Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vytápění peletami v českých zemích

11.11.2009  |  537× přečteno      vytisknout článek

Přestože informovanost o peletách a vytápění peletami značně vzrostla, zasluhuje si toto téma neustále pozornost a osvětu.

Úvod
Když se v roce 2000 začaly objevovat v našich zeměpisných šířkách první dotazy na téma topení peletami, debaty na toto téma nebyly příliš obsáhlé. Také reakce návštěvníků výstav a veletrhů na kotle spalující pelety byly v té době velmi opatrné. Posléze v roce 2003 vyšla první publikace v češtině s názvem Pelety -  palivo budoucnosti, debat na webech zabývajících se energiemi, instalacemi a stavitelstvím začalo přibývat a na veletrzích a výstavách začal zájem návštěvníků postupně narůstat. Některé k zájmu o vytápění peletami přivedla touha po čistém ovzduší v místě bydliště, jiné zájem o komfortní vytápění obnovitelnými zdroji energie (OZE), některé také snaha být "in". Postupem doby všechny tyto kategorie spojily trendy ve vývoji cen fosilních paliv ve srovnání s domácími obnovitelnými zdroji energie.

Mezi tímto obdobím a dneškem uběhla řádka let, mnozí další, včetně některých politiků, zjistili, že OZE má přinejmenším stejné místo na slunci jako řada dalších zdrojů energie, zájem všech vrstev obyvatelstva narostl a na druhé straně samozřejmě zůstali odpůrci čehokoliv nového včetně OZE a pelet zvláště.

Přestože informovanost o peletách a vytápění peletami značně vzrostla, zasluhuje si toto téma neustále pozornost a osvětu.

Pelety svět nespasí
Vytápění prostřednictvím OZE není žádná převratná novinka. Dřevo bylo prvním a dlouho zásadním palivem a určitě bude i palivem i v blízké budoucnosti. Zrovna tak, jako některé produkty pocházející ze zemědělských a potravinářských výrob. Pelety, především však ty vyrobené ze dřeva svět nespasí, budou existovat na trhu s palivy vedle mnoha jiných, ale mají řadu výhod:
- jsou vyrobeny z materiálu definovatelného složení, obnovujícího se v přírodě
- dovolují plně automatické vytápění = vytápění s vysokým uživatelským komfortem
-  oproti kusovém dřevu vykazují stabilní vlastnosti z pohledu vlhkosti
- oproti kusovém dřevu šetří místo potřebné na skladování
- jsou vyrobené z domácích zdrojů, což slibuje i cenovou stabilitu
- při jejich výrobě a distribuci se uplatňuje domácí pracovní síla

Čistý vzduch
Nízké emise kysličníku uhelnatého a prachu při vytápění peletami v automatických kotlích (10x až 100x nižší emise CO než předepisuje norma pro Ekologicky šetrný výrobek v ČR), absence kysličníků síry a neutrální bilance kysličníku uhličitého - vynášejí automatické kotle na pelety na jedno z předních míst v řadě ekologických zdrojů tepla. 

 

 Graf - Pokles emisí CO v souvislosti s vývojem nových kotlů

Nové technologie a komfort

Vývoj nových dokonalejších technologií neobešel ani kotle na pelety. Vývoj směřující nejen k lepším tepelně-technickým vlastnostem, úspornosti provozu, ale také komfortu pro uživatele.
Standardem ve výbavě kotlů je dnes automatické zapalování, pokročilé řízení kotle šetřící palivo i kotel samotný, maximální komfort přinášejí plně automatické kotle s vynášením popela a čištěním výměníku a stále více uživatelů dnes sahá i k plně automatickým sezónním silům na pelety včetně dopravního systému pelet.

Nejen kotle, ale i palivo
Předpokladem pro komfortní automatické topení s nízkou úrovní emisí je mimo kvalitního kotle také kvalitní palivo. Jedná se především o pelety vyrobené ze dřevní hmoty, podstatné už není tolik, zdali ze dřeva tvrdého, měkkého, bez kůry či s kůrou. Kvalitní tuzemské kotle si dokáží poradit se všemi těmito produkty z dřevní hmoty.
Podstatně odlišná situace je v případě různých alternativních pelet a pelet ze zemědělských materiálů. Vyrobit peletu lze téměř z čehokoli - průmyslově, dokonce i na  "domácích technologiích" - zásadní otázkou však je, jak se takové palivo, obvykle pokaždé ze vstupního materiálu jiného složení a kvality, projeví v emisích spalovacího zařízení. Praktické zkušenosti ukazují, že nikoliv pozitivně.

Spalování nebo získávání energie?
K tomu krátké zamyšlení: jde nám skutečně jen o spalování paliva nebo o výrobu energie - účelnou, ekonomickou a vyrobenou za podmínek šetřících životní prostředí a naše lesy?
Toto zamyšlení proto, že je možno setkat se často s tvrzeními typu "v kotli lze spalovat ...". K takovému tvrzení je ovšem nutné vyžadovat  dovětek " ... lze spalovat s účinností ... , komfortem uživatele - daným především intervalem nutné obsluhy a emisemi v úrovni ... ". Pak je teprve odpověď úplná a poskytuje budoucímu uživateli komplexní informaci.
 
Pelety a univerzální využití
Nabídka automatických kotlů na pelety a jejich příslušenství je již i na našem trhu tak široká, že je lze použít téměř v jakýchkoli podmínkách - od rodinných domů nových či rekonstruovaných, přes domy bytové, průmyslové a zemědělské provozovny až po speciální instalace pro různé technologické účely včetně vaření piva.

Autor: Ing. Ctirad Bryol

Zdroj: Časopis Alternativní energie - www.alen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist