Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Multifunkční komplex v revitalizovaném prostoru

02.12.2009  |  zdroj: STAVITEL  |  112× přečteno      vytisknout článek

V těsné blízkosti historického středu města, v prostoru mezi ulicemi Brněnská, Znojemská a U dlouhé stěny vyrostl v místě zchátralého průmyslového areálu multifunkční komplex s názvem City Park Jihlava..

Jako brownfield je obvykle označováno území, které bylo v minulosti využíváno pro průmyslovou, zemědělskou nebo jinou činnost a mohlo být (a obvykle i bylo) v důsledku této činnosti kontaminováno či jinak zdevastováno, čímž se výrazně omezilo jeho budoucí využití. A právě v takovém prostoru vznikla v Jihlavě jedna velmi zajímavá stavba.

V těsné blízkosti historického středu města, v prostoru mezi ulicemi Brněnská, Znojemská a U dlouhé stěny vyrostl v místě zchátralého průmyslového areálu multifunkční komplex s názvem City Park Jihlava, který nabízí kromě rozsáhlých nákupních možností i aktivity společenské a kulturní. To vše na 26 tisících čtverečních metrech pronajímatelné plochy se dvěma nadzemními a třemi podzemními podlažími. Za zmínku stojí i fakt že stavba byla dokončena v původně plánovaném termínu a do zahájení provozu byly všechny obchodní jednotky pronajaty.

NÁVAZNOST NA PŮVODNÍ PROSTŘEDÍ

Využití zóny brownfieldu pro stavbu nákupního centra znamenalo především odstranění starých ekologických zátěží a škod. V rámci celkové revitalizace území se v celé délce odkryl původně zatrubněný Koželužský potok, koryto potoka bylo vyloženo lomovým kamenem a tak vzniklo podél objektu údolí s rozsáhlými zelenými pásy. Nově zde byl vytvořen i mokřad s lagunou o šířce pěti metrů s řízenou výší hladiny, který je domovem pro vodní rostliny, obojživelníky a další živočichy. Údolím prochází (na úrovni 3. podzemního podlaží obchodního centra) kromě Koželužského potoka i Tovární ulice a nově vzniklá cyklostezka.

V této části stavby se v maximální míře využily přírodní materiály, především štípaný lomový kámen a dřevo. (Za ekologický přínos realizovaného projektu získal City Park Jihlava ocenění v 7. ročníku soutěže Stavíme ekologicky, vypisovaném MŽP, SPS a Sdružením Stavíme ekologicky.)

Hlavní vstup do nákupního centra směrem od nepříliš vzdáleného Masarykova náměstí je v těsné blízkosti křižovatky ulic Znojemská a Brněnská - bezkolizní přístup návštěvníků je na této křižovatce zajištěn světelnou signalizací. Další vedlejší vstup do objektu je u nově vybudované zastávky MHD v Brněnské ulici a v ulici U dlouhé stěny - ten je určen především pro návštěvníky přijíždějící MHD do zastávek ve Znojemské ulici, eventuálně přicházející z jižní části města.

Obousměrná příjezdová komunikace ústící do parkoviště ve druhém podzemním podlaží je napojena na novou křižovatku s vnitřním městským okruhem, konkrétně Brněnskou ulicí, z níž se také řeší zásobování menších obchodních jednotek. Hypermarket má čtyři zastřešené vykládací rampy související s manipulační plochou napojenou na ulici U dlouhé stěny.

DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ

Vnější forma budovy je jednoduchá a nadčasová, ale i výrazně atraktivní, s moderními architektonickými prvky a systematickým využitím soudobých materiálů a technologií. Střechu objektu oživují ocelové prosklené věže, které jsou reminiscencí na historickou siluetu města Jihlavy.

Dispoziční řešení objektu vychází z jasné a maximálně přehledné koncepce jediné dvoupodlažní obchodní pasáže s rozměrným střešním světlíkem. V obou komerčních podlažích je použita vnitřní podélně situovaná galerie s eskalátory, umístěnými v centru celého prostoru.

V prvním nadzemním podlaží jsou umístěny obchodní jednotky, kavárny, restaurace a široký sortiment služeb. Ve druhém podlaží se nachází restaurace a především pak multikino se čtyřmi sály a celkovou kapacitou 501 diváků. V prvním podzemním podlaží jsou kromě hypermarketu i prostory pro obchod a služby. K parkování zákazníků centra slouží garáže o kapacitě 850 vozidel, situované ve druhém a třetím podzemním podlaží.

KONSTRUKČNÍ POSTUPY A DETAILY

Nosnou konstrukci objektu obdélníkového tvaru o půdorysných rozměrech 224 x 64 metrů tvoří čtyřpodlažní montovaný železobetonový skelet se základním modulovým rozměrem 10 metrů v podélném směru a proměnným modulem od 8,25 do 13,50 metru ve směru příčném. Konstrukční výšky objektu se pohybují od 3,20 do 5,60 metru.

Skelet tvoří průběžné sloupy s krátkými konzolami pro uložení zdvojených průvlaků, osazených na podpůrnou konstrukci přes pryžové podložky a na horním líci stykovaných ocelovými příložkami. Průvlaky jsou pojaty jako spojité nosníky s vloženými klouby, spřažené s nadbetonávkou. Stropní konstrukce byla navržena v podobě železobetonových předpínaných panelů o tloušťce 320, případně 400 milimetrů, jejichž povrch je pro docílení potřebné rovinnosti podlahové konstrukce vyrovnán nadbetonávkou s maximální tloušťkou 90 mm. U stropu 3. PP je nadbetonávka řešena jako přímo pojížděná konstrukce z betonu C25/30 XF2, vyztužená kari sítí. Pro omezení smršťování jsou v této nadbetonávce prořezány smršťovací spáry o šířce 3 až 5 milimetrů, které jsou vyplněny epoxidovou pryskyřicí.

Všechna komunikační jádra jsou z monolitického železobetonu, schodišťové konstrukce situované v těchto jádrech tvoří monolitické podesty a prefabrikované stupně.

Pod podlahou 3. PP je umístěna sprinklerová nádrž z monolitického železobetonu - jedná se o neizolovanou konstrukci s 3. kategorií odolnosti proti trhlinám.

Velmi netradičním způsobem je pojato řešení obalových konstrukcí objektu. Obvodový i střešní plášť má formu čárového kódu - jde o kombinaci pásů lakovaných a cortenových plechů, černých skleněných desek a zelených pásů vytrvalých rostlin. Severní a jižní část fasády je vyzdívaná, východní a západní část fasády má sendvičovou konstrukci. Velmi specifické řešení střešního pláště vytváří z této části budovy její skutečnou "pátou fasádu".

SOFISTIKOVANÁ TECHNICKÁ ZAŘÍZENÍ

Otopný systém budovy je napojen na plynovou kotelnu o výkonu přes 3000 kW, zajišťovaném prostřednictvím čtyř kotlů s nízkoemisním provozem. Optimální parametry vnitřního mikroklimatu centra zaručuje soustava vzduchotechnických zařízení, využívající rekuperace tepla z odváděného vzduchu. Systém slouží nejenom k větrání všech prostorů obchodního centra upraveným vzduchem a odvětrání škodlivin z podzemních parkovišť, ale je zapojen i do protipožárního zabezpečení, kde v případě požáru slouží k samočinnému odvedení tepla a kouře z chráněných únikových cest.

Požární bezpečnost budovy je zajištěna mimo jiné i elektrickou požární signalizací a požárním rozhlasem, které jsou napojeny na pult centrální ochrany hasičského sboru v Jihlavě. Patří sem také suchovody pro okamžité napojení hasičské zásahové techniky, sprinklerový systém a automaticky spouštěné protipožární rolety.

Elektrickým protinámrazovým systémem jsou opatřeny zásobovací rampy hypermarketu, stejně jako rampy do podzemního parkoviště.

Všechny tyto technologie, včetně kamerového a parkovacího systému a zabezpečovací signalizace, navazují na velín se čtyřiadvacetihodinovou službou, kde jsou všechny funkce integrovány do softwarové grafické nadstavby.

Za architektonické řešení nákupního centra v těsném sousedství historického jádra se zřetelem k nápaditému pojetí pěti fasád a vytvoření biokoridoru získal objekt City Park Jihlava titul Stavba roku 2009 a nominaci na cenu Státního fondu životního prostředí.

AUTOR: František Kulhánek


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.NANO IRON, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist