Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zelené sklady se pomalu prosazují

25.01.2012  |  zdroj: Logistika  |  131× přečteno      vytisknout článek

budovaV současné době se v Praze staví téměř 200 tis. m2 administrativních prostor a z toho polovina prochází mezinárodní energetickou a environmentální precertifikací (BREEAM, LEED či DGNB)...

Výstavba energeticky úsporných a k životnímu prostředí šetrných kancelářských budov se dnes pro developery stává nutností, kterou žádají jak nájemci, tak investoři. Na trhu skladových a logistických prostor se v Čechách podobná opatření sice také prosazují, ale o poznání pomaleji.

Na druhou stranu v západní Evropě se výstavba tzv. zelených logistických či výrobních nemovitostí pomalu stává trendem. Firmy tam již pochopily, že přináší nejen ekonomický profit, ale vzhledem k "zelené módě" i zviditelnění v oblasti PR.

"Za minimálním počtem tzv. zelených skladů v České republice stojí především ekonomické důvody, a to vyšší nájemné, které zohledňuje vyšší náklady na stavbu nemovitostí šetrnějších k životnímu prostředí. Zatímco pro nájemce kancelářských nemovitostí je sídlo v zelené administrativní budově součástí korporátní politiky, za kterou jsou připraveni platit případně vyšší sazbu, nájemci skladových a průmyslových prostor jsou citliví na cenu základního nájmu a hledají zejména energeticky úsporná opatření, která vedou ke snížení servisních poplatků, nejvíce nákladů na energie," říká Zdeněk Hausvater z Jones Lang LaSalle.

HLAVNĚ MATERIÁLY A TECHNOLOGIE

Environmentální aspekty skladových prostor se tedy týkají především materiálů použitých při výstavbě budov a technologického vybavení, přičemž obě opatření přispívají právě ke snížení nákladů na provoz nemovitosti. Je to například systém na sběr dešťové vody, která je nejčastěji určena k zavlažování zeleně v areálu, čištění vnitřního prostoru, ke splachování WC nebo již během stavebních prací. Při stavbě se používají recyklované a místní stavební materiály; po dokončení může zůstat recyklační jednotka v areálu; dále se používají neprodyšné izolační materiály, které zajišťují stálé vnitřní prostředí, a vysokoreflexní střešní membrány, jež zamezují přehřívání budovy. Tyto prvky využívají významné developerské společnosti, jako např. CTP Invest, PointPark Properties, Prologis či Segro.

Vzhledem k tomu, že jeden z největších nákladů na provoz nemovitosti tvoří energie, většina opatření směřuje ke snížení energetické náročnosti, a to zejména osvětlení, vytápění či chlazení. Už při přípravě projektu se do návrhu zakreslí střešní okna a světlíky, které umožňují využívat denní světlo. Při umělém osvětlení se používají úsporné LED žárovky, které navíc v kombinaci se senzory pohybu dokáží - podle zkušeností developerské společnosti Prologis - uspořit až 70 % původních nákladů na osvětlení. Díky správně nastavenému vytápění, ventilaci a klimatizaci je podle zkušeností téhož developera možné snížit náklady na spotřebu energií až o 50 %. Obdobnou úsporu dosahuje na svých parcích v České republice společnost PointPark Properties. Společnost Hopi, nájemce PointParku Prague D1, díky instalaci nových "inteligentních světel" snížila své provozní náklady o 66 %. "Taková řešení by mohla být zajímavá pro firmy, které si nechávají stavět skladové či výrobní haly p ro sebe na klíč či na dlouhodobý pronájem. Vzhledem k rostoucím cenám energií se tento přístup začne vyplácet ve střednědobém horizontu a budoucí úspory v nákladech povedou k větší konkurenceschopnosti společnosti," říká Zdeněk Hausvater.

"Hlavní oblasti, kde lze zaváděním tzv. šetrných opatření ušetřit provozní náklady, jsou osvětlení, HVAL (topení, ventilace, klimatizace), izolace a recirkulace studeného a ohřátého vzduchu. Osvětlení LED nebylo ještě před asi rokem a půl úplně vhodné řešení pro velké haly, nyní ale tento systém prochází rychlým rozvojem a často se uplatňuje," řekl Stefan de Goeij z oddělení Property management firmy CTP. Další systémy, které firma zavádí, je cirkulace teplé a studené vody mezi budovou a podzemními nádržemi v závislosti střídání léta a zimy a užití venkovního studeného vzduchu pro skladování chlazeného zboží, které lze uplatnit přibližně 3 měsíce v roce.

V případě, že daná země podporuje využívání alternativních zdrojů energie, na střechách skladů se objevují fotovoltaické solární panely, které však většinou neprovozuje developer, ale třetí strana - provozovatel solární eletrárny. Příkladem může být developerská společnost PointPark Properties, která na střechách svých dvou parků v ČR nechala nainstalovat fotovoltaické elektrárny, jejichž celkový instalovaný výkon je přes 7 MWh.

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ V LIPSKU

"V České republice se na rozvoj tzv. zelených parků soustředí především společnost Prologis, ostatní developeři využívají některé z výše zmíněných prvků, nejčastěji úsporné osvětlení, kvalitní izolaci, někdy fotovoltaické solární panely. Větší šanci na úspěch mají zelené parky v případě, pokud budou stavěny pro dlouhodobého nájemce na bázi built-to-suit projektu, přímo na míru. Ve Spojených státech amerických si takové sklady nechalo postavit několik FMCG společností jako například Kraft Foods nebo Eden Foods," říká Zdeněk Hausvater z poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

Zelený přístup při výstavbě svého nového logistického parku, který zatím zahrnuje administrativní budovu, letištní hangár, přistávací plochu a distribuční centrum, zvolila i firma DHL Express v Lipsku. Terminál je dobrým příkladem toho, jak lze zkombinovat ekologicky šetrný přístup a ekonomický profit. DHL tam nechala nainstalovat např. solární články nebo kogenerační jednotku, a splnila tak v předstihu plán firmy nazvaný GoGreen, jehož hlavním cílem je snížit emise CO2 do roku 2020 o 30 % ve srovnání s rokem 2007.

Cargo hub v Lipsku je do značné míry energeticky soběstačný. Areál zásobuje moderní kogenerační jednotka na zemní plyn, která pracuje jak samostatně, tak v tandemu s veřejnou sítí. Tato malá elektrárna, jejíž účinnost je kolem 80 až 90 %, je navíc i zdrojem tepla a v létě chladu. Přibližně 1000 m2 střechy distribučního centra vedle toho pokrývají solární články, které posílají energii do veřejné sítě, z čehož plyne firmě zisk. Ve srovnání s konvenčními technologiemi ušetří oba systémy (kogenerační jednotka a fotovoltaické články) kolem 3 tis. t CO2, které by byly vypuštěny do atmosféry. Dalším zeleným opatřením jsou 2 podzemní cisterny, které každý rok nashromáždí 3 tis. m3 dešťové vody. Ta se následně používá místo pitné vody zejména na očistu vzdušné flotily.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Zelené sklady se pomalu prosazují
Škoda, že ve článku není zmíněno i možné využití izolačních panelů pro solární předehřev čerstvého vzduchu (tzv. EnergiPanel ) - v případě instalace panelů na jižní fasádu jsou vícenáklady minimální a úspora tepla na větrání a vytápění v podmínkách ČR cca 10-20% . Zajímavé řešení pro logistické a výrobní haly.
vloženo: 30.01.2012 08:08     vložil: Pat  Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist