Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezirezortní seminář k problematice úmyslného trávení živočichů otevřel možnosti spolupráce

27.11.2010  |  zdroj: MŽP  |  10× přečteno      vytisknout článek

Mezirezortní seminář k problematice úmyslného trávení živočichů otevřel možnosti spolupráce

Ministerstvo životního prostředí s Českou společností ornitologickou připravilo seminář k problematice boje se zakázanými prostředky zabíjení živočichů s konkrétním zaměřením na úmyslné trávení volně žijících živočichů [1].

Protože klíčovou roli pro úspěšné dopadení pachatele hraje spolupráce mezi dotčenými subjekty a jejich koordinovaný postup, konal se seminář mimo jiné za účasti zástupců Policie ČR, České inspekce životního prostředí a Státní veterinární správy.

Ministerstvo životního prostředí chtělo posunout blíže k řešení skutečnost, že přestože se této problematice dlouhodobě věnuje a společně s Českou společností ornitologickou provádí dlouhodobě osvětu, nebyl v ČR dosud úspěšně vyřešen jediný případ [2].

Na úvod semináře seznámil všechny přítomné s aktuálními stavem této problematiky náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař - ředitel sekce ochrany přírody a krajiny[3]. Poté zástupci všech přítomných orgánů a organizací diskutovali o postupu a svých rolích v řešení problematiky trávení volně žijících živočichů.

Výrazně se podařilo identifikovat a zpřesnit problematická místa v procesu vyšetřování případů a určit tři prioritní okruhy budoucí spolupráce zejména státních institucí.

Prvním okruhem je příprava koordinovaného postupu klíčových organizací (Policie ČR, České inspekce životního prostředí a Státní veterinární zprávy) při nalezení živočicha s podezřením na otravu. Druhým je společné uplatnění připomínek k legislativním úpravám, které se týkají dané problematiky. A třetím krokem je společná příprava osvětového materiálu pro neodbornou veřejnost.

Účastníci semináře se také mohli seznámit s inspirativní prezentací o postupech vyšetřování případů otrav na Slovensku, kterou uvedl Mário Kern, zástupce ředitele odboru justičné polície Úradu justičnej a kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky.

Poznámky:

[1] Zabíjení otrávenými návnadami patří mezi zakázané metody usmrcování živočichů, což vyplývá jak z národní a evropské legislativy (Směrnice o ochraně volně žijících ptáků, Směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), tak i z mezinárodních úmluv, zejména z Úmluvy o ochraně evropské fauny, flóry a přírodních stanovišť (tzv. Bernské úmluvy). Jedná se o závažný a dlouhodobý problém, který je v různém měřítku aktuální ve většině evropských zemí. Používání otrávených návnad, které je primárně zaměřeno pravděpodobně na hubení drobných šelem, jako jsou lišky či kuny, má vzhledem k neselektivnímu působení dopad na všechny skupiny živočichů, obzvláště negativně zasahuje populace zvláště chráněných druhů, a to zejména velkých dravců, kteří jsou kvůli malé početnosti populací snáze ohrozitelní. Dalším významným aspektem je fakt, že se jedná o toxické látky, které představují potenciální nebezpečí pro lidské zdraví.

[2] Ročně je u nás zdokumentováno několik desítek případů ilegálního trávení, avšak předpokládaný celkový počet zahubených ptáků je mnohonásobně vyšší - pravděpodobně až několik tisíc ročně - protože trávení probíhá utajeně a o většině případů se nikdo nedozví.

[3] Ministerstvo životního prostředí se průběžně snaží nalézt řešení přetrvávající neutěšené situace. Díky spolupráci resortu životního prostředí a zemědělství a dalších spolupracujících organizací již bylo docíleno dílčích úspěchů, např. na úrovni předpisů Evropské komise, kdy bylo odsouhlaseno vyřazení karbofuranu ze seznamu účinných látek povolených pro použití v přípravcích na ochranu rostlin. Tímto krokem však řešení dané problematiky ani zdaleka nekončí, a to především z důvodu existence zásob různých druhů toxických látek (často dnes již zakázaných přípravků na ochranu rostlin jako je např. karbofuran) a jejich pokračujícího zneužívání.

Jarmila Krebsová, tiskové oddělení MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist