Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

FSC ČR vyučuje o šetrném lesním hospodaření na školách v celé ČR

30.01.2012  |  78× přečteno      vytisknout článek

Občanské sdružení FSC ČR (Forest Stewardship Council Česká republika) vytvořilo pro žáky 2. stupně ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií ojedinělý výukový program "Les nebo paseka?". Program je zaměřený na přírodě blízké a šetrné lesní hospodaření a probíhá jak v FSC certifikovaných lesích, tak v interiéru školy. Doposud byl program realizován v Jihomoravském kraji v FSC certifikovaných lesích Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy univerzity, nyní však, protože byl o program zájem ze škol i v jiných krajích, se jej FSC ČR rozhodlo rozšířit na celou Českou republiku. K výukovému programu vychází tištěný výukový manuál pro pedagogy "FSC - dobré pro les, dobré pro lidi" a vzdělávací CD-ROM s elektronickou verzí výukového manuálu a doplňkovými vzdělávacími materiály včetně kvízů a galerie fotografií s lesnickou tematikou.

Občanské sdružení FSC ČR se dlouhodobě zabývá propagací a podporou přírodě blízkého a šetrného lesního hospodaření zejména mezi odbornou lesnickou veřejností, stejně jako propagací odpovědné spotřeby a FSC výrobků mezi spotřebiteli. Velmi důležitou součástí podpory odpovědného lesního hospodaření a ochrany ohrožených lesních ekosystémů v budoucnu je i koncepční práce s mládeží. FSC ČR proto vyučuje ve školách i v lese tématem ojedinělý vzdělávací program environmentální výchovy. V něm jsou představeny rozdíly mezi klasickým pasečným a přírodě blízkým lesním hospodařením, které žákům poskytují orientaci v problému. Žáci a studenti jsou aktivně zapojeni do hodnocení a posuzování globálních problémů lesních ekosystémů, udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí. Metodika vzdělávacího programu FSC ČR s názvem "Les nebo paseka?" klade důraz především na metody zážitkové pedagogiky a objevování funkcí lesa všemi smysly za pomoci zkušených lesníků a odborného pedagogického vedení.

Výukový program má nyní dva moduly, které lze vyučovat jak v interiéru školy, tak v lese, zpravidla certifikovaném FSC. Výukový program je možné koncepčně zařadit a doplnit dalšími metodami z výukového manuálu i v rámci školy v přírodě.

Program byl rovněž uveden na VII. veletrhu výukových programů v Medlově, kde se realizace zúčastnilo 26 vyučujících a pracovníků různých NNO či školských zařízení, kteří poskytli cennou zpětnou vazbu k programu. Na základě jejich připomínek a doporučení se program dotvořil.

"Zatím jsme výuku realizovali pouze v oblasti Jihomoravského kraje. Často jsme se však setkávali s dotazy škol z jiných krajů, zda by bylo možné program uvést i u nich. Proto jsme se rozhodli rozšířit program na celou Českou republiku do dalších certifikovaných i necertifikovaných lesů," doplnilTomáš Duda, ředitel FSC ČR. Vedoucí pedagogického programu FSC ČR Kateřina Žaludková upřesňuje: "Největší zájem máme určitě o terénní část výukového programu, na které se podílí lesník. Žáci totiž mají možnost bezprostředního kontaktu a otevřené komunikace s lesním pracovníkem. Vyučující zase často oceňují jeho přínos ve výuce a praktické ukázky v lese, který lesník dobře zná. Zároveň je schopen nenásilnou formou představit žákům přírodě blízké hospodaření a šetrný přístup k lesům."

K výukovému programu FSC ČR vydalo rovněž výukový manuál pro učitele a lesní pedagogy "FSC - Pro les, dobré pro lidi", který si klade za cíl přiblížit žákům šetrné, přírodě blízké hospodaření s lesem se zvláštním zaměřením na systém certifikace Forest Stewardship Council (FSC). Výukový manuál si rovněž klade za cíl zvýšit informovanost o zodpovědném zacházení s lesními zdroji především u mládeže, a to pomocí zprostředkování vědomostí, zkušeností a řešení praktických problémů.

"Program i výukový manuál vycházejí z dlouholetých zkušeností FSC s šetrným hospodařením nejen v České republice, ale na celém světě. Vzdělávací materiály byly přizpůsobeny potřebám žáků na základě připomínek pedagogů z celé České republiky. Chtěli jsme, aby materiály byly snadno přístupné, nabízely různé varianty výuky a poskytovaly ucelený přehled o ochraně mizejících světových lesů. Také bylo naší snahou nabídnout inovativní pohled na řešení sociálních, ekonomických i ekologických problémů spojených s hospodařením v lese a to co možná nejzábavnější a poutavou formou. Dosud totiž takový komplexní materiál v České republice chyběl," říká Kateřina Žaludková, vedoucí pedagogického programu FSC ČR, o. s. Manuál lze využít v hodinách biologie, ekologické výchovy, zeměpisu, občanské výchovy apod. Obsah osnov je rozdělen na dvě části: teoretická část "FSC ve vyučování" a praktická část "FSC v lese". Výukové materiály jsou koncipovány pro druhý stupeň základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Manuál je také dostupný v elektronické formě na stránkách Výukového programu FSC ČR: www.czechfsc.cz .

Účastníci výukového programu dostávají zdarma tento tištěný výukový manuál, pracovní list a doprovodný CD-ROM, který obsahuje elektronickou verzi výukového manuálu, fotogalerii s praktickými ukázkami lesního hospodaření, informační materiály FSC ČR a různé hry a kvízy. Ty mají žákům přiblížit les jako multifunkční ekosystém, nezbytný pro naši planetu.

Více informací k výukovému programu a výukovým pomůckám naleznete na adrese: www.czechfsc.cz

Výukový program, manuál pro pedagogy i vzdělávací DVD o přírodě blízkém a šetrném hospodaření s lesem jsou součástí projektu FSC ČR "Les nebo paseka? Otázka pro lesníky a širší veřejnost. Aktivity projektu byly realizovány za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP a spolufinancovány Jihomoravským krajem.

 
Kontakt:
Mgr. Martin Koubek, PR, FSC ČR, o. s., e- mail: martin.koubek@czechfsc.cz

Mgr. Kateřina Žaludková, výukový program FSC ČR, e-mail: zaludkova@czechfsc.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist