Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Česku vznikne Noemova archa ohrožených druhů

18.12.2011  |  46× přečteno      vytisknout článek

V Česku vznikne Noemova archa ohrožených druhů

Ohrožené druhy rostlin a zvířat získají v Česku další zázemí, které jim pomůže k přežití. Ochranářská společnost Česká krajina začíná pracovat na svém klíčovém projektu Národního centra biodiverzity, které by mělo být jakousi "Noemovou archou" tuzemských ohrožených druhů.

Národní centrum biodiverzity bude nestátní přírodní rezervací, která by měla poskytnout útočiště velké části ohrožených druhů. "Chránit zvířata v jejich přirozeném prostředí je nejefektivnějším způsobem, jak je zachovat pro budoucí generace," říká Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Projekt využívá zkušeností ze zahraničí, kde jsou nestátní rezervace jednou z klíčových součástí ochrany přírody. Vznikají vykupováním zemědělské půdy, kterou její majitelé neobhospodařují nebo jejíž obdělávání přestává být pro zemědělce rentabilní. Ta se pak přeměňuje na přirozené lesy nebo louky.

Na projektu spolupracuje společnost Česká krajina s odborníky z Biologického centra Akademie věd České republiky, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity.

"Prioritou pro nejbližší léta je pro nás vytvořit dostatečně velkou rezervaci, která by pomohla při ochraně druhů, které jsou nyní v Česku ohrožené," konstatoval Dalibor Dostál. Rezervaci nebude tvořit jedno souvislé území, ale mozaika menších oblastí. Celková velikost území by měla být zhruba šestnáct kilometrů čtverečních.

Například v USA zaujímají nestátní rezervace 2,5 procenta povrchu Spojených států, což odpovídá téměř trojnásobku rozlohy České republiky. Pro srovnání, tuzemské čtyři národní parky zaujímají 1,4 procenta rozlohy Česka.

Národní centrum biodiverzity se bude nacházet na jihozápadě České republiky a mělo by pomoci rozšířit unikátní přírodní celek tvořený Národním parkem a chráněnou krajinnou oblastí Šumava.

Kromě ochrany ohrožených druhů bude Národní centrum biodiverzity poskytovat také další ekosystémové služby. Nové lesy budou fungovat jako přirozená ochrana před povodněmi a navíc budou pohlcovat oxid uhličitý, který patří ke skleníkovým plynům způsobujícím globální změny klimatu.

Druhou částí projektu Národního centra biodiverzity je pomáhat navracet do české přírody druhy, které byly v minulých desetiletích a staletích vyhubeny. Mezi jinými například divoké včely nebo kočky divoké.

V zahraničí jsou projekty zaměřené na návrat druhů vyhubených ve volné přírodě zpět do jejich přirozeného prostředí velmi populární a těší se velké podpoře veřejnosti i sponzorů. V České republice se podařilo v minulosti několik vynikajících reintrodukčních projektů zrealizovat, přesto země v této oblasti celkově poněkud zaostává.

Část projektu věnovaná navracení v přírodě vyhubených druhů do krajiny je na vykupování nezávislá. Vhodným místem pro jejich reintrodukci jsou kromě národních parků a chráněných krajinných oblastí také některé bývalé i současné vojenské újezdy.

Další informace poskytne:
Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina - tel.: 606 635 303; e-mail: dalibor.dostal@ceska-krajina.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist