Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zvyšuje se zájem o šedý polystyren

27.04.2012  |  zdroj: STAVITEL  |  473× přečteno      vytisknout článek

zatepleniNejvětším problémem při zateplení jsou peníze a špatný výběr firmy, tvrdí Ing. Pavel Zemene, PhD., předseda Sdružení EPS ČR.

OTÁZKA: Program Zelená úsporám i přes řadu nedostatků nastartoval masivní zateplování rodinných domů. Dohnali jsme Evropu?

Opravdu se zvyšuje procento zateplených domů. Nicméně stále nedosahuje úrovně západních zemí. Jednou z příčin jsou mýty nebo spíše neinformovanost veřejnosti a podceňování výhod zateplení. Přesto jsou tepelné izolace dlouhodobě na vzestupu. Kromě roku 2009, kdy se spotřeba EPS mírně propadla, kontinuálně stoupá. V roce 2011 jsme v ČR dosáhli rekordního výsledku téměř 62 000 tun, což je v objemových jednotkách více než čtyři miliony krychlových metrů. Jde o 9% meziroční nárůst. Samozřejmě mluvím jen za pěnový polystyren, ale očekával bych, že i další izolanty na tom budou podobně. Celkově stoupá poptávka po zateplení a i v letošním roce tomu nebude jinak.

OTÁZKA: Objevily se loni na trhu nějaké novinky?

Technologie jdou neuvěřitelně dopředu a různá drobná i větší vylepšení se na trhu objevují každou chvíli. Výrobky z EPS procházejí neustálým vývojem, a to jak v oblasti používaných surovin, výrobního zařízení, které je stále méně náročné na energii, tak konečných konstrukcí. Pro stavebnictví se ve spolupráci s předními odborníky podílíme na vývoji například vnějších zateplovacích systémů ETICS. Ty se dnes posuzují zásadně jako jeden celek, tj. jako výrobek. S využitím zahraničních zkušeností se snažíme vyvinout takový systém, který splňuje podstatně náročnější požadavky na požární bezpečnost. Loni jsme v tomto směru velmi pokročili a vyvinuli jsme nové detaily založení systému a okolí otvorových konstrukcí, které splňují nové náročnější požadavky aktualizované české normy ČSN 73 0810. Zaznamenáváme také zvýšený zájem o šedý polystyren, který má v průměru o pětinu lepší izolační vlastnosti než standardní bílý EPS. Jeho cena je sice vyšší, ale v poměru cena/výkon bych si ho dov olil označit za nejlepší současný izolační materiál.

OTÁZKA: Letošní zima láme rekordy, myslíte si, že se to odrazí na zájmu lidí o zateplování, zejména v panelových domech?

Únorové počasí nebylo pro nezateplené panelové domy nejpříznivější. Navíc po zdražování DPH a cen energií vše asi znatelně pocítíme na rodinných rozpočtech. Věřím, že si lidé více uvědomí přínosy zateplení a nebudou otálet. Jestli to ale bude mít přímý vliv na počet zateplených budov, si netroufám odhadovat. Zatepluje se především od jara do podzimu, takže se o případných důsledcích budeme moci přesvědčit až za pár měsíců.

OTÁZKA: Jaké jsou nejčastější nešvary při zateplování?

Informovanost o výhodách zateplení je obecně velmi dobrá a věnujeme se jí nejen my, ale i další asociace a samotní výrobci a realizátoři projektů. I tak ale panují stále mnohé mýty nebo spíše bych řekl neznalost. Například si lidé stále nenechávají dělat energetické audity, projekty, neplní ohlašovací povinnost vůči stavebním úřadům a velmi podceňují celkovou přípravu. Je velký rozdíl, když si řeknete, že zateplíte a nějak to dáte dohromady, než když vám někdo odborně vypracuje technické řešení a poradí, čím, kolik a jak zateplit. To mě přivádí na další chybu: zateplení nesprávnou tloušťkou. Nedávno jsme si na jednom specializovaném serveru udělali anketu, podle které by při zateplení více než polovina lidí zvolila tloušťku méně než 15 cm a 3 % tento parametr dokonce nepovažuje za důležitý. Optimální izolace by měla mít 15 - 20 cm. Náklady na zvýšení tloušťky zateplení o centimetr jsou přitom do deseti korun za metr čtvereční, samotný izolační materiál navíc v celé investici tvoří jen asi 10 - 15 % ceny.

OTÁZKA: Ale zateplení dělá specializovaná firma, ta by nám měla poradit, co je nejlepší...

Nepochybuji o tom, že stavební firmy na tento problém upozorňují a že znají veškeré podmínky a parametry. Zhotovitel má navíc povinnost upozornit investora na případné špatné technické řešení ze zákona. Ovšem ve výsledku stejně rozhoduje zadavatel a ten tlačí na cenu. Navíc se na trhu pohybují i firmy, které nemají potřebný dostatek zkušeností a často ani nestojí o dobře odvedenou práci s použitím kvalitních materiálů. Nekvalitní polystyren je mimochodem další nešvar, který ale již několik let velice úspěšně řešíme projektem Monitoring kvality.

OTÁZKA: Co vidíte jako největší "brzdu" zateplování?

Peníze. V dnešní době se hovoří o nutnosti spořit, přitom ale plýtvání vidíme všude kolem. Družstva nemají často dostatek prostředků a ta, co mají, je vynaloží na z jejich pohledu prioritnější problémy. V tom by ale podle mne měl pomoci stát.

OTÁZKA: Začala příprava na další vlnu obdoby programu Zelená úsporám. Je to správná cesta?

Určitě je to jedna z možností. Osobně jsem velmi rád za každou takovou iniciativu, protože nejlepší způsob, jak zajistit dostatek energetických zdrojů pro příští generace, je nespotřebovat je už nyní. A zateplení je jednou z mnoha oblastí, kde lze nadbytečnou spotřebu eliminovat. Ostatně se tímto problémem zabývá celý svět a Evropská komise k tomu přijala směrnici o energetické náročnosti budov 2010/31/EU. Ačkoli nejsem zastáncem panevropských nařízení, v tomto vidím budoucnost. Nejde o to, že nám z EU zase něco nařizují, ale že skutečně ušetřím a pokud mám trochu zájem i o své okolí, můžu pomoci zmírnit čerpání zdrojů a ochránit životní prostředí. EPBD se v prvním kroku bude týkat jen státních budov a objektů pro veřejnost, vzápětí se ale opatření dotknou nás všech. Cílem je dosáhnout jistého standardu izolace na všech budovách.


Ing. Pavel Zemene:
Náklady na zvýšení tloušťky zateplení o centimetr jsou do deseti korun na metr čtvereční, samotný izolační materiál navíc v celé investici tvoří jen asi 10 až 15 procent ceny.

AUTOR: Jiří Kučera


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist