Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V sobotu na hodinu zhasne 140 obcí

30.03.2012  |  66× přečteno      vytisknout článek

V sobotu na hodinu zhasne 140 obcí

Během Hodiny Země, 31. března od 20: 30 do 21: 30, potemní obce po celé České republice. Přidají se tak k více než 5000 obcím po celém světě. Hodina Země je největší celosvětový happening, který poukazuje na nutnost lepší ochrany životního prostředí, zejména ochrany klimatu. V Česku proběhne potřetí. Koordinátorem kampaně v ČR je Ekologický institut Veronica.
 
Návštěvníci Karlových Varů nebo jejich občané budou možná v sobotu večer překvapeni. Na hodinu potemní lázeňská kolonáda, přilehlé kostely a v podstatě celé lázeňské území. Karlovy Vary se totiž jako jedna z tisíců obcí po celém světě připojí ke kampani Hodina Země. Zúčastnit se může kdokoliv - hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy, nebo vlastního domu.
 
Prozatím se k Hodině Země v Česku plánuje připojit 140 obcí. Zhasínat budou osvětlení památek, někde i světla v ulicích. K akci se v letošním roce poprvé přidává také hlavní město Praha, prozatím ale není známo, jakým způsobem. Např. v Hodoníně zhasne veřejné osvětlení i na hlavním náměstí, v Karlových Varech potemní lázeňská kolonáda a její okolí, v Opavě radnice, Slezské divadlo a Slezské muzeum a v Kutné Hoře pozhasínají světla u kulturních památek včetně chrámu svaté Barbory, památky UNESCO. (Seznam obcí a toho, co budou zhasínat najdete na www.hodinazeme.cz/obce nebo na mapě www.hodinazeme.cz/mapa.)
 
Hodina Země neznamená pouze zhasnutí světel na jednu hodinu během roku, jedná se o symbolický čin, který je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu. Zapojené obce se snaží šetřit životní prostředí během celého roku. Pohleď na Vysočině v letních měsících téměř nepoužívá veřejné osvětlení, Lopeník ve Zlínském kraji zhasíná osvětlení, pokud svítí měsíc nebo je sněhová pokrývka. Hlinsko v Pardubickém kraji se v loňském roce přidalo k Paktu starostů a primátorů - evropské síti obcí, které se dobrovolně zavazují snížit své emise CO2 do roku 2020 alespoň o 20 %.
 
Některé z obcí si daly u příležitosti Hodině Země závazek, který se týká péče o životní prostředí. Obec Ústí v Olomouckém kraji chce vytvořit podmínky pro kompostování bioodpadu. Nová Ves u Brloha v Jihočeském kraji si nechala vypracovat energetický audit a následně provede zateplení budovy mateřské školky. Hrušovany u Brna plánují vysadit stromy kolem říčky Šatavy a stromořadí okrasných jabloní kolem hlavní ulice.
 
Mnohé z obcí se k Hodině Země připojí nejen zhasnutím světel v obcích, zároveň se do chystané akce snaží zapojit občany. Obce budou pořádat i doprovodné akce, které proběhnou v kavárnách, u ohňů, plánován je i světluškový průvod nebo ohňová show. (Seznam akcí pro veřejnost je na www.hodinazeme.cz/udalosti.)
Aktuální informace o kampani, včetně fotografií a shrnutí dění v uplynulých letech, získáte na www.hodinazeme.cz nebo na mezinárodní stránce www.earthhour.org.
 
Citace:
 
Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země v ČR:
"Stále větší počet obcí bere vážně stav životního prostředí a probíhající změnu klimatu. Obce, které se zapojily do Hodiny Země, symbolicky poukazují na nutnost věnovat se ochraně životního prostředí. Mnohé z těchto obcí se rozhodly o životní prostředí aktivně starat a ukázat ostatním cestu, jak přispět k jeho ochraně."
 
Dalibor Halátek, náměstek primátora Opavy, Moravskoslezský kraj:
"V Opavě zhasneme dominanty a nasvětlení obecních budov v celém městě. Do Hodiny Země jsme se zapojili, protože je to smysluplná akce upozorňující na nutnost ochrany životního prostředí. Je to aktivita, ke které by se měli připojit všichni."
 
Jaroslav Šlechta, starosta obce Košíky, Zlínský kraj:
"V obci se aktivně věnujeme zlepšování životního prostředí. Mladí hasiči sbírají v katastru obce několikrát ročně odpadky. Vloni jsme udělali rekultivaci skládky, teď slouží dětem k bobování a sáňkování. Máme novou kořenovou čistírnu, kterou jsme si pořídili po vzoru Hostětína, a jsme s ní spokojení."
 
Miloš Hüttner, starosta Nové Vsi u Brloha, Jihočeský kraj:
"K Hodině Země se naše obec připojila už vloni. V letošním roce jsme si k ní dali závazek - rozhodli jsme se zateplit mateřskou školku v obci. Nechali jsme si udělat energetický audit budovy školky. Momentálně budeme shánět možnost grantové podpory a poté rekonstrukci zrealizujeme."
 
Libor Vykopal, starosta obce Ústí, Olomoucký kraj:
"K Hodině Země se připojíme. Na sobotu plánujeme brigádu "Ukliďme si obec" a večer na Hodinu Země, kdy zhasneme obecní osvětlení, jsme pozvali lidi do sportovního areálu. Tam bude posezení při svíčkách. Jako dlouhodobější projekt jsme se v rámci mikroregionu rozhodli, že lidem ulehčíme nakládání s bioodpadem. V blízkých dnech už budou mít zájemci na svých zahradách kompostéry za dotovanou cenu."

Kontakty:
Jan Labohý
koordinátor kampaně Hodina Země
(mezinárodní i místní dění v kampani Hodina Země)
jan.labohy@veronica.cz
603 546 994

Yvonna Gaillyová
ředitelka Ekologického institutu Veronica
(odborná garantka programů na ochranu klimatu a efektivní využívání energie)
yvonna.gailly@veronica.cz
777 323 792


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist