Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EU velí: Do roku 2020 všechny budovy, zateplete se

22.11.2010  |  zdroj: Technik  |  214× přečteno      vytisknout článek

dumProblematika snižování energetické náročnosti budov a zlepšování komfortu a ekologičnosti bydlení je otázkou, která z hlediska kvality trvale udržitelného života v blízké budoucnosti stále více zaměstnává celou Evropskou unii.

Vezmeme-li v potaz, že budovy představují 40 % celkové národní spotřeby energie, není divu, že z pohledu lidské společnosti se jedná o tak závažné téma.

Největší pospolitost starého kontinentu, obnášející 27 členských zemí, bere danou situaci naprosto vážně. Svědčí o tom i přijetí novely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov, která posledním květnovým dnem tohoto roku vstoupila v platnost s předsevzetím výrazně snížit spotřebu energie v budovách. Proti předešlému dokumentu z roku 2002 (2002/91//EU, Energy Performance of Buildings, zkracuje se EPBD) je novela mnohem přísnější.

Po osmi letech jasná konkretizace požadavků

Především exaktně definuje povinnosti jednotlivých států, včetně termínů plnění i sankcí. Cílem této novely je do roku 2020 "přinutit" členské státy Evropské unie, aby všechny budovy postavené od tohoto roku měly téměř nulovou spotřebu energie. Novela stanovuje také dílčí cíle: zavedení energetických standardů při rekonstrukci budov, motivaci trhu rozšířením a zveřejňováním energetických průkazů budov, zavedení pravidelných kontrol správné funkčnosti energetického vybavení budov a využití obnovitelných zdrojů v budovách.

"Směrnice však neposkytuje přesnější definici budovy s téměř nulovou spotřebou. Evropská unie bude od členských států pouze vyžadovat, aby spotřeba energie byla velmi nízká," komentuje ing. Jaroslav Maroušek, ředitel společnosti SEVEn Energy. Zároveň by energie potřebná k provozu takové budovy měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, které by v optimálním případě měly být její nedílnou součástí. Konkrétní definici a číselnou úroveň stanoví každý členský stát s přihlédnutím k místním podmínkám. Budova s téměř nulovou spotřebou energie může mít například tyto parametry: spotřeba energie nejvýše na úrovni pasivního domu nebo ještě přísnější. Měrná roční potřeba tepla na vytápění by tedy měla být pro bytový dům v rozsahu 0-15 kWh/m2 podlahové plochy, pro rodinný dům 0-20 kWh/m2 podlahové plochy.

Na "každého" dojde

Přísné podmínky budou muset plnit i již postavené budovy. Minimální energetickou náročnost budou muset splnit všechny budovy, které projdou tzv. větší rekonstrukcí. Ta je definována směrnicí variantně tak, že jde o rekonstrukci, která se buď týká více než 25 % plochy obálky budovy, nebo investičními náklady přesahuje 25 % hodnoty nemovitosti bez hodnoty pozemku.

Novela předepisuje také zavedení systému certifikace energetické náročnosti všech veřejně vlastněných budov nad 500 m2, respektive 250 m2 podlahové plochy, které jsou přístupné veřejnosti. V průkazu energetické náročnosti bude uvedena energetická náročnost budovy a referenční hodnoty, jako jsou minimální požadavky na energetickou náročnost. "Tyto údaje umožní vlastníkům nebo nájemcům budovy nebo ucelené části budovy porovnání a posouzení její energetické náročnosti. Certifikát bude platný maximálně deset let a vlastník jej bude muset předložit při prodeji či pronájmu budovy nebo její ucelené části," přibližuje ing. Maroušek.

Časový harmonogram uskutečnění

Evropská unie chce naplnit novelu v několika fázích. Do 30. června 2012 členské státy oznámí Evropské komisi výsledky výpočtů nákladově optimální úrovně minimálních požadavků na energetickou náročnost. Přijetí a zveřejnění právních a správních předpisů pro soulad s články 2 až 18 se plánuje na 9. červenec 2012. Od 9. ledna 2013 bude povinné používat předpisy podle článků 2, 3, 9, 11, 12, 13, (tzn. definice, metodika a průkazy energetické náročnosti budov), 17 (nezávislí odborníci), 18 (kontrolní orgán), 20 (informace) a 27 (sankce). Předpisy týkající se technické části (články 4, 5, 6, 7, 8) a inspekce (čl. 14, 15 a 16) budou platit od 9. července 2013. Hranici minimální podlahové plochy, kde nastává povinnost zpracování a vystavení průkazů u budov vlastněných orgány veřejné moci, musí členské státy snížit z 500 m2 na 250 m2 do 9. července 2015. Nejpozději od roku 2015 se budou používat průkazy energetické náročnosti také na ucelené části budov. Do 31. prosince 2018 členské s táty zajistí, aby nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné moci byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. A o dva roky později budou muset všechny nové budovy mít téměř nulovou spotřebu energie.

Strategie 20-20-20

Cílem evropské strategie pro snižování energetické náročnosti je rovněž snížení emisí oxidu uhličitého o 20 %, zvýšení podílu obnovitelných energií o 20 % a snížení spotřeby energie o 20 %. Současným tempem by však v roce 2020 bylo uspořeno pouhých 10-14 % energie v budovách. "Izolace budov představují nejefektivnější cestu ke snižování emisí oxidu uhličitého, což je jeden z cílů strategie 20-20-20, tedy snižování emisí o 20 % do roku 2020," uvedl Richard Seeber, rakouský poslanec Evropského parlamentu a člen Výboru pro životní prostředí na ETICS-Foru 2010, které proběhlo 29. září 2010 v Bruselu. Počátkem roku 2011 bude Evropskou komisí (EK) prezentována nová strategie pro snižování energetické náročnosti, ve které budou hrát izolace budov významnou roli.

Přestože bylo v roce 2009 v EU izolováno zhruba 150 milionů metrů čtverečních obvodových stěn systémem ETICS (vnější tepelněizolační kompozitní systém), je tato forma zateplování teprve na začátku. Budovy představují 40 % celkové národní spotřeby energie, proto v nové strategii budou úspory energií v budovách hrát zásadní roli. "V izolacích budov je naše budoucnost," řekl na fóru Klaus Sedlbauer, univerzitní profesor a mluvčí Fraunhofer Building Inovation Alliance.

Důležité je začít včas

Státy Evropské unie to nebudou mít s přechodem k téměř nulové energetické spotřebě vůbec jednoduché. Klíč k úspěchu tkví především v co nejrychlejším zahájení přípravných prací a zabezpečení rozložení konečného stavu na postupné kroky. "Je to z toho důvodu, aby změny na trhu i v kvalitě práce dodavatelů byly zahájeny co nejdříve a mohly probíhat průběžně a efektivně, bez velkých šoků. Zatímco v uplynulých dvaceti letech se snížila energetická náročnost nových obytných budov zhruba o polovinu, následující desetiletí bude vyžadovat násobně rychlejší pokles. Do konce roku 2018 to znamená úkol velmi náročný, ale nikoliv nezvládnutelný," hodnotí dopad novely ing. Maroušek.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist