Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vyhlaseni vytvarne souteze k Mezinarodnimu roku biodiverzity

14.02.2010  |  zdroj: MŽP  |  71× přečteno      vytisknout článek

Vyhlaseni vytvarne souteze k Mezinarodnimu roku biodiverzity

Víte, které zvíře žije většinu svého života zavěšené hlavou dolů ve tmě a které dokáže ulovit až 1 200 komárů za hodinu? Znáte zvíře, jenž dokáže letět rychlostí až 55 km/h, přitom není ptákem a kterému se říká "létající myš"? Seznamte se s netopýrem!

Při příležitosti Mezinárodního roku biodiverzity dnes vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí výtvarnou soutěž pro děti do 15 let na téma "Podivuhodný svět netopýrů". Kresby a malby by měly vystihovat netopýry v jejich přirozeném prostředí. "Hlavním cílem soutěže je hravou formou podnítit zájem dětí a mládeže o netopýry a zvýšit povědomí o jejich ochraně a zajímavém způsobu života", říká ředitelka odboru vnějších vztahů Barbora Pečová.  

"Netopýr se v posledních letech stal vlivem činnosti člověka kriticky ohroženým druhem. Největší nebezpečí pro netopýry představuje narušení jejich úkrytů, ničení lovišť nebo míst typických pro jejich shromážďování. I proto bude v rámci Roku biodiverzity netopýr vyhlášen druhem měsíce září. Netopýr je velice zajímavý tvor se zvláštními životními nároky i jedinečným způsobem života," říká Libuše Vlasáková, národní koordinátorka naplňování dohody EUROBATS z  odboru ochrany biodiverzity

Všechny soutěžní obrázky budou vystaveny během zasedání smluvních stran  Dohody EUROBATS, které se bude zabývat ochranou populací evropských netopýrů (koná se letos v Praze ve dnech 20. - 23. září 2010) a také v říjnu během filmového festivalu Ekofilm 2010.

Soutěž vyhlásilo MŽP ve spolupráci s Českým svazem ochranců přírody (www.csop.cz) a Českou společností pro ochranu netopýrů (www.ceson.org).

Více informací k soutěži najdete na:  detem.mzp.cz

Poznámky:
Více o soutěži Podivuhodný svět netopýrů
Výtvarná soutěž pro děti do 15 let.

Obsahové zadání:
Výtvarné práce musejí tématicky vystihovat netopýry v jejich přirozeném prostředí. Technika zpracování není vyhlašovatelem určena, výtvarné práce mohou být nakresleny i namalovány. Maximální formát výtvarné práce je A3.

Na zadní stranu každé práce čitelně uveďte jméno a příjmení autora/autorky včetně jeho/jejího věku, adresu bydliště a kontaktní telefon na zákonného zástupce.

Výtvarné práce zasílejte na adresu:
Ministerstvo životního prostředí
Odbor vnějších vztahů
oddělení PR a komunikace
Vršovická 65
100 10  Praha 10

Obálku zřetelně označte "NETOPÝŘI 2010"
Odesílatel je povinen výtvarné práce zabalit tak, aby nedošlo k jejich poškození nebo znehodnocení. Vyhlašovatel neodpovídá za ztráty a poničení prací během doručení na MŽP. Vyhlašovatel bude vracet pouze vyžádaná výtvarná díla.

Vyhlášení soutěže: 10. 2. 2010
Uzávěrka soutěže: 15. 5. 2010 (rozhoduje datum na obálce)

Hodnocení:
Výtvarné práce bude hodnotit odborná komise složená za zástupců pořadatelských organizací, odborníků na netopýry a profesionálních výtvarníků. Hodnocena bude originalita a vystižení tématu.

Vyhlášení vítězů:
Vítězové budou vyhlášeni ve třech kategoriích:
Kategorie do 6 let včetně
Kategorie 7 - 12 let
Kategorie 13 - 15 let

Vyhlášení proběhne 4. 6. 2010 prostřednictvím webových stránek :  www.mzp.cz

Autoři/autorky vítězných prací obdrží věcné ceny a budou pozváni k návštěvě  Záchranné stanice Kladno-Čabárna (http://www.volny.cz/zachr.stanice/), která proběhne v týdnu od 14. do 20. 6. 2010.

Z výtvarných prací, které MŽP v rámci soutěže obdrží a které nebudou vyžádány zpět, bude vytvořena výstava. Tato výstava bude instalována v jednacím sále během zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů. Pro širokou veřejnost bude dále k vidění během konání MFF Ekofilm 2010 (www.ekofilm.cz).


EUROBATS
Dohoda o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) byla sjednána v r. 1991 z důvodu snahy zvrátit nepříznivý stav evropských netopýrů. Netopýři jsou ohroženi ničením jejich přirozeného prostředí, narušováním jejich letních i zimních úkrytů a také používáním některých pesticidů. Na této skutečnosti se podílejí zejména změny ve struktuře ekosystémů, celková degradace a znečištění prostředí. Základní povinností všech smluvních stran dohody je proto ochrana netopýrů a jejich přírodních stanovišť (tj. shromaždišť, lovišť, zimovišť, míst rozmnožování a ostatních lokalit významných pro netopýry). Dále smluvní strana musí zakázat úmyslné chytání, držbu nebo zabíjení netopýrů, přijmout přísná opatření na ochranu netopýrů, podporovat vědecký výzkum netopýrů pro účely jejich ochrany a nahrazovat používání pesticidů toxických pro netopýry bezpečnějšími alternativami.  Česká republika je smluvní stranou dohody od r. 1994, nicméně historie výzkumu a ochrany netopýrů v ČR je mnohem starší a naši odborníci na netopýry (chiropterologové) jsou v evropském i světovém měřítku špičkoví. 
Zasedání smluvních stran dohody se konají každé tři roky, v r. 2010 bude 6. zasedání hostit Česká republika.


Mezinárodní rok biodiverzity
Rok  2010 byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním rokem biodiverzity. Smyslem této iniciativy je zvýšit informovanost a veřejné povědomí o významu biologické rozmanitosti pro kvalitu a udržitelnost života na Zemi a vyzvat jednotlivce, organizace a další partnery k aktivitám, které pomohou zastavit úbytek biologické rozmanitosti po r. 2010.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist