Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Průzkum: Elektroodpad recykluje již třetina českých domácností

10.09.2010  |  65× přečteno      vytisknout článek

Průzkum: Elektroodpad recykluje již třetina českých domácností

Elektroodpad recykluje už třetina českých domácností, lidé nejčastěji odevzdávají k ekologické likvidaci kopírky, ledničky a elektrické sekačky na trávu. Míra zpětného odběru elektrozařízení díky tomu roste, lidé jsou ovšem ochotni ujít kvůli recyklaci menší vzdálenost než dříve. Vyplývá to z průzkumu, který pro kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin zpracovala agentura Markent. Zpětný odběr elektrozařízení v Česku funguje od roku 2005.

"Díky informačním kampaním se nadále zvyšuje povědomí o principech fungování systému zpětného odběru. Na 59 procent lidí si myslí, že má o zpětném odběru dostatek informací. O umístění sběrného dvora ve své obci ví osm z deseti respondentů," sdělil dnes novinářům Jan Vrba ze společnosti Asekol.
Vrba ale upozornil, že ve srovnání s rokem 2008 o desítky procent klesla deklarovaná vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni ujít s nefunkčním elektrospotřebičem na místo odběru. Zhruba 81 procent respondentů má sběrný dvůr dále, než kam by donesli velká elektrozařízení. V případě malých spotřebičů je to 65 procent domácností.

"Důvodem je vznik tisíců alternativních sběrných míst mimo sběrné dvory, který v uplynulých letech kolektivní systémy iniciovaly. Lidé si na ně zvykají, a jsou tudíž ochotni nosit elektroodpad na čím dál menší vzdálenost," míní Vrba.
Síť sběrných míst kolektivní systémy stále rozšiřují. "Již dnes společně pokrýváme 93 procent populace v ČR. Daří se nám stále zvyšovat míru sběru.
Jen za rok 2009 jsme zaznamenali společný meziroční nárůst o 33 procent," podotkl Roman Tvrzník z kolektivního systému Elektrowin.

Zástupci kolektivních systémů zároveň upozornili, že zhruba třetina Čechů si stále myslí, že zářivky a malé elektrospotřebiče patří do běžného komunálního odpadu. "Z průzkumu je patrná menší ochota veřejnosti vynaložit vlastní úsilí na odevzdání spotřebiče k recyklaci. To zřejmě souvisí i s tím, že si lidé stále neuvědomují skutečné přínosy zpětného odběru pro životní prostředí," uvedl Alexandr Hanousek ze společnosti Ekolamp.

Výrobci a dovozci mají od srpna 2005 povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a odstranění starých elektrospotřebičů. Náklady má pokrýt recyklační poplatek, který je uveden odděleně od ceny zakoupeného výrobku a slouží na likvidaci zboží vyrobeného do poloviny srpna 2005. Navíc musejí výrobci a dovozci do ceny nových spotřebičů vyrobených po tomto datu zahrnout i náklady na jejich budoucí likvidaci.
Sběr a likvidaci starého elektroodpadu uvedeného na trh do roku 2005 mají na starost kolektivní systémy, kterých je v Česku zapsáno šest - Asekol, Elektrowin, Retela, Ekolamp, OFO-recykling a Rema. Pro každou z deseti stanovených skupin elektrozařízení může být jen jeden kolektivní systém.

"V uplynulých pěti letech naše kolektivní systémy investovaly do recyklace, rozvoje sběrné sítě a informačních kampaní 1,3 miliardy korun. Je to přímá investice do životního prostředí," dodal Hanousek, podle kterého trojlístek kolektivních systémů Asekol, Ekolamp a Elektrowin od roku 2005 zpracoval celkem 150.000 tun elektroodpadu.

ČR předloni splnila svůj závazek daný Evropské unii, že do konce roku 2008 vybere minimálně čtyři kilogramy vysloužilých domácích elektrospotřebičů na obyvatele a rok. Pokud by Česko podmínku nesplnilo, hrozily by mu ze strany EU sankce. Sběr vysloužilých elektrospotřebičů v ČR se zvyšoval i loni.
Kolektivní systému odhadují, že v přepočtu na jednu osobu v roce 2009 vyberou celkem přes pět kilogramů elektroodpadu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist