Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nízkoenergetické stavby v podhůří

19.02.2010  |  zdroj: STAVITEL  |  140× přečteno      vytisknout článek

Nízkoenergetické stavby v podhůří

Před dvěma roky vyhrála firma Dřevostavby Štěpánek konkurz na výstavbu sedmi rodinných domů v Jindřichovicích pod Smrkem. Důvodem bylo i to, že systém jejich výstavby byl jednoduchý, rychlý a účelný.

Dřevostavby dovedou splnit požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby efektivněji a většinou také levněji než ostatní technologie, což má přímý dopad na provozní náklady. Příznivější je také jejich ekologická stopa.

V Jindřichovicích bylo realizováno sedm stejných nízkoenergetických domů na základové betonové desce o rozměru 12,8 x 6,8 m. Skladbu stěn tvoří sloupová stavba z fošen o rozměrech 50 x 200 nebo 60 x 200 mm - šířka kostry je tedy 20 cm. Po dokončení hrubé stavby se osadily sbíjené vazníky na sklon střechy 17°, dřevěný záklop střechy a kontaktní fólie na dřevěné bednění.

V další fázi se hrubá stavba opláštila ekopanely z lisované slámy o tloušťce 6 cm a šířce 80 nebo 120 cm. Jejich výšku bylo možno zvolit podle přání zákazníka. Vnitřní záklop stěn byl zhotoven také z ekopanelů o tloušťce 6 cm, na něž se aplikovala štuková omítka.

Fasádní obklad se provedl z palubek na roštu. Dutý prostor mezi panely byl vyfoukán tepelnou izolací z drceného papíru. Celková šířka stěny činí 36,8 cm.

Byla zde uplatněna travnatá vegetační střecha, u níž byly na kontaktní fólii položeny latě 3 x 5 cm tak, aby byl zabezpečen provětrávaný prostor střechy. Na latě se pak pokládaly OSB desky o síle 18 mm, bitagit, modifikovaný pás (vařený bituelast), dále nopová fólie a nakonec kořenový bal o výšce 15 cm s travnatým porostem.

Vytápění je řešeno pomocí tepelného čerpadla se zemním kolektorem (země, voda), dále je v domech možnost dotápění v krbových kamnech, popřípadě krbovou vložkou. V přízemí bylo aplikováno podlahové topení, v patře jsou v jednotlivých místnostech radiátory.

Všechny domy mají vlastní vrtané studny a odpadní septik s přepadem do zemního filtru.

Domu o rozloze 168 m2 užitkové plochy stačí stejné náklady za elektrickou energii jako na bydlení v bytě panelákového typu o rozloze 30 m2, tedy zhruba 2800 Kč za měsíc.


Ekopanely

Robustní a pevný stavební panel, zhotovený na bázi přírodních vláken a stébelnin, umožňuje realizaci samonosných příček, půdních vestaveb a obvodových stěn. Deska o šířce 1,2 m a tloušťce 6 cm je dlouhá od 1,2 do 3,2 metru podle požadavku projektu nebo stavebníka.

Ekopanely se spojují pomocí šroubů a univerzálních sponek. Vlastní instalace desky s plochou 3 m2 zabere řádově minuty.

Přednosti ekopanelů:

> Dobré akustické a tepelné izolační vlastnosti

> Suchá montáž, nízká pracnost a vysoká rychlost zdění

> Povrchové úpravy a montáž zařizovacích předmětů jsou stejné jako u zděných staveb

> Nadprůměrné tepelné a akustické izolační vlastnosti

> Požární odolnost


 Celulózová tepelná izolace

Na stavbě byla uplatněna izolace Tempelan, založená na izolačních vlastnostech rozptýlené vláknité struktury a na nepatrném proudění vzduchu, podmíněném hustotou této látky.

Její aplikace se provádí zafoukáním na podklad nebo do izolovaných dutin speciálními fukary. Zařízení uspořádá vlákna tak, že se izolace ukládá rovnoměrně a celkový prostor dokáže dokonale vyplnit. Zafoukání Tempelanu umožňuje také spolehlivé zaizolování úzkých prostor. Problém při aplikaci nezpůsobují ani nepravidelné hrany nebo zakřivení nosných zdí. Vzhledem k nízké hmotnosti a disperzi vláken je izolační materiál umísťován prostřednictvím vzdušného proudění i v takových místech, kam není jinými prostředky přístup možný.

Ačkoliv se jedná o sypký materiál, lze ho nanést také na zeď pomocí speciální trysky, která izolaci zavlhčuje vodní mlhovinou, takže vlákna pak mají velkou přilnavost ke všem materiálům. Tímto způsobem je možno izolovat vnitřní stěny i stěny vnější při dodatečném izolovaní domů.

Tempelan není toxický, neobsahuje formaldehyd a je až třikrát levnější než srovnatelná izolace na bázi minerálních nebo skleněných vláken.

Technické vlastnosti:

- Tepelná a akustická izolace na bázi rozvlákněné celulózy s přídavky protipožárních retardérů a látek zabraňujících růstu plísní, proti hnilobě, hlodavcům a hmyzu

- Hodnota koeficientu tepelné vodivosti: Ln = 0,039 W/m K-1.

- Tepelná stálost: min. 100 °C.

- Součinitel tepelné vodivosti: 0,039 W.m-1.K-1

- Třída reakce na oheň: E, nedochází k šíření plamene

- Objemová hmotnost: 30 - 55 kg/m3 (ve svislých dutinách 65 kg/m3)


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Nízkoenergetické stavby v podhůří
Aká je merná potreba tepla?
Myslím, že radšej sa mohlo viac investovať do tepelnej izolácie a aj bez tepelného čerpadla by boli náklady na topení veľmi nízke. Predpokladám, že platba 2800 Kč/mes. je za kompletnú elektrinu (topení TUV "bežná")
Oceňujem kompaktnosť a jednoduchosť týchto domov.

Ďakujem za objasnenie.
vloženo: 19.02.2010 17:53     vložil: Jarka Černá Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist