Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Fakulta Rybářství a ochrany vod připravuje slavnostní zahájení činnosti Jihočeského výzkumného centra akvakultury a biodiverzity hydrocenóz

13.05.2011  |  68× přečteno      vytisknout článek

Fakulta Rybářství a ochrany vod připravuje slavnostní zahájení činnosti Jihočeského výzkumného centra akvakultury a biodiverzity hydrocenóz

Dne 18. května 2011 se v prostorách AJG a zámku Hluboká nad Vltavou uskuteční slavnostní setkání při příležitosti zahájení činnosti Jihočeského výzkumného centra akvakultury a biodiverzity hydrocenóz (CENAKVA) Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a oslav 90. výročí založení Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického (VÚRH) ve Vodňanech. Akce se uskuteční za přítomnosti představitelů univerzity, fakulty a významných hostů pozvaných z celého světa.

Účast přislíbil předseda Senátu Parlamentu ČR, ministři vlády ČR, poslanci PS Parlamentu ČR a EU, zástupci ambasád v ČR, hejtman Jihočeského kraje, hosté z European and World Aqua-culture Society, zástupci rybářských a vodohospodářských podniků, univerzit a institucí a významní zahraniční hosté ze všech světadílů. Oslavy budou navazovat na workshop "Diversification in Inland Finfish Aquaculture (DIFA)" organizovaný FROV JU v Písku ve dnech 16. - 18. 5. 2011.

Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz (CENAKVA) je nejmladším odborným pracovištěm Fakulty rybářství a ochrany vod JU, které vzniklo 1. 8. 2010. Jeho posláním je přispět ke zlepšení badatelských podmínek v oblasti rybářství a vodního managementu jak v České republice, tak ve střední Evropě.

Fakulta rybářství a ochrany vod JU je nejkomplexnějším pracovištěm svého druhu v Evropě, s akreditovaným bakalářským, magisterským a doktorským studiem, badatelským a aplikovaným výzkumem, s habilitačními a profesorskými právy v oblasti rybářství a ochrany vod. Fakulta má k dispozici experimentální zázemí pro studium a výzkum akvakultury, hydrobiologie, toxikologie, nemocí ryb, reprodukce, genetiky, chovu ryb a raků a také unikátní rybářskou knihovnu. Nejmladší fakulta JU byla založena k 1. 9. 2009. Tvoří ji Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech (VÚRH), Ústav akvakultury v Českých Budějovicích (ÚA) a od 1. 8. 2010 nové Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz (CENAKVA). Děkanem fakulty je prof. Ing. Otomar Linhart, DrSc.


Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický (VÚRH)

Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický byl založen v roce 1921 v Praze. V roce 1953 byl přestěhován do Vodňan a od roku 1996 je součástí Jihočeské univerzity v
Českých Budějovicích. Je největším a nejkomplexnějším pracovištěm zaměřeným na badatelský a především aplikovaný výzkum v oblasti rybářství v České republice. Má k dispozici malé rybniční hospodářství, účelový říční rybářský revír, specializované laboratoře, akvarijní místnosti, dva experimentální objekty pro výzkum reprodukce, genetiky a šlechtění ryb, intenzivní chov ryb a raků, včetně recirkulačních systémů s filtrací vody. Jeho ředitelem je od roku 2009 doc. Ing. Pavel Kozák, Ph.D.

Ústav akvakultury (ÚA)
Ústav akvakultury v Českých Budějovicích, vedený ředitelem Ing. Pavlem Vejsadou, Ph.D., poskytuje od 1. 9. 2009 studentům širokou nabídku možností úzké specializace v oblastech od vodního hospodářství, přes ochranu vod, až ke komerčnímu či sportovnímu rybářství. ÚA zabezpečuje především pedagogickou činnost, hodnocení ekologické stability toků a nádrží, monitoring biologické rozmanitosti v tocích, migraci ryb a jejich ochranu, hydrobiologii a limnologii, výživu ryb v rybniční akvakultuře, hodnocení kvality rybího masa a jeho senzorických vlastností, stanovení texturních vlastností rybí svaloviny. Od roku 2013 by měl Ústav akvakultury v Českých Budějovicích disponovat zcela novými výukovými prostory.

Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz (CENAKVA)
Projekt CENAKVA, jehož ředitelem je prof. Ing. Otomar Linhart, DrSc., je financován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v rámci prioritní osy 2 zaměřené na budování VaV center s termínem realizace od 1. 8. 2010 do 31. 12. 2013. Poskytovatelem dotace projektu je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Rozpočet projektu CENAKVA:

Celková hodnota projektu: CZK 350 884 956
Dotace celkem: CZK 273 415 165
Z toho ze strukturálních fondů EU: CZK 232 402 890
ze státního rozpočtu ČR: CZK 41 012 275

Cílem projektu je vybudování excelentního Regionálního centra VaV (vědy a výzkumu)
s mezinárodním dosahem zejména ve středoevropském prostoru, které se bude specializovat na oblast akvakultury a biodiverzity hydrocenóz a posílení základního, aplikovaného a technologického výzkumu v rybářství, včetně vzdělávání.

Centrum se soustředí do šesti prioritních oblastí výzkumu:

1. Kvalita rybího masa.

2. Technologie produkce kaviáru.

3. Inovace intenzivních metod produkce hospodářsky a sportovně významných druhů ryb.

4. Vývoj a inovace systémů kontinuálního monitoringu kvality vody, využívajících ryby a raky jako bioindikátory, s inovativními postupy v rámci managementu vodárenských nádrží.

5. Inovace sledování výskytu cizorodých látek v životním prostředí, hodnocení vlivu na exponované organismy a možnosti jejich eliminace v čistírenských procesech.

6. Budování a využití systematické základny znalostí pro vývoj experimentálních technik.

Kontakt:
Prof. Ing. Otomar Linhart, DrSc.
Fakulta rybářství a ochrany vod
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Zátiší 728/II, 389 25 Vodňany
tel.: 387 774 601, e-mail: sekretar@frov.jcu.cz
www.frov.jcu.cz

Hana Bumbová, tisková mluvčí,
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Branišovská 31a, 370 05 České Budějovice
tel. 387 772 024, e-mail: bumbova@jcu.cz
www.jcu.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist