Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Velbloudi v říši rostlin

18.12.2010  |  zdroj: IN magazín  |  165× přečteno      vytisknout článek

bromelieZástupkyně čeledi broméliovitých nevynikají nijak překrásnými květy, jsou to však rostliny, které se dokázaly přizpůsobit trvale vlhkým pralesům i polopouštním oblastem.

Díky tomu se může stavba jejich těla výrazně lišit. Zpravidla však vytvářejí hustou vodotěsnou listovou růžici, tzv. cisternu nebo nálevku, v níž mohou uchovávat i větší množství vody. Nápadně křiklavé zbarvení těchto nálevek je přitom jedním z důvodů, proč se bromélie rozšířily do botanických zahrad a později i domácností po celém světě.

Vyjasnění pojmů

Celá čeleď broméliovitých rostlin se také někdy nazývá zjednodušeně bromélie, ačkoliv to není z botanického hlediska úplně přesné, protože samotný rod Bromelia zahrnuje pouze okolo 50 druhů, zatímco celá čeleď obsahuje téměř 2700 druhů. Patří mezi ně i rod Tillandsia, jehož valná část se vyznačuje stříbřitými šupinkami pokrývajícími jako kožíšek povrch rostlin.

Tenkrát v Americe

Původním domovem všech broméliovitých rostlin je americký kontinent, a to od jižního okraje USA po Chile a Argentinu. Podle oblasti, kde se rostliny nacházejí, se mění i jejich ekologické nároky. Nejvíce druhů obývá především vlhké teplé oblasti, deštné pralesy či podhorské lesy. Tyto druhy mají široké a nízké nálevkovité růžice listů a žijí převážně epifyticky, tedy rostou na větvích stromů a vlhkost přijímají z okolního prostředí, kořeny nevyužívají vůbec nebo jen v menší míře. Čím je nálevka bromélie vyšší a užší a odpařuje tudíž málo vody, tím má rostlina k dispozici během roku méně vláhy.

Bromélie, které vegetují v suchých polopouštních oblastech, ať už v horách, nebo nížinách, nevytvářejí nálevky dokonce vůbec, tvoří pouze široce rozprostřené růžice a jejich tuhé listy mají sukulentní charakter. Tyto bromélie mají kořeny zapuštěné v zemi.

Doma jako v pralese

Pěstování různých druhů bromélií v domácích podmínkách odpovídá nárokům jejich původního domova. Rostliny s širokými nízkými nálevkami, které jsou zvyklé na dostatečný přísun vláhy, musejí mít tedy podobný komfort i v bytě. Nejjednodušší je klasické hrnkové pěstování bromélií v malém (průměr cca 10 cm) plastovém květináčku s dobrou drenážní vrstvou a v substrátu z čisté rašeliny, případně s příměsí perlitu, písku či sušeného rašeliníku. Květináč umístíme na teplém místě se zvýšenou vlhkostí, ale rostlinu chráníme před přímými slunečními paprsky, což platí i v létě, kdy jej můžeme přenést ven do stínu.

Jiné nároky mají méně vlhkomilné bromélie s úzkými vysokými nálevkami, které žijí na osluněných vrcholcích stromů. Potřebují tedy i v domácích podmínkách jednak více světla, jednak vzdušnější, lépe vysychající substrát, aby nezačaly zahnívat. Pokud jste začátečníci, použijte zeminu pro orchideje, ani v tomto případě ale nesmíte zapomenout na dobrou drenážní vrstvu, a pokud chcete pravděpodobnost úspěšnosti zvýšit, použijte tzv. epifytní koš, díky němuž substrát rychleji vysychá. Rostlinu zalévejte až po tom, co zemina v nádobě téměř vyschne. Poskytněte jí co nejvíce světla, ale v létě přistiňujte.

V zemi
Terestrické rostliny
Při pěstování zemních bromélií postupujeme podobně jako u sukulentů.

Krok 1
Zemina a Květináč

Polopouštní zástupci bromélií potřebují šterkovitý substrát s pořádnou vrstvou drenáže v plastovém květináči.

Krok 2
Stanoviště

Rostliny také ocení jižně, jihozápadně či jihovýchodně orientovaný parapet okna s dostatečně proudícím vzduchem.

Krok 3
Teplota

Pokojovou teplotu snášejí rostliny dobře, jen v zimě je potřeba klima radikálně snížit, a to na 6 až 12 °C. Světlo však zachovejte!

Krok 4
Zálivka

Zálivka by měla být co nejstřídmější, v období prosinec-únor ji vynechejte úplně. Letnění je možné, ale chraňte před deštěm.

Krok 5
Druhy

Mezi polopouštní bromélie patří zástupci rodů Abromeitiella, Pitcairnia a Puya, které snášejí různé podmínky od vyloženě suchého prostředí až k vlhčímu klimatu.

Q&A
Miloš Král
architekt zahrad

Jak se liší pěstování tilandsií od ostatních druhů bromélií?

Tilandsie potřebují především hodně vody a světla. Rosení několikrát denně je u těchto rostlin samozřejmostí, i když samo o sobě nestačí, je potřeba tilandsii vždy jednou týdně ponořit do kbelíku s vodou, aby dobře doplnila vodu v pletivech. Nepoužívejte ovšem vodu z kohoutku; pokud nemáte dešťovou, alespoň ji převařte. Neroste, pokud teplota klesne pod 15 °C. V zimních měsících ovšem tilandsii nižší teploty dopřejte, alespoň pod 17 °C. Stačí ji přenést do chodby (s okny) nebo do méně vytápěné ložnice. Tilandsie také potřebuje dostatek světla, čím bude blíže k oknu, tím lépe, a nevadí jí ani průvan, spíše naopak.

V zimě by měl květináč stát přímo na okně. Hnojí se velmi slabým, asi 10x zředěným roztokem hnojiva pro pokojové rostliny. V létě jednou týdně, v zimě vůbec.

Co je zač ananas
Bromélie jsou pěstovány téměř výhradně z estetických důvodů, mají však jediného, za to však slavného zástupce v ovocné říši, a to je ananas.

AUTOR: Tereza Hromádková


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist