Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zkoumání původu průmyslového melanismu - vědci z Přírodovědecké fakulty spoluatory článku v prestižním časopise Science

14.05.2011  |  55× přečteno      vytisknout článek

V prestižním vědeckém časopise Science vyšel dne 15. 4. 2011 článek o zkoumání evoluční reakce motýla drsnokřídlece březového na významné změny životního prostředí.

Spoluautory článku Industrial Melanism in British Peppered Moths Has a Singular and Recent Mutational Origin (Průmyslový melanismus u britských drsnokřídleců březových má původ v jediné nedávné mutaci) jsou prof. RNDr. František Marec, CSc., a Mgr. Martina Dalíková z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR, v.v.i.

Anotace článku (prof. RNDr. František Marec, CSc.):

Průmyslový melanismus byl popsán v 19. století v Anglii, kdy se během Průmyslové revoluce objevily u řady můr s kryptickým zbarvením, připomínajícím světlou kůru listnatých stromů, černé (melanické) formy, které lépe splynuly se silně znečištěným prostředím a byly tak méně nápadné pro ptačí predátory. Učebnicovým příkladem této rychlé evoluční odpovědi (selekce) na drastické změny životního prostředí se stal drsnokřídlec březový (Biston betularia), motýl z čeledi píďalkovitých (Geometridae). 

První oficiální záznam zcela melanické formy drsnokřídlece březového, nazvané carbonaria, pochází z okolí Manchesteru z roku 1848. Tato forma se velmi rychle šířila v průmyslových částech Anglie a během 50 let téměř úplně vytlačila původní světlou formu, zvanou typica. V roce 1898 již tvořila 95% populace v nejvíce znečištěných oblastech Velké Británie. Teprve po přijetí legislativy na snížení znečištění ovzduší v 60. letech minulého století začal výskyt formy carbonaria klesat z 95% na asi 82% v roce 1975. V dnešní době je její výskyt ve Velké Británii spíše raritou.

Je pochopitelné, že výzkumu genetické podstaty formy carbonaria byla věnována velká pozornost. Avšak navzdory tomu, že se mezi genetiky a evolučními biology stala "celebritou", se pouze podařilo zjistit, že carbonaria je řízena dominantní mutací neznámého genu. Dokonce ani nedávné testování 16 známých melanických genů hmyzu kolegy z University v Liverpoolu nevedlo k jeho odhalení. 

Naše laboratoř se od roku 2008 podílí na projektu týmu Ilika Saccheriho z University v Liverpoolu, zabývajícího se detailním mapováním genomu drsnokřídlece březového. Teprve tento výzkum přinesl nové zásadní poznatky o genetické podstatě mutace carbonaria. Kolegové z Liverpoolu identifikovali molekulární markery v těsné vazbě s mutací carbonaria a analýzou DNA velkého množství odchycených jedinců i muzejních exemplářů obou forem, původní typica a mutantní carbonaria, prokázali, že všechny anglické exempláře carbonaria mají společný původ a že tato forma vznikla jedinou mutační změnou. Vazebným mapováním též prokázali, že gen carbonaria leží v oblasti genomu odpovídající chromosomu 17 modelového druhu bource morušového (Bombyx mori). V naší laboratoři jsme pak identifikovali homologní chromosom 17 u drsnokřídlece a lokalizovali oblast genu carbonaria pomocí fluorescenční in situ hybridizace (FISH) s molekulární sondou, připravenou z bakteriálního umělého chromosomu (BAC) genomové knihovny drsnokřídlece. Společná publikace, uveřejněná v prestižním časopise Science, tedy dokazuje, že mutace carbonaria vznikla nově jedinou relativně nedávnou mutační událostí v Anglii a je řízena novým, dosud pro vědu neznámým melanickým genem. Naše práce však vymezila jeho lokalizaci na relativně malou oblast chromosomu 17 (cca 200 kilobází DNA). Tato oblast se shoduje s genomovou oblastí jiných motýlů, kde jsou dle současných studií lokalizovány hlavní regulační geny vzoru křídel motýlů.

Abstrakt článku Industrial Melanism in British Peppered Moths Has a Singular and Recent Mutational Origin


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist