Unijní dotace proměnila jabloneckou skládku ve sportovní areál
Jablonec nad Nisou - Čtyřicet let vozili lidé do zanedbaného koutu jabloneckého sídliště Mšeno odpadky, hlínu či stavební suť. Na změnu nakonec stačil jediný rok a štědrá finanční injekce z Bruselu. Rumiště se proměnilo v moderní sportovní areál pro všechny generace. Rekultivace areálu a stavba sportovišť vyšla na 28 milionů korun. Většinu, 19 milionů korun, město získalo z regionálního operačního programu Evropské unie. Milionem přispěl stát a zbytek doplatilo město ze svého rozpočtu.
Video: Reportáž Milana Brunclíka
"Využití dotačního titulu bylo vynikající možností dotáhnout to během jediného roku tam, kam jsme potřebovali," podotkl starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa, podle kterého by sportoviště na místě skládky nakonec vzniklo tak jako tak, táhlo by se to ale řadu let a možná by se nikdy nedocílilo tak rozsáhlého areálu, jaký mají sportovci k dispozici nyní.
O způsobu přeměny skládky rozhodli občané
O tom, co na místě skládky vyroste, nerozhodli radní od stolu. Ptali se občanů, co by tam nejraději viděli. Diskuse byla překvapivě bouřlivá. Fotbalisté chtěli tréninkové hřiště, místní obyvatelé zase prostor, kde by mohli trávit volný čas. "Byli tam lidé důchodového věku, kteří zase chtěli klasický klidový park," doplnil místostarosta Jablonce Lukáš Pleticha.
Výsledný návrh, který město nakonec realizovalo, je kompromisem. Skládku nahradila dvě asfaltová hřiště pro in-line hokej a míčové hry, dále fotbalové hřiště a radnice v projektu pamatovala i na maminky. Pro jejich ratolesti vystavěla dětské hřiště s herními atrakcemi. V novém areálu nechybí ani dráha na kolečkové brusle, šatny a samozřejmě parkoviště pro ty, kteří sem zavítají z daleka.
Vytíženost areálu radnici překvapila
Za využití sportovišť lidé nic neplatí. I to je zřejmě důvodem, proč se nový areál těší velké oblibě obyvatel Jablonce. "Provoz je tam daleko větší, než jaký jsme očekávali a na kolik jsme to koncipovali," pochvaluje si Pleticha. Podle odhadu správce areálu na bývalé rumiště denně zavítá kolem 250 lidí.
O nová sportoviště pečuje správa městských sportovních zařízení. Stará se o úklid, seká trávu a bdí i nad tím, aby hřiště a atrakce nedoplatily na řádění vandalů. Podobný, i když víc rekreační areál Jablonec plánuje také u tamní přehrady. Tady ale město s žádostí o dotaci z fondů Evropské unie neuspělo, peníze tak shání od soukromých investorů.
Související články
- 13.02. - Projekt Zelená obec míří do pátého roku
- 13.02. - Projekt CERREC: Skládka nemusí být osudem všem starým věcem
- 13.02. - Barcelona waste management (Odpadové hospodářství v Barceloně)
- 12.02. - Popeláři v Prostějově začali jezdit na plyn
- 10.02. - Projekt dalšího využití odpadů
- 09.02. - Francie: Spalovna Antares
- 08.02. - Skládka se zvětší v roce 2015
- 08.02. - Kopřivnice bude sanovat skládku
- 07.02. - Asociace pro recyklaci stavebních materiálů vás zve na konferenci RECYCLING 2012
- 07.02. - SAKO Brno Vám odveze objemný odpad přímo od domu
- 03.02. - Visí Damoklův meč odpadového režimu nad zpětným odběrem?
- 03.02. - Mapa představuje nesmyslné projekty za evropské peníze. Jsou mezi nimi i české spalovny odpadků
- 03.02. - The European Commission is urging Greece and Cyprus to comply with the requirements of EU landfill legislation
- 02.02. - Za chyby při sanaci lagun má Geosan Group zaplatit šest mil. Kč
- 02.02. - Péče o pracovní prostředí při nakládání s odpady a při sanačních pracích
Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem
můžete na tento článek reagovat jako první...
Sdílet článek
| linkuj | del.icio.us | Jagg.cz | Vybrali.sme |












Alternativní energie
ASIONEWS
Ateliér
Bezpečnost a hygiena práce
BIO
Bulletin společnosti HAPPY END CZ, a.s.
EKO
Ekologicke listy
Krkonoše - Jizerské hory
Minerální suroviny
Naše příroda
Odpady
Olomoucký biozpravodaj
Sedmá generace
Vodní hospodářství
VÝSTAVBA
Waste Forum
Zpětný odběr