Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sluneční energie do školek v evropském finále

08.10.2011  |  59× přečteno      vytisknout článek

Sluneční energie do školek v evropském finále

Projekt Solární energie do školek Mateřské školy Ohaře se probojoval do evropského finále soutěže U4energy. Slavnostního vyhlášení v italské Neapoli, které proběhne 13. října, se vedle školky ze středočeské obce zúčastní i školy z Rakouska, Chorvatska, Malty, Slovinska a pořadatelské země. U4energy, první celoevropská soutěž o energetickém vzdělávání, je organizována Evropskou komisí a financovaná prostřednictvím programu Inteligentní energie pro Evropu.
 
Mateřská škola Ohaře se do finále soutěže probojovala i navzdory skutečnosti, že je toto klání určené pouze pro základní a střední školy. "Protože je náš projekt Solární energie do školek opravdu velmi kvalitní, oslovila jsem přes Dům zahraničních služeb příslušné evropské orgány, které naší mateřské škole nakonec udělily výjimku a mohli jsme se do soutěže přihlásit. Ještě větší překvapení ale bylo, že jsme v kategorii "Energy efficiency measures at school" postoupili do finále", říká Iveta Dudková, ředitelka MŠ Ohaře. "Projekt nejen že šetří náklady na provoz školky, díky němu se navíc i malé děti formou her a na základě konkrétních příkladů dozví, jak správně šetřit energii", dodává Dudková.
 
Cílem projektu "Solární energie do školek" je úspora energií a zlepšení životního prostředí v obcích prostřednictvím využívání alternativních zdrojů energie namísto neekologických zdrojů ohřevu teplé vody. Alternativním zdrojem energie jsou v tomto případě solární panely na teplou užitkovou vodu. Projekt Občanského sdružení Zálabí získal v červnu 2010 finanční podporu v rámci grantového programu Partnerství pro Kolínsko automobilky TPCA, samotná instalace panelů na školce v Ohařích proběhla v srpnu 2010 a v následujících měsících byl celý systém ověřen v praxi. Slavnostní uvedení do provozu proběhlo 22. dubna 2011 na Den Země.
 
Úspora energie
 
Provoz Mateřské školy Ohaře byl a je zcela závislý na elektrické energii (vytápění, ohřev vody, spotřebiče), tato skutečnost se také odráží v provozním rozpočtu. V roce 2010 bylo na provoz školky určeno 300 000 Kč, 47 % z celkové sumy (140 000 Kč) spotřebovala právě elektřina. Záměrem při realizování projektu bylo, s ohledem na vzrůstající ceny elektřiny, snížit tuto finanční zátěž a současně poskytnout dětem a zaměstnancům školky komfort teplé vody po celý den.
U tohoto projektu je nutné vzít na vědomí, že v zimních měsících má školka velkou spotřebu elektrické energie, neboť je vytápěna akumulačními kamny, zatímco v měsících se slunečním svitem je spotřeba téměř nulová, protože ohřev vody zajišťují sluneční kolektory a elektřinu spotřebovávají pouze drobné elektrické spotřebiče
 
DOSAŽENÉ ÚSPORY
Ušetřená energie v %
Elektřina (%)
11,01%
Snížení emisí CO2
Následkem snížení spotřeby elektřiny
2370,16
Finanční úspory
Následkem snížení spotřeby elektřiny
369,54 EUR
 
 
Sluneční kolektory v praxi
 
Výhodou slunečních kolektorů na MŠ Ohaře je absence obsluhy, vše je automatické a bezpečné, vedoucí pracovník pouze sleduje teplotu vody na digitálním ovladači. Několik desítek let staré bojlery v havarijním stavu nahradila bivaletní nádoba a výrazně tak zútulnila umývárnu dětí. Ve staré budově z roku 1898 je instalováno nejmodernější zařízení na využití obnovitelných zdrojů.
 
 
Partnerství pro Kolínsko
 
Grantový program TPCA Partnerství pro Kolínsko vznikl v roce 2005 z iniciativy automobilky Toyota Peugeot Citroëm Automobile s cílem systematicky přispívat k rozvoji kolínského regionu. Každý rok jsou vybírány veřejně prospěšné projekty, které jsou podpořeny celkovou částkou 4 milióny korun. Regionální podpora se vztahuje na čtyři oblasti - životní prostředí, bezpečnou dopravu, vzájemné soužití a zapůjčení vozidla. Cílem programu TPCA Partnerství pro Kolínsko je přispět k trvale udržitelnému rozvoji Kolínska, rovnováze jeho ekonomického, sociálního i ekologického rozměru a k většímu zapojení občanů do dění v obcích.
 
 
MŠ Ohaře
 
Mateřská škola Ohaře byla otevřena v roce 1980. Školka je jednotřídní a chodí do ní děti z Ohař, Němčic a ostatních spádových obcí. Od roku 2003 je školka právním subjektem a jejím zřizovatelem je obec Ohaře.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist