Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V PRAZE PROBĚHNE SVĚTOVÝ TÝDEN ŠETRNÉHO STAVEBNICTVÍ

15.09.2011  |  52× přečteno      vytisknout článek

ekostavebnictvíSvětový týden šetrného stavebnictví (World Green Building Week) proběhne letos 19. - 23. září 2011 ve více než 50 zemích světa.

V Praze organizuje akci Česká rada pro šetrné budovy. V jejím rámci je nachystána řada přednášek, párty, setkání s politiky a exkurze na staveniště radikálně šetrné budovy s pre-certifikací LEED Platinum.
Hlavní výhody šetrného stavitelství jsou ekonomické. Šetrné budovy se prostě vyplatí a těm, kteří je umí stavět nebo v nich mají kancelář, přinášejí konkurenční výhody. Ekonomice šetrného stavění se budeme věnovat v přednášce Obchodní model šetrných budov (19.9. od 9:30 v Hub Praha, Drtinova 10, P-5). 
Šetrná transformace stavebnictví přináší fascinující příběhy. Přijďte si například poslechnout příběh cihly, aneb Nové trendy v cihlářství (21.9. od 13:00 v Hubu) nebo přednášku Historie a budoucnost skla ve stavebnictví (20.9. od 11:30, v Hubu).

Pro architekty máme připravenu lahůdku věnovanou revoluci v navrhování budov - Building Information Modeling v architektonické praxi (21.9. od 14:00 v Hubu).

Šetrný stavební trend by se ale neměl týkat jen samotných budov, ale celých měst. Tohoto tématu se dotkneme v přednášce Urbanistický vývoj Prahy, jeho nejvýznamnější novodobé mezníky a úvahy o budoucnosti (20.9. od 9:30 v Hubu).

O šetrném stavebním trendu budeme v rámci Světového týdne šetrného stavebnictví informovat také politiky. Delegaci Rady přijme například primátor Prahy Bohuslav Svoboda nebo ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Setkání proběhne také s předsedou rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Pavlem Suchánkem. Věříme, že to časem pomůže šetrným rekonstrukcím budov, ve kterých sídlí státní správa. 

A abychom pořád jen nevzdělávali, připravili jsme také párty pro všechny příznivce šetrného stavění (19.9. od 19:00 v Hubu) a setkání se zástupci Rad pro šetrné budovy ze zemí Visegrádu (23.9. od 11:00 v Hubu).

Akcí v rámci týdne je ale víc. Jejich úplný přehled najdete na www.czgbc.org. Zájemci se mohou registrovat na http://www.czgbc.org/tyden-setrneho-stavebnictvi.  Vstup je po registraci zdarma.

FAKTA O TRANSFORMACI STAVEBNICTVÍ
Zajímavá fakta stavebního sektoru a šetrného stavebnictví vydávaná u příležitosti Světového týdne šetrného stavebnictví 2011.

Stavebnictví má dlouhodobé problémy, které nejsou způsobeny současnou ekonomickou krizí. Jako obor je málo inovativní, chybí mu procesní transparentnost[1] a jeho výrobky jsou příliš energeticky a zdrojově náročné.   Podle Mezinárodní energetické agentury spotřebovávají budovy v členských státech OECD okolo 35 % energie a globálně dokonce téměř 40%.[2] Ročně se ve stavebnictví spotřebují 3 miliardy tun surového materiálu, zhruba 40-50% celkové spotřeby zdrojů na světě[3], 20% celkové spotřeby vody[4] a jedna čtvrtina celkové těžby dřeva.[5]    Navíc: Budovy produkují 8,6 miliard tun oxidu uhličitého (a jiných emisí) ročně, což je téměř jedna čtvrtina celkových emisí na světě.[6] V EU jsou výstavba a provoz budov odpovědné za 36% emisí CO2.[7]   Pozor změna Stavebnictví se díky těmto skutečnostem dostává do konfliktu s okolím, ve kterém došlo v posledních letech k významným změnám:   1.       Zvýšily se ceny fosilních paliv a energie a předpokládá se, že tyto ceny dále porostou.[8]'[9] 2.       Zvýšila se vnímavost společnosti vůči environmentálním problémům. Tato agenda pronikla do politiky a následně do legislativy. 3.       Nastoupily nové technologie umožňující lepší návrh, management, funkci i údržbu stavebních projektů.   Napětí způsobené disharmonií mezi proměnou okolí a situací v oboru vyvolává tlak na transformaci stavebnictví, ke které pozvolna dochází.     Transformační snahy stavebnictví se dají nejlépe pozorovat na příkladu světového hnutí za šetrnou, "zelenou" či udržitelnou výstavbu, které v posledních několika letech zesílilo.

   

    Tempo se zrychluje a trend zasahuje také Česko

Pouze 24% stavebních firem ve světě se v roce 2003 zabývalo šetrným stavebnictvím. V roce 2013 očekáváme zapojení již 94% společností. Více než polovina firem se bude šetrnými budovami zabývat intenzivně.[10] Důvodem je samozřejmě ekonomika a efektivita.

Při použití současných technologií mohou šetrné budovy snížit spotřebu energie o 30-50%, emise CO2 o 35%, produkci odpadu o 70% a spotřebu vody o 40%.[11]
Náklady na stavbu šetrné budovy jsou obvykle o 3-5% vyšší než u standardních budov.[12] Např. v USA navýší základní LEED certifikace náklady o 0-3%, přičemž nejvyšší úroveň certifikace, platinum, o méně než 10%.[13]
Z globálního průzkumu stavebního sektoru vyplynulo, že 56% stavebních firem předpokládá velký rozvoj šetrného stavebnictví. Dalších 30% předpokládá pomalý ale stabilní rozvoj této oblasti.[14]
Velký nárůst zájmu o šetrné stavění je patrný také v Česku. Do roku 2010 byla v Praze pouze jedna budova s komplexní certifikací šetrnosti: centrála ČSOB v Praze Radlicích (LEED Gold). V roce 2010 přibyly budovy Zlatý Anděl (Praha 5) a BB Centrum (Praha 4), obě BREEAM In Use. Na léta 2011 - 2013 se ale v Praze chystá dalších nejméně 18 nových projektů s komplexními certifikacemi, z toho dvě s LEED Platinum a jedna s BREEAM Excellent. Tento nárůst nejlépe vypovídá o novém trendu, zatím především na trhu s komerčními administrativními budovami.   
 

Co je Světový týden šetrného stavebnictví:

Světový týden šetrného stavebnictví (World Green Building Week) proběhne letos 19. - 23. září 2011 ve více než 50 zemích světa. Akci vyhlásila Světová rada pro šetrné budovy, aby upozornila na potenciál šetrného stavebnictví a důležitost vytváření šetrnějších a zdravějších budov a obcí. Poprvé se podobný podnik konal v roce 2009. Do projektu se zapojují lokální rady pro šetrné budovy z celého světa, které jsou ve Světové radě pro šetrné budovy volně sdruženy. Loni se do týdne šetrného stavebnictví zapojilo 30 zemí, letos to bude skoro dvojnásobek.
V Praze organizuje akci Česká rada pro šetrné budovy. V jejím rámci je nachystána řada přednášek, párty a exkurze. Na jednotlivé akce se můžete registrovat zde:


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist