějším záměrem ZO ČSOP Kněžice obnovit tradiční pastviny v okolí Vladislavi.

Prvním naším počinem byl projekt "Záchrana tradičních pastvin v okolí Vladislavi" z programu ČSOP Ochrana biodiverzity podpořený Lesy České republiky, s.p. a Ministerstvem životního prostředí. V tomto projektu byli cílovou skupinou místní občané. Navázat spolupráci s místními občany bylo pro nás důležité z dlouhodobého hlediska, protože do tohoto území chceme své aktivity soustředit trvale. V rámci tohoto projektu se na obnově pastvin podílela v červnu 2010 skupinka dobrovolníků z pojišťovny Kooperativa. Tato akce byla uspořádána společně s Fórem dárců v rámci firemního dobrovolnictví. V září 2010 pak byla z projektu uspořádána terénní exkurze pro veřejnost a otevřena fotografická výstav v prostorách úřadu městyse.

Exkurze a výstava pojednávala o přírodních hodnotách pastvin v okolí Vladislavi a jejich významu pro život místních obyvatel. Jelikož se exkurze díky špatnému počasí zúčastnil malý počet návštěvníků, byla v náhradním termínu ještě v září uspořádána pro veřejnost populárně-naučná přednáška s promítáním fotek významných druhů rostlin a živočichů. Během projektu se nám podařila navázat spolupráce s místní základní školou, kam jsme zavítali v říjnu 2010 a kde jsme přednášeli pro žáky 6.-8. tříd. Máme velkou radost, že spolupráce se ZŠ ve Vladislavi bude pokračovat i po skončení tohoto projektu v rámci dvouleté kampaně ZO ČSOP Kněžice "Podpora biodiverzity na Českomoravské vrchovině" podpořené Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí. Děti by se měly na jaře vydat na exkurzi po pastvinách, prezentovat své získané vědomosti ve škole a na obci a zapojit se praktické ochrany vzácných pastvin ve Vladislavi. Posledním počinem letošního pilotního projektu bude společná beseda s dětskou soutěží připravená pro občany a děti na 22.11.2010 opět v prostorách úřadu městyse Vladislav. Těšit se mohou na promítání fotek z letošních akcí ZO ČSOP Kněžice ve Vladislavi, debatu nad výsledky projektu a malý přírodovědný kvíz pro dospělé i děti.

V pondělí bude také poslední možnost prohlédnout si fotky z výstavy na chodbách úřadu. Výstupem projektu je informační tabule, která bude nainstalována v prostorách obce a bude vysvětlovat hodnotu výjimečně zachovalých pastvin a smysl prováděných zásahů na nich.


Více informací poskytne: Kateřina Feikusová, ZO ČSOP Kněžice, 604 157 350, katerina.feikusova@chaloupky.cz
Příloha: pozvánka na besedu dne 22.11.2010


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist