Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V celé Evropě roste objem recyklovaného skla - Česká republika patří k zemím s nejvyšším meziročním nárůstem recyklace.

05.03.2010  |  496× přečteno      vytisknout článek

V roce 2008 vzrostl v Evropě podíl recyklovaného skla z domácností na rekordních 64 %.

Tento fakt odráží nejen zvyšující se povědomí spotřebitelů o vlivu recyklování na životní prostředí, ale i pokračující snahu jednotlivých evropských vlád nadále zlepšovat sběr skla a recyklační programy. Potvrzují to nejnovější údaje Evropské federace výrobců obalového skla (FEVE).

FEVE sdružuje 59 producentů skleněných obalů včetně předního světového výrobce obalového skla, společnosti O-I. Generální tajemnice FEVE Addeline Farrelly k tomu uvedla: "Tato čísla jasně dokazují pozitivní trend, neboť za poslední rok dosáhla celá řada evropských zemí díky spolupráci občanů ambiciózního cíle 60procentního podílu sběrového obalového skla, který stanovuje evropská směrnice o obalech a obalovém odpadu."

V roce 2008 bylo v Evropě do kontejnerů na sklo uloženo odhadem 25,5 miliard skleněných lahví, což odpovídá 11 474 000 tunám skla ve srovnání s 10 972 000 tunami v roce 2007. Zemím, které jsou v oblasti recyklace tradičně na špičce, např. Švýcarsko (kde se recykluje 95 % skla) a Švédsko (94 %), se podařilo udržet se na čele tabulky. Mezi státy s největším meziročním nárůstem se vedle Itálie (nárůst z 60 % na 72 %) a Finska (z 61 % na 80 %) zařadila i Česká republika. Podíl recyklovaného skla z domácností zde meziročně vzrostl z 50 % v roce 2007 na 62 % v roce 2008. Podle údajů českého Ministerstva životního prostředí je sklo dokonce druhou nejvíce recyklovanou komoditou v ČR, hned za papírem a lepenkou.

"Využití recyklovaného skla (střepů) ve výrobě nových skleněných obalů šetří suroviny i energii, neboť k roztavení střepů je potřeba o 25 % méně energie než k roztavení nových surovin. Jednoduchým postupem lze skleněnou lahev opakovaně recyklovat na nový skleněný obal, aniž by se změnila jeho kvalita. Na rozdíl od ostatních materiálů se v novém výrobním cyklu skutečně recykluje velmi vysoký podíl sběrného skla, a sklo je tak možné recyklovat stále znovu a znovu," říká Ing. Pavel Wurzel, ředitel O-I Sales and Distribution Czech Republic.


Nové údaje o recyklování nabízejí celkově pozitivní obrázek, kdy za posledních deset let klesl v Evropě objem skleněného odpadu o 26 %, přestože spotřeba skla vzrostla o 8 %. Kromě narůstajícího objemu recyklovaného skla z domácností si spotřebitelé stále více uvědomují také potřebu udržitelných obalů, a proto mnohem častěji volí sklo jako ekologickou odpověď na své potřeby. Nedávný průzkum FEVE, zaměřený na vnímání obalů spotřebiteli, ukázal, že dvě třetiny spotřebitelů berou při nákupu výrobků v úvahu ekologičnost obalového materiálu a 74 % spotřebitelů by téměř ve všech kategoriích potravin a nápojů dalo přednost produktům ve skle. Podle spotřebitelů je sklo nejlepší materiál z pohledu uchování chuti a je nezávadné a zdravé pro ně, jejich rodiny a životní prostředí.

Tuto přirozenou volbu podporuje FEVE i O-I prostřednictvím celoevropského hnutí na vytvoření povědomí o základních hodnotách skla. Cílem letošního, již druhého ročníku kampaně "Friends of Glass" je podpora šíření informací o výhodách skleněných obalů v rodině a mezi dalšími sociálními kontakty. Díky on-line platformě (www.friendsofglass.com) kampaň dosáhla významných výsledků, neboť např. ironický animovaný film "Hank, zpívající lahev" zaznamenal na Youtube již půl milionu zhlédnutí.

FOTO - Copyright (c) O-I Europe. All rights reserved


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: V celé Evropě roste objem recyklovaného skla - Česká republika patří k zemím s nejvyšším meziročním nárůstem recyklace.
Recyklace plastů a skla může pomoc řešit globální
problémy planety.Příklad:Z plastů lze vyrobyt
satelitní seskupení a to prostor pro kondenzátory
z ovzduší-voda pitná,ubytování lidí a hospodářských
zvířat,sklad krmení.Ochranu a základní vzdělání
Sklo je nezávadný produkt,který může být použit k
ůčelu, který nemá dopad na životní prostředí a
pomůže těm co pomoc potřebují.Kdo mi dá šanci to
dokázat?
vloženo: 21.02.2011 18:48     vložil: Eduard Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist