Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Větrné elektrárny jako nový sociální fenomén

15.11.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  149× přečteno      vytisknout článek

Bouřlivým rozvojem začíná procházet využívání větrné energie v ČR.

Větrné elektrárny (VE) však mají nejen své environmentální souvislosti (ochrana přírodního prostředí), ale spolurozhodují i o principiální změně vizuálního charakteru české krajiny, ovlivňují kvalitu života lidí, jejich vzájemné soužití, potenciál rozvoje cestovního ruchu v území atd. Primární analýza názorů veřejnosti na VE (jejich vnímání a image) je důležitá i proto, že pozitivní akceptace ze strany obyvatel dotčených lokalit je v konkrétních případech projektů výstavby jednou z podmínek realizace.

Typickou argumentací oponentů bývá, že VE jsou nákladné, nespolehlivé, hlučné, narušují přírodní scenérii a ohrožují ptáky i zvířata. Obhájci kontrují tím, že VE jsou alternativou využívaných zdrojů, neznečisťují životní prostředí, jsou bezpečné a jejich zdroje jsou ve srovnání s využíváním fosilních paliv neomezené. Postoje lidí tak závisejí převážně na individuálních hodnotách, preferencích a představách (i mýtech). Odpověď na otázku, do jaké míry VE ruší či ozvláštňují krajinu a zda je větrná energie drahá (vážíme-li potenciální nebezpečí změn globálního klimatu), je věcí subjektivního posouzení. Při šíření informací o této problematice a ovlivňování názorů lidí přitom významnou roli hrají systém dvoustupňové komunikace a názoroví vůdci.

"NE NA MÉM DVORKU"

Pokud jde o veřejné mínění, je třeba rozlišit pozitivní postoj k větrné energii jako k obecné ideji a akceptaci VE jako reálných staveb strukturujících konkrétní krajinu. Z výzkumů v zahraničí1) i u nás vyplývá, že většina lidí (70 až 90 %) podporuje rozvoj VE. Podpora však významně klesá (50 až 65 %) ve vztahu ke konkrétním projektům. Tento jev bývá nazýván NIMBY syndrom (z anglického Not In My Back Yard - Ne na mém dvorku).

Skutečnost, že lidé podporují určitou myšlenku či plán v abstraktní podobě, ale brání její realizaci v konkrétní lokalitě, se ovšem netýká pouze VE, nýbrž i jiných staveb (letišť, dálnic, tunelů, budov věznic, sociálních ústavů apod.), které mohou vizuálně, hlukem či jinak ovlivňovat obyvatele daného místa.

MĚSTA VIDÍ VENKOVSKOU KRAJINU "ROMANTIČTĚJI"

Pozitivnější postoj k VE zastávají lidé s vyšší mírou znalostí o problematice výroby elektrické energie a obnovitelných zdrojů, zatímco silnější efekt má NIMBY syndrom u těch, kteří jsou méně informovaní. Sklon k negativním postojům v otázce využití VE projevují spíše lidé žijící ve městech než ti, kdo žijí na venkově. Což lze interpretovat tak, že obyvatelé měst mají na venkovskou krajinu "romantičtější" pohled, zatímco lidé žijící na vesnici vnímají přírodu praktičtěji a udržují si k ní utilitárnější vztah. Rovněž lidé s osobní zkušeností s VE ve svém okolí nepovažují jejich vizuální dopad na krajinu ani hluk za tak významné faktory. Zatímco míra akceptace VE obvykle klesá během procesu plánování konkrétních projektů a jejich realizace, po dokončení a zahájení provozu míra souhlasu s jejich využíváním opět roste.

Ačkoliv odpůrci VE často zmiňují aspekt odlivu návštěvníků z turisticky atraktivních lokalit, studie potvrzují, že přímá souvislost mezi výskytem turistů a počtem VE v místě neexistuje. Příklady z Německa naopak ukazují, že VE mohou efektivně působit v marketingových strategiích rozvoje cestovního ruchu, přispět k pozitivnějšímu image lokality a lze je využít jako místa naučných exkurzí, vyhlídkové platformy aj.

NĚKDY JDE VÍC O OPOZICI VŮČI RADNICI NEŽ O VRTULE

Pokud lidé projevují výrazný odpor k projektům výstavby, velmi často jim ani tolik nevadí samotné VE, nýbrž tak primárně vyjadřují opozici vůči osobám zainteresovaným v daných projektech (developerské firmy, místní politici). Na postoje veřejnosti přitom obvykle negativně působí, nemůže-li se účastnit procesu plánování a rozhodování.

Výzkum zaměřený na vnímání dílčích aspektů a souvislostí využití VE z pohledu různých skupin veřejnosti2) by měl být nedílnou součástí jejich zavádění. Názory a postoje lidí bývají totiž často ovlivňovány specifickými lokálními zájmy a zkušenostmi a utvářejí se v rámci interakcí všech sociálních aktérů. Za klíčové faktory zvyšující míru akceptace ze strany veřejnosti lze přitom označit: 1) úroveň informovanosti o dané problematice, 2) transparentní plánování projektů, a 3) participaci v rozhodovacím procesu.

Poznámky

1) viz Krohn, S., Damborg S. (1999): On Public Attitudes Towards Wind Power. In: 16 (1).

2) viz Frantál, B., Kallabová, E., Nováková, E. (2007): Vybrané metodické přístupy k lokalizaci větrných elektráren v krajině. In: Větrné elektrárny v Jihomoravském kraji. Veronica, Brno.

AUTOR: BOHUMIL FRANTÁL
výzkumný pracovník Střediska environmentální geografie Ústavu geoniky AV ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Ekologické zdroje
Souhlasím, za cenu obrovských nákladů se podaří pokrýt pár procent spotřeby. Těch 50% je trochu moc, tak 3-5% je reálných. Navíc větrníky ve větším množství destabilizují síť.
Já jsem pro, klidně ať je zavedená větrná sazba kde bude kWh za 20kč (ať jsou pokryty náklady na stavbu místo dotací) a kdo chce, tak ať si tu energii koupí. Výkup jen tolika energie pro kolik jsou odběratelé. A vedle toho jaderná sazba za 1 Kč za kWh. Ať si to koupí kdo chce co chce.
Zelení mozci jsou ve skutečnosti rudozelení, jsou úplně stejní jako komunisti, všechno zakázat, přikázat, oni rozhodnou co je pro ostatní (podle nich) nejlepší a komu se to nelíbí půjde sedět.
vloženo: 16.11.2007 13:17     vložil:  Bikkhu Reagovat 
Ekologické zdroje
Taktně zamlčené v článku bylo, že větrné elektrárny nemohou být základním ekologickým zdrojem, zdrojem poskytujícím přes 50% elektrické energie a nepoškozujícím vzhled krajiny a ani ovzduší měřitelnými emisemi. Toto v tuto chvíli dokáží opravdu jen elektrárny jaderné. Nic nebrání tomu postavit na vhodných místech přijatelný počet větrníků, ale nikdy se tím nepokryje bez radikálního omezení spotřeby hlavní část požadavků na elektrickou energii. Zásadní omezení spotřeby je bez omezení počtu lidí nebo návratu do minulosti prakticky nemožné.
vloženo: 15.11.2007 17:13     vložil: jdostalm Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist