Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

AŽ 2 MILIONY PRO NOVOU ŠKOLNÍ ZAHRADU

02.06.2011  |  54× přečteno      vytisknout článek

AŽ 2 MILIONY PRO NOVOU ŠKOLNÍ ZAHRADU

Nadace PROMĚNY letos v březnu otevřela nový grantový program ZAHRADA HROU. Zaměří se na proměny nefunkčních a zanedbaných školních zahrad v inspirativní prostředí pro rozvoj dětí a mládeže. V první grantové výzvě se sešlo 80 žádostí z mateřských škol v Praze a Středočeském kraji. Nadace do konce roku vybere zahradu, jejíž proměnu podpoří grantem ve výši až 2 miliony Kč.
 
Grantovou výzvu 2011, vůbec první v novém programu ZAHRADA HROU, zveřejnila nadace v polovině března. Mateřské školy v Praze a Středočeském kraji mohly podávat své žádosti do 10. května. Grant, který vybraná škola získá, pokryje 100 % nákladů projektu. Ten zahrnuje návrh architektonického řešení zahrady i její vybudování. Proměna zahrady se připravuje v úzké spolupráci s jejími uživateli: dětmi a pedagogy. Maximální výše nadačního příspěvku může dosáhnout až 2 milionů Kč.
 
"Významná finanční podpora není to jediné, co školám přinášíme. Pro vybudování originální a současně funkční zahrady je podstatné zapojení všech jejích uživatelů od samého začátku projektu. Po pečlivém poznání prostředí školy a jejího běžného chodu proto pomůžeme s formulací zadání, na jehož základě pak pracuje architekt, případně výtvarník," vysvětluje Jolana Říhová z nadace PROMĚNY.
 
Nadace tak plní kromě role dárce také úlohu konzultační a odborné opory školy při realizaci projektu, iniciuje rovněž dlouhodobou práci s dětmi. "Díky vtažení dětí i pedagogů do proměny jejich zahrady by měla zcela přirozeně vzniknout náplň pro její další využívání a ve výsledku tedy i originální funkční prostor," doplňuje Říhová.
 
Právě návrh zapojení dětí do projektu, jeho podpora u pedagogů školy a hlavní cíl proměny zahrady jsou stěžejními kritérii, která nadace posuzuje. Hodnocení žádostí bude probíhat do září, také na základě obhlídek ve vybraných místech pak nadace v závěru roku rozhodne o příjemci podpory. Vybudování vybrané zahrady připadne na následující rok, s jejím otevřením se počítá na začátku roku 2013.
 
První grantovou výzvu v programu ZAHRADA HROU využily mateřské školy ze všech dvanácti okresů Středočeského kraje i z Prahy. Polovina z 80 podaných žádostí pochází právě z hlavního města, v počtu podaných žádostí následují okresy Kladno a Praha - východ. Celkem 16 mateřských škol, jež chtějí s pomocí nadace proměnit svou zahradu, se nachází v obvodu Prahy 4. Čtvrtina mateřských škol, jež žádají o grant nadace PROMĚNY, měla zástupce na semináři ZAHRADA HROU. Akce, kterou nadace letos v dubnu podpořila informovanost o novém grantovém programu, se zaměřila na téma inspirace v tvorbě zahrad a jiných herních prostor pro děti a mládež.   
 
 
Záměrem nadace je zapojit do tvorby zahrad kromě zkušených architektů a výtvarníků také studenty odborných a uměleckých škol. Od konce loňského roku již nadace pracuje na podpoře pilotní ZAHRADY HROU.
 
Další podrobnosti o činnosti nadace na www.nadace-promeny.cz nebo na vyžádání.
 
Petra Hrubošová / manažer komunikace
nadace PROMĚNY /Nad Krocínkou 55 / 190 00 Praha 9

kontakty / 234 768 007 / 775 654 314 / www.nadace-promeny.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist