Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MOSAIC HOUSE Praha - dokonalá eko mozaika

29.10.2010  |  253× přečteno      vytisknout článek

IMPACT-CORTI představuje první skutečně "zelený" hotel v České republice, který je druhou budovou na světě využívající recyklaci vody a současně rekuperaci tepla z "šedé" odpadní vody

Společnost IMPACT-CORTI představuje svůj aktuální projekt, nový pražský hotel MOSAIC HOUSE, který právě v těchto dnech přechází do ostrého provozu. Tento 4-hvězdičkový hotel s nízkoenergetickým standardem nabízí také služby hostelu s vysokým standardem ubytování. Svým konceptem otevřeného přízemí s barem umožňuje setkávání lidí různých kultur z celého světa, a je tak živou mozaikou v samém srdci historického jádra Prahy.

"MOSAIC HOUSE vznikl kompletní rekonstrukcí a změnou užívání historické budovy. Do rekonstruovaného objektu v památkové zóně Prahy 2 se podařilo implementovat všechny požadované technologie," říká Jürg Zwahlen, předseda představenstva společnosti IMPACT- CORTI. "Přívlastek "zelený" pro MOSAIC HOUSE neznamená jen úsporu elektřiny, plynu a vody, ale také funkční doplnění zeleně na střeše budovy, v okolí budovy i v interiéru," dodává Zwahlen.

"Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme"


Pasivní úspora energie byla v MOSAIC HOUSE zajištěna zateplením pláště budovy a výměnou původních oken za repliky s nadstandardními tepelně-technickými vlastnostmi. Okna jsou osazena čidly, která v případě otevření zajišťují automatické vypnutí topení nebo chlazení. Na osluněných částech budovy byly instalovány žaluzie, které se automaticky přizpůsobují stavu venkovního prostředí.

Aktivní úspora energie spočívá v získávání energie z odpadního tepla technologických zařízení zajišťujících provoz hotelu (např. chlazení, vzduchotechnika aj.) a využitím obnovitelných zdrojů (solární panely).

"Zelené koncepci sluší hospodaření s vodou"


Recyklace odpadní "šedé" vody (tj. vody ze sprch a umyvadel) je jednou z klíčových technologií nového, k přírodě šetrného hotelu. Pitná voda není zbytečně používána tam, kde nemusí, tedy například na splachování WC nebo pro úklid.

V hotelu je instalován dvojitý systém vodovodních a kanalizačních trubek, kde je oddělena voda ze sprch a umyvadel - tzv. "šedá" voda. Tato relativně čistá voda se odvádí do speciálního zařízení, které ji filtruje a čistí. Recyklovaná voda je následně použita znovu při splachování WC nebo jako voda užitková k přívodu studené vody v úklidových komorách.

Toto zařízení zajišťuje efektivní nakládání s vodou a jedná se o první komplexní instalaci v ČR. Úplná technologická novinka - tj. zpětné získávání tepla z odpadní "šedé" vody, byla ihned po svém zrodu implementována do projektu MOSAIC HOUSE, který se tak stává druhým na světě s tímto systémem. Získávání energie probíhá přes výměníky tepla, kdy přitékající odpadní teplá voda ze sprch a umyvadel předehřívá vstupní studenou vodu.

"Zeleň zachovat a doplnit"


Při realizaci se podařilo zachovat oba stávající vzrostlé stromy ve dvoře, přestože bylo povoleno jejich kácení. Původní nepřístupný prostor před budovou byl otevřen, doplněn zelení a dvěma vzrostlými stromy. Osazeny byly také všechny ploché střechy objektu, tj. celkem cca 40 % plochy pozemku. Výsledkem je pozitivní změna mikroklimatu a dodatečná izolace střech.

"Všechny technologie i jejich efektivní souhru a využití řídí sofistikovaný systém měření a regulace," říká vedoucí projektu Miroslava Fišková a dodává: "Tento systém monitoruje také aktuální obsazenost pokojů, stav otevření oken nebo dveří a pak nastavuje optimální parametry vnitřního prostředí každého jednotlivého pokoje. Za každým hostem automaticky zhasíná, resetuje zvolené prostředí na standardní "ekologické" podmínky, ale samozřejmě také umožňuje individuální nastavení v případě přání hosta."

V projektu MOSAIC HOUSE se podařilo propojit nejnovější trendy s tradičními zdroji úspor energií tak, aby byly splněny moderní požadavky na inteligentní budovu, která se plně řídí svým uživatelem.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist